Srdce v plamenech a národní tragédie. Notre-Dame je pro Francouze kulturní symbol

mdan ČTK mdan, ČTK
16. 4. 2019 12:28
V pondělí večer zachvátil jednu z nejslavnějších pařížských památek rozsáhlý požár. Hasičům trvalo devět hodin, než plameny dostali pod kontrolu, katedrála přišla o štíhlou věž a propadla se i střecha památky. Konstrukce a obě čelní věže jsou však podle hasičů zachráněny. Požár katedrály vyvolal ve Francii rozsáhlou vlnu solidarity a přispět na její obnovu již přislíbili francouzští miliardáři, neziskové organizace ze zahraničí i vlády států z celého světa. Pařížská katedrála patří k nejslavnějším památkám a pro Francouze představuje symbol kultury. Projděte si nejzásadnější informace o Notre-Dame.
Katedrála Notre Dame, Paříž
Katedrála Notre Dame, Paříž | Foto: Shutterstock

Historie sahá do 12. století

Gotický chrám stojí na ostrově Île de la Cité na Seině od 12. století. Její základní kámen položili stavaři na jaře roku 1163 během návštěvy papeže Alexandra III. ve městě, přesné datum je ovšem neznámé. Budování svatostánku, jehož vznik inicioval pařížský biskup Maurice de Sully, trvalo téměř dvě staletí, až do roku 1345. Na stavbě se podílelo zhruba 160 tisíc dělníků. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

Další zprávy