Španělská Mallorca přivítala první turisty po pandemii. Přijali je jako celebrity

První turisté dorazili na Mallorku tento týden, do konce týdne by jich mělo přiletět zhruba 1200.
Jako celebrity přivítala v pondělí španělská Mallorca první turisty, kteří po tříměsíční uzavírce kvůli pandemii covidu-19 dorazili na tento středomořský ostrov. Na první skupinu německých turistů, kteří na ostrov přijeli v rámci pilotního projektu dohodnutého se španělskou vládou, čekalo na letišti na 200 novinářů.
Jako nejfotografovanější turista na Mallorce v historii by se mohl do Guinnessovy knihy rekordů nejspíš zapsat pan Carsten, který z letadla s logem cestovní kanceláře TUI vystoupil na letišti Son Sant Joan jako první.
V modré košili a s rouškou s hvězdičkami přiletěl z německého Düsseldorfu. Fotoaparáty cvakaly, jako kdyby právě vystoupila rocková hvězda či slavný fotbalista. "V letadle byla skvělá atmosféra, všichni jsme moc rádi, že jsme tady," citoval místní deník pana Carstena, který přiletěl ve skupině 189 pasažérů letu X32312.
"Ani kvůli Messimu by nepřišlo tolik novinářů. To jsem ještě neviděl," komentoval pondělní přílet německých turistů jeden člen ochranky letiště. Všichni turisté s úsměvem procházeli letištní halou na Mallorce, někteří volali "Ať žije Španělsko". Novináři se předháněli v pokládání dotazů, nejprve na dálku a posléze s některými turisty dělali rozhovory.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK
17. 6. 2020 17:07
Jako fotbalové hvězdy či herecké celebrity přivítala začátkem týdne Mallorca první turisty, kteří po tříměsíční uzavírce kvůli pandemii dorazili na středomořský ostrov. Na první skupinu německých turistů, kteří přijeli v rámci pilotního projektu dohodnutého se španělskou vládou, čekali na letišti novináři. Nejfotografovanějším se stal pan Carsten, který vystoupil jako první z letadla.

"Ani kvůli Messimu by nepřišlo tolik novinářů. To jsem ještě neviděl," komentoval pondělní přílet německých turistů jeden člen ochranky letiště, jehož citoval deník Diario de Mallorca. Podle něj se na přílet prvního letadla s turisty akreditovalo na 200 novinářů.

"Německo a Mallorca měly k sobě vždy velmi blízko," řekl zástupce německé cestovní kanceláře na Baleárských ostrovech Ian Livesey. Dodal, že všechny hotely, které se projektu účastní, musí dodržovat přísná hygienická pravidla nařízená místními úřady.

Také na letišti měl veškerý personál i cestující ochranné roušky a turistům byla dálkovým skenerem změřena teplota. Už v letadle museli vyplnit formulář, v němž uvedli kontaktní údaje pro pobyt.

Vedení Baleárských ostrovů se na pilotním projektu dohodlo se španělskou vládou. V jeho rámci smí už od tohoto týdne organizovaně přicestovat několik tisíc německých turistů, aniž by museli do dvoutýdenní karantény, jako to zatím platí v ostatních částech Španělska. Celá země by se měla turistům z EU s výjimkou Portugalska otevřít 21. června.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy