Spojili Bacha a tanec ulice. Chodí na nás i prarodiče s vnoučaty, říká šéf projektu

Daniel Maršalík
16. 7. 2016 11:55
Německá taneční skupina Flying Steps se na podzim po čtyřech letech s projektem Red Bull Flying Bach vrátí do České republiky. Současný tanec ulice se na hudbu Johanna Sebastiana Bacha bude tancovat 23. a 24. září v pražském Hudebním divadle Karlín a 1. října v ostravském Gongu. Show, která snoubí hudbu 18. století se současným moderním tancem, vznikla pod uměleckým vedením Michaela Rosemanna z Berlína.
Michael Rosemann
Michael Rosemann | Foto: Red Bull Content Pool

Jak těžké byly začátky projektu Red Bull Flying Bach?

Úplný začátek se datuje k roku 2010 a byli jsme hodně nervózní, ale zároveň jsme tomu věřili a měli otevřenou mysl. Z prvních patnácti představení byly vyprodány pouze první tři a další tak z poloviny. Proto jsme pozvali novináře a všechny, kdo by nám mohl pomoci s propagací, a o dva dny později se vyprodalo všech patnáct představení. V roce 2011 jsme objeli Německo a pak se vydali i za hranice. Dokonce nás začali zvát festivaly s klasickou hudbou. Prvním byl Montreal Bach festival v Kanadě.

V jak velkém počtu cestujete s tímto představením?

Je nás okolo patnácti osob. Vždy jedou dva muzikanti, devět tanečníků, osvětlovač, zvukař a člověk, který se stará o videoprojekce během představení. Já jsem také tancoval. Dnes jsem v druhém týmu, ale jsem připravený zaskočit za jakoukoli roli, kdyby se někdo zranil nebo necítil ve své kůži. Kamkoliv přijedeme, náš tým se ještě rozroste. Potřebujeme například fyzioterapeuta, protože každý den je několik představení a těla dostávají opravdu zabrat.

Mícháte vážnou hudbu a tanec ulice. Pro koho je představení vlastně určené?

To je právě to hezké, že pro všechny generace. Důležitá je pouze jedna věc, a to mít otevřenou mysl. Nejednou mi po představení děkovali lidé, že mohli někam vyrazit společně celá rodina a všichni byli spokojení. Chodí na nás jak mladí lidí, tak rodiče s dětmi a i prarodiče s vnoučaty.

Před čtyřmi lety jste byli v České republice. Jak se představení změnilo od té doby?

Příběh je stejný, ale my jsme dospěli a zdokonalili se. Máme za sebou čtyři sta představení po celém světě. Taneční choreografii vždy trošku měníme, nechceme spadnout do rutiny.

Jak moc improvizujete během show?

Vůbec. Mělo by to vypadat jako improvizace, ale všechno má přesnou a předem danou choreografii.

Jaká byla cesta vašich tanečníků k B-boyingu?

Naprostá většina z nás se v dětství potulovala po ulicích a dětských hřištích, kde jsme poslouchali hudbu a hráli fotbal nebo kulečník. Pak někdo viděl videa z Ameriky, jak někdo tančí na elektronické beaty, a to nás inspirovalo a zbláznili jsme se do toho.

B-boing patří k ulici. Jak vnímáte kritiku, že jste ho propojili s koncertními halami a byznysem?

To neřešíme. Díky téhle show jsme toho pro b-boying udělali opravdu hodně. Konečně lidi vidí, že nejsme jen poflakující se floutci, ale že tvrdě pracujeme. Kolik z těchto kritiků by se dokázalo ve svém životě vzdát úplně všeho jen pro to, aby mohli hip hopu a b-boyingu také něco vrátit?

Video: Red Bull Flying Bach
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy