Opilou ženu v reality show obtěžoval soutěžící, štáb jí o tom řekl až o den později

Magazín Magazín
5. 12. 2019 11:47
Pořadatelé populární reality show Big Brother se minulý týden ocitli pod palbou kritiky poté, co vyšlo najevo, že před dvěma lety jedné ze soutěžících pustili záběry, na kterých ji jiný soutěžící sexuálně obtěžuje bez jejího vědomí. Dívka byla opilá a o aktu se dozvěděla až později z opakovaných záběrů. Veřejnost za to televizi kritizuje, sponzoři s pořadem rozvázali smlouvy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Carlota Pradová se o sexuálním obtěžování ze strany soutěžícího Josého Maríi Lópeze dozvěděla při sledování opakovaných záběrů z předchozí noci, které jí pustil štáb ve zvláštní místnosti.

"Prosím, přestaňte s tím," řekla v slzách soutěžící. Video však pokračovalo a hlas provázející reality show k tomu podotkl: "Myslím, že bys to měla vidět, Carloto." Scéna nebyla v televizi odvysílána, ale záběry se dostaly až k novinářům španělského deníku El Confidencial, který o dva roky starém případu napsal minulý týden. Zprávu převzala řada světových médií, píše o ní například britská BBC.

Pradová o nedobrovolném sexuálním aktu až do té doby netušila. Noc předtím se opila a López ji údajně pomáhal uložit do postele. Jejího stavu však zneužil a i přes její nesouhlas ji sexuálně obtěžoval a osahával na intimních místech.

Akt přerušil až po pár minutách hlas ze štábu a López byl následně ze soutěže vyloučen. Pradová pak strávila pár nocí v hotelu a měla k dispozici i psychologickou pomoc. Do reality show se pět dní nato vrátila. A na jejím soutěžním Instagramu se také několik dní poté objevila fotka s Lópezem a komentářem, že jsou "v pohodě, ale nemůže k tomu říct víc". 

Čtyřicet firem rozvázalo smlouvy s pořadateli show

Po zveřejnění incidentu se celkem čtyřicet firem rozhodlo rozvázat smlouvy s pořadateli televizní show, která běží již 19 let na stanici Telecinco. Společnost Endemol Shine Group, která vlastní práva k pořadu Big Brother, vydala prohlášení, ve kterém lituje způsobu, jakým byla Pradová o aktu informována.  

Zástupce producentské společnosti španělské verze reality show řekl, že si nebyli jistí, co dělat, vzhledem k tomu, že oba soutěžící tvořili pár. Po zveřejnění informací o incidentu se však nechali slyšet, že přijmou opatření, aby štáb rozpoznal situace, ve kterých dochází k porušování práv soutěžících, a zároveň zakáže konzumaci alkoholu v budoucích sériích Big Brothera.

Pořadatelé údajně předali informace o Lópezově činu policii a Pradová na něj později podala žalobu. Vyšetřovatelé mají dostatek podkladů pro to, aby byl pachatel postaven před soud, ale jeho právník tvrdí, že López svou vinu popřel. 

Někteří španělští politici namítají, že trestně stíhaní by měli být také producenti pořadu za to, že oběti sexuálního násilí nepomohli. Big Brother je pod palbou kritiky i za to, že divákům ukazuje scény plné nadávek a nenávistných komentářů. 

Podle psycholožky Eleny Hermové z organizace pomáhající obětem sexuálního násilí se Pradová stala obětí hned dvojí viktimizace - byla sexuálně napadena před celým štábem a o incidentu byla informována až následující den naprosto nepatřičným způsobem. 

Sama Pradová na svém Instagramu poděkovala lidem za podporu a uvedla, že se poprvé od incidentu necítí sama. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy