Slováci zatkli Čechy při lovu motýlů, hrozí jim vězení

Zahraničí Zahraničí
19. 7. 2010 22:45
Podle slovenských televizí česká rodina pochytala a zabila i přísně chráněné druhy
Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Za to, že ve slovenské rezervaci pochytali a zabili přes dvacet motýlů hrozí dvěma Čechům až dva roky vězení.

Jak v pondělí ve večerních zprávách informovaly slovenské televize, členové české rodiny byli přichyceni přímo při činu v přírodní rezervaci v západoslovenském Pováží.

Policii do rezervace přivedl jeden z místních obyvatel, kterému se nezdálo, jak se turisté v oblasti chovají. Zavolal proto ochranáře přírody.

Ti v dolině našli při lovu otce se synem a přivolali policii, uvedla televize Markíza. Podle televize JOJ však při lovu pomáhala celá rodina Čechů.

Ochránci údajně našli v krabicích sedmadvacet motýlů včetně chráněného jasoně červenookého, který se vyskytuje jen na vyhřátých skalnatých lokalitách a v Česku ho lze nalézt jen na jednom místě.

Hodnota "lupu", který podle televizí údajně mířil na černý trh, dosahovala téměř sto tisíc českých korun. Jen samotný jasoň červenooký má údajně prodejní hodnotu 330 eur (asi 8 500 korun).

Slovenští policisté už potvrdili, že vůči zadrženým Čechům vedou trestní řízení kvůli porušení zákona na ochranu rostlin a živočichů. "Pachatelům hrozí až dva roky vězení," cituje ČTK policejního mluvčího Pavola Kudličku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy