Slovensko: Střílejme medvědy, je jich moc

Adéla Vlachová
7. 6. 2007 0:00
Medvědi se přemnožili, tvrdí státní úřad

Bratislava - Slováci chtějí odstřelit polovinu medvědů, kteří žijí ve slovenských horách a lesích. Prý pro jejich vlastní dobro. S návrhem ale nepřichází ani lovci, ani slovenský myslivecký svaz. Řekl to šéf státní ochrany přírody na Slovensku Ján Mizerák.

Kolik kusů by mělo padnout Mizerák neupřesnil. Jeho úřad totiž nemá přesné údaje, kolik jich v zemi vlastně žije. Hrubé odhady ale uvádějí zhruba osm stovek medvědů. A to už je podle Mizeráka moc.

Ochranáři z nevládních organizací naproti tomu tvrdí, že již nyní se medvědů střílí zbytečně mnoho. Regulovat odstřel odmítají s tím, že medvědů není zdaleka tolik, jak tvrdí jejich státní kolegové.

O počtu a střílení medvědů se na Slovensku debatuje už dlouho. Nově je rozvířil páteční útok medvěda na lesní dělnici u Žiaru nad Hronom. Mladá žena vyvázla s lehkými zraněními.

Infobox

Hory
  • Medvěd hnědý na Slovensku je zařazený mezi celoročně chráněné druhy živočichů, je zakázané ho chytat, zraňovat nebo dokonce usmrtit. Jeho společenská hodnota je stanovena na 80 tisíc korun. Úřady ale mohou povolit regulační odstřel.
  • V západní a jižní Evropě medvědi ve volném přírodě nežijí.
  • Za poslední čtyři roky medvědi na Slovensku na lidi zaútočili několikrát. V roce 2002 medvěd zranil dva mladé turisty z Čech, kteří stanovali v Nízkých Tatrách. Před dvěma roky zase v Nízkých Tatrách poranila agresivní medvědice sběračku malin. Minulý pátek zaútočil medvěd na lesní dělnici u Žiaru nad Hronom. Mladá žena vyvázla s lehkými zraněními
  • Odborníci radí při setkaní s medvědem lehnout si čelem k zemi, rukou si krýt zátylek a nedívat se medvědovi do očí.

Úřad: Usnadněme lov 

"Ve Slovenských horách by měla zůstat jen polovina toho, co máme v současnosti. Zvířata jsou nejen přemnožená, ale není tam ani vhodný počet samců a samic, navíc čelí zdravotním potížím," tvrdí Mizerák. "Lov by se měl usnadnit. Mělo by se povolit lákat medvěda na masovou návnadu," míní.

Zvýšený odstřel požadují i majitelé dobytka a provozovatelé rekreačních zařízení ve slovenských horách. I oni tvrdí, že medvědi jsou přemnožení a kvůli nedostatku potravy se stále více stahují k lidským obydlím.

"Našli jsme už také mrtvého medvěda, který měl žaludek plný igelitových tašek od toho, jak chodil vybírat popelnice," řekl už před časem deníku Aktuálně.cz Ján Sedlák z podhorské obce Zuberec na severu Slovenska.

Navíc - medvědy odchycené v blízkosti lidí teď na Slovensku už ani nikdo nechce. 

"Co je to za chráněného živočicha, když o něj není zájem?" pozastavil se Mizerák. Naráží na nedávný případ, kdy byl problém umístit mladého medvěda, který byl odchycen v Tatrách a zatím je v karanténě v Bojnicích. Zoologické zahrady totiž zvíře odmítly.

Čeští ochránci souhlasí

Český svaz ochránců přírody, který má oficiální program na návrat medvěda hnědého do Česka, s Mizerákem souhlasí. "Upravit počet medvědů na Slovensku je nutné, opravdu se tam přemnožil," řekl Ludvík Kunc, který je na ČSOP garantem ochrany velkých šelem.

Říká to i přes to, že by tím Česká republika zřejmě přišla o další přísun mladých medvědů ze Slovenska. Už několik let k nám totiž v oblasti Javorníků čtyři medvědi často zavítají. Tím, že by medvědů na Slovesku bylo méně, by si už nemuseli hledat teritorium jinde. "Rádi bychom měli u nás medvědů víc, ale situaci na Slovensku je nutné řešit," vysvětlil Kunc.

Populace medvědů na Slovensku, jak dodává, za poslední roky velmi omládla. Jen málokterý medvěd teď dosahuje parametrů, jaké by měl mít - třeba už jen výjimky váží víc než dvě stě kilogramů.

"Medvědice mají mláďata velmi brzo, samoregulace, kdy dospělí usmrtí mládě, přestala fungovat. Navíc medvědi rychle ztratili respekt z lidí, naučili se využívat jejich odpadků," vypočítává nevýhody Kunc. Populace musí zestárnout a odstřel mladých medvědů, kteří nevyhovují parametrům, by podle něj pomohl.

Lov zvrhne, oponuje expert

Odborník na medvědy Miroslav Saniga z Ústavu ekologie lesa Slovenské akademie věd ve Starých Horách však tvrdí: "Odstřel agresivních zvířat ano, ale vždy jen na výjimku ministerstva."

Foto: ntq

Zjednodušení lovu by se totiž mohlo podle něj lehce zvrhnout. "Lidé pak začnou střílet každého medvěda, kterého uvidí. Potom budeme rychle tam, kde jsme byli před osmdesáti lety, když na Slovensku zůstalo jen třicet medvědů."

Medvědy podle něj ruší stále větší turistický ruch ve slovenských horách. "Medvěd strpí na svém území možná deset nebo dvacet turistů a na dvacátého prvního zaútočí. V lese je moc hulákajících lidí a medvědi jsou z toho vynervovaní," uvedl Saniga.

I šéf ochranářského sdružení Vlk Juraj Lukáč medvědy hájí tím, že do jejich života by se mělo zasahovat co nejméně. Argumentoval tím, že počet útoků na lidi v posledních letech nestoupl, ačkoliv se ulovila obvykle méně než polovina roční kvóty k odstřelu. V průměru šelmy zaútočí na jednoho až dva lidi ročně.

V současnosti se na Slovensku může legálně odstřelit každý rok okolo sedmdesáti medvědů, střílí se jich okolo třiceti.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 36 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 55 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy