Soutěž krásy je plná rasismu a šikanování. Modelka přiznala, že ji Miss úplně zničila

Magazín Magazín
11. 7. 2019 16:24
Soutěž krásy na pacifickém souostroví Tonga se ocitla pod palbou kritiky poté, co se ukázalo, že ji provází šikana, rasistické urážky a podrazy. Bojovnice za ženská práva volají po tom, aby byly přehlídky krásy zakázány. Loňská miss ve svém proslovu nařkla pořadatele z nevhodného chování, její projev byl však přerušen hlasitou hudbou.
Oficiální fotka Miss Heilala, účastnice soutěže krásy souostroví Tonga.
Oficiální fotka Miss Heilala, účastnice soutěže krásy souostroví Tonga. | Foto: www.facebook.com/missheilalapageant

Loňská vítězka Kalo Funganitaová ve svém projevu uvedla, že z ní kvůli přístupu pořadatelů zůstala jenom skořápka. Studentka práv tvrdí, že byla "podvedená, obelhaná a bylo s ní a její matkou špatně zacházeno". Během plamenného projevu ale neřekla, co přesně se jí stalo. 

Krátce poté, co se pustila do kritiky pořadatelů soutěže, jí totiž pořadatelé vypnuli mikrofon a její slova přerušila hlasitá hudba. Funganitaová nicméně v projevu pokračovala a její slova zachytily ostatní soutěžící na video, které nahrály na sociální sítě. 

"Už je toho dost, už žádná další faleš. Jestli máte žaludek na to, napadat jako skupina určitou osobu takto zbabělým způsobem, pak nebudete mít problém nést následky za to, že o tom bude vědět celý svět," citoval ji britský deník The Guardian

Miss jižního Pacifiku se stala terčem rasistických urážek

Tonžská turistická asociace následně vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila politování nad tím, že Funganitaová se rozhodla veřejně ventilovat svoje problémy.

Kritický projev loňské vítězky Miss Tonga však nebyl jediný dramatický moment slavnostního večera. Vítězka soutěže krásy jihopacifických ostrovů Leoshina Mercy Karihaová, která byla speciálním hostem večera, se údajně stala terčem rasistických urážek, když zrovna pronášela proslov. 

Na Karihaovou, která pochází z Papuy Nové Guiney, údajně někdo z VIP části publika zakřičel, že je "černá, ošklivá a nechutná". Vítězka to potvrdila ve svém příspěvku na Facebooku, ale dodala, že jinak k ní byli ostrované přívětiví. 

Pořadatelé k tomu podotkli, že rasistických projevů vůči Karihaové je jim velmi líto. Dodali, že netolerují "žádnou formu šikany nebo rasismu a berou nařčení velmi vážně". 

Soutěže jsou postaveny na západních ideálech krásy

Bojovnice za práva žen z celé oblasti Pacifiku se nechaly slyšet, že je potřeba přepracovat celý koncept soutěží krásy. "Šikana a sexuální obtěžování se prolínají celou historií soutěží krásy," uvedla například aktivistka Shamima Aliová, ředitelka krizového centra pro ženy na Fidži. 

"Celá myšlenka je navíc postavena na západní představě krásy. Nebere v potaz pacifické ženy, které mají velký zadek, velká prsa a mívají různou barvu pleti. Upřednostňují většinou světlou, hubenou ženu s rovnými vlasy, to ale není představa Pacifiku," dodala Aliová.  

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy