Slováci zatkli Čechy při lovu motýlů, hrozí jim vězení

Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2010 22:45
Podle slovenských televizí česká rodina pochytala a zabila i přísně chráněné druhy
Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Za to, že ve slovenské rezervaci pochytali a zabili přes dvacet motýlů hrozí dvěma Čechům až dva roky vězení.

Jak v pondělí ve večerních zprávách informovaly slovenské televize, členové české rodiny byli přichyceni přímo při činu v přírodní rezervaci v západoslovenském Pováží.

Policii do rezervace přivedl jeden z místních obyvatel, kterému se nezdálo, jak se turisté v oblasti chovají. Zavolal proto ochranáře přírody.

Ti v dolině našli při lovu otce se synem a přivolali policii, uvedla televize Markíza. Podle televize JOJ však při lovu pomáhala celá rodina Čechů.

Ochránci údajně našli v krabicích sedmadvacet motýlů včetně chráněného jasoně červenookého, který se vyskytuje jen na vyhřátých skalnatých lokalitách a v Česku ho lze nalézt jen na jednom místě.

Hodnota "lupu", který podle televizí údajně mířil na černý trh, dosahovala téměř sto tisíc českých korun. Jen samotný jasoň červenooký má údajně prodejní hodnotu 330 eur (asi 8 500 korun).

Slovenští policisté už potvrdili, že vůči zadrženým Čechům vedou trestní řízení kvůli porušení zákona na ochranu rostlin a živočichů. "Pachatelům hrozí až dva roky vězení," cituje ČTK policejního mluvčího Pavola Kudličku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy