Srdce v plamenech a národní tragédie. Notre-Dame je pro Francouze kulturní symbol

mdan ČTK mdan, ČTK
16. 4. 2019 12:28
V pondělí večer zachvátil jednu z nejslavnějších pařížských památek rozsáhlý požár. Hasičům trvalo devět hodin, než plameny dostali pod kontrolu, katedrála přišla o štíhlou věž a propadla se i střecha památky. Konstrukce a obě čelní věže jsou však podle hasičů zachráněny. Požár katedrály vyvolal ve Francii rozsáhlou vlnu solidarity a přispět na její obnovu již přislíbili francouzští miliardáři, neziskové organizace ze zahraničí i vlády států z celého světa. Pařížská katedrála patří k nejslavnějším památkám a pro Francouze představuje symbol kultury. Projděte si nejzásadnější informace o Notre-Dame.
Katedrála Notre Dame, Paříž
Katedrála Notre Dame, Paříž | Foto: Shutterstock

Historie sahá do 12. století

Gotický chrám stojí na ostrově Île de la Cité na Seině od 12. století. Její základní kámen položili stavaři na jaře roku 1163 během návštěvy papeže Alexandra III. ve městě, přesné datum je ovšem neznámé. Budování svatostánku, jehož vznik inicioval pařížský biskup Maurice de Sully, trvalo téměř dvě staletí, až do roku 1345. Na stavbě se podílelo zhruba 160 tisíc dělníků. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy