Staví domy z plechovek. Film o něm vyhrál Ekofilm

Pavel Baroch, bar
10. 10. 2009 18:30
V Krumlově skončil 35. ročník ekologického festivalu
Foto: Libor Sváček

Český Krumlov - Američan Michael Reynolds je označován za nejvýznamnějšího světového architektu odpadu.

Už více než třicet let staví s velkým úspěchem velmi levné domy, přičemž jako stavební materiál mu slouží pneumatiky, plechovky od piva anebo skleněné lahve. Domy navíc mají vlastní zdroje energie, vody i tepla.

Vystudovaný architekt a velký zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika ovšem stále naráží na různé byrokratické překážky. Britský režisér Oliver Hodge tři roky sledoval Reynoldsův boj s americkými úředníky. Natáčel i na tsunami zničených Andamanských ostrovech, kde se "domy z odpadků" setkaly s ohromným nadšením.

Režisérovi se dlouhohobá práce vyplatila, se svým snímkem Architekt odpadu vyhrál letošní ročník prestižního ekologického festivalu Ekofilm, jehož 35. ročník se konal v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Třeboni.

Prestižní filmová přehlídka

  • Ekofilm vznikl v roce 1974 v Ostravě a je nejstarším ekologickým festivalem v Evropě.
  • Od roku 2000 je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOmove International.
  • Patří k nejlepším ekologickým festivalům na světě.
  • Každoročně ho navštíví několik tisíc diváků a dalších hostů.

"V situaci, kdy celosvětově globalizační konzum zaplavuje zeměkouli horami odpadků, je velmi důležitá každá aktivita jedince, v tomto případě Michaela Reynoldse, namířená obráceným směrem," zdůvodnila své rozhodnutí mezinárodní porota, která ocenila i mimořádně poutavé a profesionální zpracování filmu.

Oceněný film o hnoji

Zvláštní cenu poroty, jejímž členem je i architekt architekt Vlado Milunić, spoluautor tančícího domu na pražském nábřeží, dostal francouzský film Požehnaný hnůj - Neobyčejný příběh hovínka, který zábavnou formou přibližuje různorodé využití kravského hnoje.

Do soutěže Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm se letos přihlásilo rekordních 225 snímků ze 40 zemí světa včetně Česka, USA, Polska, Itálie, Německa, Ruska či z Madagaskaru. Do soutěže postoupilo 53 filmů.

 

Právě se děje

Další zprávy