Srdce v plamenech a národní tragédie. Notre-Dame je pro Francouze kulturní symbol

mdan ČTK mdan, ČTK
16. 4. 2019 12:28
V pondělí večer zachvátil jednu z nejslavnějších pařížských památek rozsáhlý požár. Hasičům trvalo devět hodin, než plameny dostali pod kontrolu, katedrála přišla o štíhlou věž a propadla se i střecha památky. Konstrukce a obě čelní věže jsou však podle hasičů zachráněny. Požár katedrály vyvolal ve Francii rozsáhlou vlnu solidarity a přispět na její obnovu již přislíbili francouzští miliardáři, neziskové organizace ze zahraničí i vlády států z celého světa. Pařížská katedrála patří k nejslavnějším památkám a pro Francouze představuje symbol kultury. Projděte si nejzásadnější informace o Notre-Dame.
Katedrála Notre Dame, Paříž
Katedrála Notre Dame, Paříž | Foto: Shutterstock

Historie sahá do 12. století

Gotický chrám stojí na ostrově Île de la Cité na Seině od 12. století. Její základní kámen položili stavaři na jaře roku 1163 během návštěvy papeže Alexandra III. ve městě, přesné datum je ovšem neznámé. Budování svatostánku, jehož vznik inicioval pařížský biskup Maurice de Sully, trvalo téměř dvě staletí, až do roku 1345. Na stavbě se podílelo zhruba 160 tisíc dělníků. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při nehodě dodávky na Vyškovsku se zranilo deset lidí

Deset lidí se dnes nad ránem zranilo při havárii mikrobusu u Nesovic na Vyškovsku, uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Silnice I/50, která je hlavním tahem ze Slovenska na Brno, byla přes hodinu neprůjezdná, problémy v dopravě ale nebyly. Před pátou ranní už se dalo místem projet.

Nehoda se stala okolo půl čtvrté, vozidlo mělo ukrajinskou značku. "Auto vyjelo ze silnice a převrátilo se přes střechu. Potom zůstalo stát na kolech mimo silnici v poli," uvedl Mikoška. Podle něj cestovalo v autě dvanáct lidí. "Všichni byli při našem příjezdu mimo vozidlo, nemuseli jsme nikoho vyprošťovat. Deset lidí se zranilo. Z toho bylo sedm mužů a tři ženy," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy