Španělská Mallorca přivítala první turisty po pandemii. Přijali je jako celebrity

První turisté dorazili na Mallorku tento týden, do konce týdne by jich mělo přiletět zhruba 1200.
Jako celebrity přivítala v pondělí španělská Mallorca první turisty, kteří po tříměsíční uzavírce kvůli pandemii covidu-19 dorazili na tento středomořský ostrov. Na první skupinu německých turistů, kteří na ostrov přijeli v rámci pilotního projektu dohodnutého se španělskou vládou, čekalo na letišti na 200 novinářů.
Jako nejfotografovanější turista na Mallorce v historii by se mohl do Guinnessovy knihy rekordů nejspíš zapsat pan Carsten, který z letadla s logem cestovní kanceláře TUI vystoupil na letišti Son Sant Joan jako první.
V modré košili a s rouškou s hvězdičkami přiletěl z německého Düsseldorfu. Fotoaparáty cvakaly, jako kdyby právě vystoupila rocková hvězda či slavný fotbalista. "V letadle byla skvělá atmosféra, všichni jsme moc rádi, že jsme tady," citoval místní deník pana Carstena, který přiletěl ve skupině 189 pasažérů letu X32312.
"Ani kvůli Messimu by nepřišlo tolik novinářů. To jsem ještě neviděl," komentoval pondělní přílet německých turistů jeden člen ochranky letiště. Všichni turisté s úsměvem procházeli letištní halou na Mallorce, někteří volali "Ať žije Španělsko". Novináři se předháněli v pokládání dotazů, nejprve na dálku a posléze s některými turisty dělali rozhovory.
Foto: Reuters
Reuters ČTK Reuters, ČTK
17. 6. 2020 17:07
Jako fotbalové hvězdy či herecké celebrity přivítala začátkem týdne Mallorca první turisty, kteří po tříměsíční uzavírce kvůli pandemii dorazili na středomořský ostrov. Na první skupinu německých turistů, kteří přijeli v rámci pilotního projektu dohodnutého se španělskou vládou, čekali na letišti novináři. Nejfotografovanějším se stal pan Carsten, který vystoupil jako první z letadla.

"Ani kvůli Messimu by nepřišlo tolik novinářů. To jsem ještě neviděl," komentoval pondělní přílet německých turistů jeden člen ochranky letiště, jehož citoval deník Diario de Mallorca. Podle něj se na přílet prvního letadla s turisty akreditovalo na 200 novinářů.

"Německo a Mallorca měly k sobě vždy velmi blízko," řekl zástupce německé cestovní kanceláře na Baleárských ostrovech Ian Livesey. Dodal, že všechny hotely, které se projektu účastní, musí dodržovat přísná hygienická pravidla nařízená místními úřady.

Také na letišti měl veškerý personál i cestující ochranné roušky a turistům byla dálkovým skenerem změřena teplota. Už v letadle museli vyplnit formulář, v němž uvedli kontaktní údaje pro pobyt.

Vedení Baleárských ostrovů se na pilotním projektu dohodlo se španělskou vládou. V jeho rámci smí už od tohoto týdne organizovaně přicestovat několik tisíc německých turistů, aniž by museli do dvoutýdenní karantény, jako to zatím platí v ostatních částech Španělska. Celá země by se měla turistům z EU s výjimkou Portugalska otevřít 21. června.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Lyžovat v Rakousku bude možné. Země na Vánoce povolí zimní sporty

Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Na tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Některé země včetně Francie, Německa či Itálie přitom v posledních týdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Nový rok uzavřela, aby se zabránilo šíření koronaviru. Rakousko bylo od počátku proti návrhu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Velký zátah na Slovensku. Policie obvinila i bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zasahuje od rána na několika místech proti současným a bývalým funkcionářům policie a tajné služby. Podle Denníku N vyšetřovatelé obvinili mimo jiné bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Mluvčí policejního prezidia uvedl, že policisté obvinili osm lidí, šest jich zadrželi.

Jde o osoby, které působily nebo stále působí ve vysokých funkcích policejního sboru, zpravodajské služby SIS a kriminálního úřadu finanční správy, uvedl v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Michal Slivka.

Policie konkrétní jména obviněných neuvádí. Server Denník N ale píše, že vyšetřovatelé zadrželi mimo jiné náměstka ředitele Slovenské informační služby (SIS) Borise Beňu nebo Petra Gašparoviče, jenž byl donedávna šéfem SIS. Lučanský mezi zadrženými zatím není, v současné době je prý na cestě z Chorvatska na Slovensko a s policií se dohodl, že přijde k výslechu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy