Sopka chrlící lávu vytvořila nový ostrov. Stále se zvětšuje

jaz
3. 3. 2015 15:51
Láva vytváří novou pevninu u neobydleného ostrova poblíž Tokia. Pobřežní stráž varuje lodě, aby se oblasti se žhavou pevninou zdaleka vyhnuly.
Foto: YouTube

Tokio – Sopečná erupce u ostrova Nišinošima jižně od hlavního města Japonska začala už 20. listopadu 2013. Od té doby je sopka neustále činná a podle odborníků, kteří ji monitorují, dojde k výbuchu pětkrát až šestkrát za minutu.

Díky této nepřetržité aktivitě vznikla pevnina o rozměrech cca 2,5 čtverečních kilometrů. Nový ostrov, který se nachází zhruba 1000 kilometrů od Tokia, se díky přibývání lávy neustále zvětšuje.

Růst ostrova je tak rychlý, že se za posledních 15 měsíců zvětšil až 52krát. Na žhavou oblast upozorňuje i japonská pobřežní stráž, která sleduje rozrůstající se pevninu, jež se dokonce začala spojovat se svým sousedem a vytváří tak jeden velký ostrov.

Aktivní sopečné oblasti by se měly vyhýbat i lodě. Žhavá láva nezvykle zbarvuje okolní vody působením minerálů a sopečných plynů. Nad oceánem se tak vznáší bílé obláčky páry.

Sopka je aktivní od roku 2013 | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 6 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu, kvůli epidemii se odkládat nebude

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu od 27. března do 11. května i za současné epidemické situace. Kvůli koronavirové nákaze se odkládat nebude. Souhlasilo s tím ministerstvo zdravotnictví a potvrdil to Ústřední krizový štáb. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí sčítání Jolana Voldánová.

O případném odkladu jednal krizový štáb před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví mělo posoudit, zda by nebylo kvůli epidemii vhodné cenzus odsunout. Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil posunutí o půl roku. Bylo by k tomu nutné změnit zákon. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček uvedl, že podle nynější normy by bylo možné odložit konání o 30 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy