Opilou ženu v reality show obtěžoval soutěžící, štáb jí o tom řekl až o den později

Magazín Magazín
5. 12. 2019 11:47
Pořadatelé populární reality show Big Brother se minulý týden ocitli pod palbou kritiky poté, co vyšlo najevo, že před dvěma lety jedné ze soutěžících pustili záběry, na kterých ji jiný soutěžící sexuálně obtěžuje bez jejího vědomí. Dívka byla opilá a o aktu se dozvěděla až později z opakovaných záběrů. Veřejnost za to televizi kritizuje, sponzoři s pořadem rozvázali smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Carlota Pradová se o sexuálním obtěžování ze strany soutěžícího Josého Maríi Lópeze dozvěděla při sledování opakovaných záběrů z předchozí noci, které jí pustil štáb ve zvláštní místnosti.

"Prosím, přestaňte s tím," řekla v slzách soutěžící. Video však pokračovalo a hlas provázející reality show k tomu podotkl: "Myslím, že bys to měla vidět, Carloto." Scéna nebyla v televizi odvysílána, ale záběry se dostaly až k novinářům španělského deníku El Confidencial, který o dva roky starém případu napsal minulý týden. Zprávu převzala řada světových médií, píše o ní například britská BBC.

Pradová o nedobrovolném sexuálním aktu až do té doby netušila. Noc předtím se opila a López ji údajně pomáhal uložit do postele. Jejího stavu však zneužil a i přes její nesouhlas ji sexuálně obtěžoval a osahával na intimních místech.

Akt přerušil až po pár minutách hlas ze štábu a López byl následně ze soutěže vyloučen. Pradová pak strávila pár nocí v hotelu a měla k dispozici i psychologickou pomoc. Do reality show se pět dní nato vrátila. A na jejím soutěžním Instagramu se také několik dní poté objevila fotka s Lópezem a komentářem, že jsou "v pohodě, ale nemůže k tomu říct víc". 

Čtyřicet firem rozvázalo smlouvy s pořadateli show

Po zveřejnění incidentu se celkem čtyřicet firem rozhodlo rozvázat smlouvy s pořadateli televizní show, která běží již 19 let na stanici Telecinco. Společnost Endemol Shine Group, která vlastní práva k pořadu Big Brother, vydala prohlášení, ve kterém lituje způsobu, jakým byla Pradová o aktu informována.  

Zástupce producentské společnosti španělské verze reality show řekl, že si nebyli jistí, co dělat, vzhledem k tomu, že oba soutěžící tvořili pár. Po zveřejnění informací o incidentu se však nechali slyšet, že přijmou opatření, aby štáb rozpoznal situace, ve kterých dochází k porušování práv soutěžících, a zároveň zakáže konzumaci alkoholu v budoucích sériích Big Brothera.

Pořadatelé údajně předali informace o Lópezově činu policii a Pradová na něj později podala žalobu. Vyšetřovatelé mají dostatek podkladů pro to, aby byl pachatel postaven před soud, ale jeho právník tvrdí, že López svou vinu popřel. 

Někteří španělští politici namítají, že trestně stíhaní by měli být také producenti pořadu za to, že oběti sexuálního násilí nepomohli. Big Brother je pod palbou kritiky i za to, že divákům ukazuje scény plné nadávek a nenávistných komentářů. 

Podle psycholožky Eleny Hermové z organizace pomáhající obětem sexuálního násilí se Pradová stala obětí hned dvojí viktimizace - byla sexuálně napadena před celým štábem a o incidentu byla informována až následující den naprosto nepatřičným způsobem. 

Sama Pradová na svém Instagramu poděkovala lidem za podporu a uvedla, že se poprvé od incidentu necítí sama. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy