Slovensko: Střílejme medvědy, je jich moc

Adéla Vlachová
7. 6. 2007 0:00
Medvědi se přemnožili, tvrdí státní úřad

Bratislava - Slováci chtějí odstřelit polovinu medvědů, kteří žijí ve slovenských horách a lesích. Prý pro jejich vlastní dobro. S návrhem ale nepřichází ani lovci, ani slovenský myslivecký svaz. Řekl to šéf státní ochrany přírody na Slovensku Ján Mizerák.

Kolik kusů by mělo padnout Mizerák neupřesnil. Jeho úřad totiž nemá přesné údaje, kolik jich v zemi vlastně žije. Hrubé odhady ale uvádějí zhruba osm stovek medvědů. A to už je podle Mizeráka moc.

Ochranáři z nevládních organizací naproti tomu tvrdí, že již nyní se medvědů střílí zbytečně mnoho. Regulovat odstřel odmítají s tím, že medvědů není zdaleka tolik, jak tvrdí jejich státní kolegové.

O počtu a střílení medvědů se na Slovensku debatuje už dlouho. Nově je rozvířil páteční útok medvěda na lesní dělnici u Žiaru nad Hronom. Mladá žena vyvázla s lehkými zraněními.

Infobox

Hory
Foto: Pavla Skurovcová
  • Medvěd hnědý na Slovensku je zařazený mezi celoročně chráněné druhy živočichů, je zakázané ho chytat, zraňovat nebo dokonce usmrtit. Jeho společenská hodnota je stanovena na 80 tisíc korun. Úřady ale mohou povolit regulační odstřel.
  • V západní a jižní Evropě medvědi ve volném přírodě nežijí.
  • Za poslední čtyři roky medvědi na Slovensku na lidi zaútočili několikrát. V roce 2002 medvěd zranil dva mladé turisty z Čech, kteří stanovali v Nízkých Tatrách. Před dvěma roky zase v Nízkých Tatrách poranila agresivní medvědice sběračku malin. Minulý pátek zaútočil medvěd na lesní dělnici u Žiaru nad Hronom. Mladá žena vyvázla s lehkými zraněními
  • Odborníci radí při setkaní s medvědem lehnout si čelem k zemi, rukou si krýt zátylek a nedívat se medvědovi do očí.

Úřad: Usnadněme lov 

"Ve Slovenských horách by měla zůstat jen polovina toho, co máme v současnosti. Zvířata jsou nejen přemnožená, ale není tam ani vhodný počet samců a samic, navíc čelí zdravotním potížím," tvrdí Mizerák. "Lov by se měl usnadnit. Mělo by se povolit lákat medvěda na masovou návnadu," míní.

Zvýšený odstřel požadují i majitelé dobytka a provozovatelé rekreačních zařízení ve slovenských horách. I oni tvrdí, že medvědi jsou přemnožení a kvůli nedostatku potravy se stále více stahují k lidským obydlím.

"Našli jsme už také mrtvého medvěda, který měl žaludek plný igelitových tašek od toho, jak chodil vybírat popelnice," řekl už před časem deníku Aktuálně.cz Ján Sedlák z podhorské obce Zuberec na severu Slovenska.

Navíc - medvědy odchycené v blízkosti lidí teď na Slovensku už ani nikdo nechce. 

"Co je to za chráněného živočicha, když o něj není zájem?" pozastavil se Mizerák. Naráží na nedávný případ, kdy byl problém umístit mladého medvěda, který byl odchycen v Tatrách a zatím je v karanténě v Bojnicích. Zoologické zahrady totiž zvíře odmítly.

Čeští ochránci souhlasí

Český svaz ochránců přírody, který má oficiální program na návrat medvěda hnědého do Česka, s Mizerákem souhlasí. "Upravit počet medvědů na Slovensku je nutné, opravdu se tam přemnožil," řekl Ludvík Kunc, který je na ČSOP garantem ochrany velkých šelem.

Říká to i přes to, že by tím Česká republika zřejmě přišla o další přísun mladých medvědů ze Slovenska. Už několik let k nám totiž v oblasti Javorníků čtyři medvědi často zavítají. Tím, že by medvědů na Slovesku bylo méně, by si už nemuseli hledat teritorium jinde. "Rádi bychom měli u nás medvědů víc, ale situaci na Slovensku je nutné řešit," vysvětlil Kunc.

Populace medvědů na Slovensku, jak dodává, za poslední roky velmi omládla. Jen málokterý medvěd teď dosahuje parametrů, jaké by měl mít - třeba už jen výjimky váží víc než dvě stě kilogramů.

"Medvědice mají mláďata velmi brzo, samoregulace, kdy dospělí usmrtí mládě, přestala fungovat. Navíc medvědi rychle ztratili respekt z lidí, naučili se využívat jejich odpadků," vypočítává nevýhody Kunc. Populace musí zestárnout a odstřel mladých medvědů, kteří nevyhovují parametrům, by podle něj pomohl.

Lov zvrhne, oponuje expert

Odborník na medvědy Miroslav Saniga z Ústavu ekologie lesa Slovenské akademie věd ve Starých Horách však tvrdí: "Odstřel agresivních zvířat ano, ale vždy jen na výjimku ministerstva."

Foto: ntq

Zjednodušení lovu by se totiž mohlo podle něj lehce zvrhnout. "Lidé pak začnou střílet každého medvěda, kterého uvidí. Potom budeme rychle tam, kde jsme byli před osmdesáti lety, když na Slovensku zůstalo jen třicet medvědů."

Medvědy podle něj ruší stále větší turistický ruch ve slovenských horách. "Medvěd strpí na svém území možná deset nebo dvacet turistů a na dvacátého prvního zaútočí. V lese je moc hulákajících lidí a medvědi jsou z toho vynervovaní," uvedl Saniga.

I šéf ochranářského sdružení Vlk Juraj Lukáč medvědy hájí tím, že do jejich života by se mělo zasahovat co nejméně. Argumentoval tím, že počet útoků na lidi v posledních letech nestoupl, ačkoliv se ulovila obvykle méně než polovina roční kvóty k odstřelu. V průměru šelmy zaútočí na jednoho až dva lidi ročně.

V současnosti se na Slovensku může legálně odstřelit každý rok okolo sedmdesáti medvědů, střílí se jich okolo třiceti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 5 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy