Srb nahlásil bombu v letadle. Líbila se mu letuška a nechtěl, aby ze země odletěla

ČTK ČTK
22. 7. 2019 14:10
Falešná zpráva o uložení bomby v letadle společnosti Lufthansa vyvolala minulý týden pozdvižení na bělehradském letišti. K činu se přiznal 65letý Srb, který podle místních médií o víkendu před soudem své jednání ospravedlňoval tím, že nechtěl, aby odletěla letuška, která se mu moc líbila, ale odmítla s ním jít na rande.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Poplach vypukl po varovném telefonátu brzy ráno těsně před startem letadla do Frankfurtu nad Mohanem. Všech 130 cestujících letu LH 1411 bylo urychleně evakuováno, stejně jako pětičlenná posádka. Stroj pak prohledala speciální policejní jednotka, ale bezvýsledně. Odlet pak byl se zpožděním povolen.

Mezitím policie intenzivně pátrala po volajícím a našla ho. Pachatelem je muž, který volal z bytu a z telefonu svého kamaráda. Zadržený na svou obhajobu uvedl, že se na koupališti v Bělehradě seznámil se dvěma letuškami Lufthansy a pozval je na večeři. Zvláště se mu prý líbila jedna z nich, obě ale večeři odmítly.

Protože dívku, kterou si vyhlédl, pak nenašel v hotelu, zavolal druhý den na letiště s falešnou zprávou o bombě v letadle. Chtěl tak dosáhnout toho, aby letuška neodletěla. Nyní podle prokurátora čelí obvinění z trestného činu šíření poplašné zprávy.

V České republice by mu za takový čin hrozily až tři roky vězení.

Video: Pilot bezpečně přistál bez podvozku

Barmský pilot bezpečně přistál s letadlem bez podvozku na "nose" | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy