Sociální sítě se baví výsledky voleb. Kdyby se hrálo podle pravidel AZ-kvízu, Drahoš by vyhrál

Magazín Magazín
28. 1. 2018 15:10
Ve volebních místnostech bylo rušno a v Teplicích přišli někteří voliči v netypických oblečcích. Ohlasy vyvolala pekelná účast 66,6 procent i Hůlkovo vystoupení ve štábu Miloše Zemana.
Jiří Drahoš sice ve volbách nevyhrál, kdyby se ale hrálo podle pravidel AZ-kvízu, dopadlo by všechno jinak.
Jiří Drahoš sice ve volbách nevyhrál, kdyby se ale hrálo podle pravidel AZ-kvízu, dopadlo by všechno jinak. | Foto: Lukáš Bíba

Ve druhém kole prezidentských voleb zvítězil Miloš Zeman a dalších pět let tak bude nejvyšším představitelem České republiky. Prezidentské volby byly napínavější než kterékoliv jiné, není proto divu, že uživatelé sociálních sítí byli obzvláště aktivní.

Diskutovala se například volební účast 66,6 procenta.

Ve volebních místnostech bylo rušno a v Teplicích přišli někteří voliči v netypických oblečcích.

Po vyhlášení výsledků se ale ne všichni radovali. Jedna brněnská kavárna dokonce zavřela. 

Oficiálním vítězem se stal podruhé za sebou Miloš Zeman. Ačkoliv kdyby se výsledky voleb posuzovaly podle pravidel oblíbeného televizního pořadu AZ-kvíz, vítězem by se stal Jiří Drahoš.

Podle jednoho záběru České televize to ale vypadalo, že se vítězem prezidentských voleb ale stal zpěvák Daniel Hůlka. Ten ve volebním štábu Miloše Zemana zazpíval po vyhlášení výsledků českou hymnu.

VÍTĚZ VOLEB - netřeba photoshopu. #danielzemanovahulka

Příspěvek sdílený TMBK (@tmbkofficial),

Někteří si s nadsázkou povzdechli, že k výsledkům voleb se přihlásila známá teroristická skupina.

Jiní už začali počítat, kolik času znovu zvolenému prezidentovi do konce mandátu zbývá.

Vysoká volební účast, stejně jako četné reakce na sociálních sítích dokazují, že letošní prezidentské volby považovala většina lidí za velmi důležité. Ale jak by řekl Cimrman - co takové jmelí…

Ať už pro některé nedopadly volby podle jejich představ, na všem zlém je důležité hledat něco dobrého. 

Třeba to, že za pár dní začíná olympiáda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy