Až 70 meteorů za hodinu. Dnešní roj Perseid bude mimořádný

hrz
12. 8. 2015 11:12
V noci ze dneška na čtvrtek vyvrcholí nejznámější meteorický roj Perseidy. Lidé ho mohou pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Podle astronomů bude vidět průměrně 70 meteorů za hodinu.
Umělecky zachycený roj Perseidů.
Umělecky zachycený roj Perseidů. | Foto: ČTK

Praha – Takhle ideální podmínky pro tradiční srpnové pozorování meteorického roje Perseid tu zase několik let nebudou.

Všem profesionálním i amatérským pozorovatelům nahrává jednak předpovídaná jasná obloha, jednak vhodná fáze měsíce, díky němuž nebude noční obloha téměř vůbec osvětlena měsíčním svitem. Znovu budou mít Perseidy takto příznivé podmínky až v roce 2018.

Odborníci z Astronomického ústavu slibují všem, kdo se vydají pod noční oblohu, i další zážitky - pohledy na Mléčnou dráhu nebo velmi úzký měsíční srpek časně ráno za rozbřesku. To vše lze pozorovat pouhým okem bez použití jakýchkoliv speciálních prostředků.

Všem zájemcům o pozorování přinášíme malý manuál.

1. Kdy pozorovat?
První meteory z Perseid jsou zpravidla pozorovány již 17. července, poslední pak 24. srpna. Nejvíce jich však padá okolo maxima, které letos nastane v dopoledních hodinách 13. srpna. Ideální je tedy pozorovat zejména v noci ze 12. na 13. srpna, tedy ze středy na čtvrtek.

"Nejvíce meteorů bude vidět až mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, tedy do rozbřesku. V tomto období spadne každou hodinu přibližně 70 meteorů. Nárůst počtu meteorů bude ovšem patrný už v předchozích nocích, zejména pak od počátku týdne před maximem, tedy od 10. srpna," říká vedoucí redaktor astronomického webu Astro.cz Petr Horálek.

2. Kde a jak pozorovat?
Na pozorování roje Perseid je dobré vyhledat si místo s co nejlepším výhledem do všech stran a daleko od měst, která jsou původci "světelného smogu". Toto rušivé osvětlení nočního nebe znemožňuje astronomická pozorování.

"Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled – meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima. Nejvíce jich bude vidět na obloze nerušené světelným znečištěním. Při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i slabší meteory. Pozorovat úkaz je nejvhodnější vleže, například ve spacáku nebo na lehátku," vysvětluje astronom Petr Horálek.

3. Co lze ještě vidět kromě Perseid?
Kromě Perseid lze na obloze pozorovat i Mléčnou dráhu,  hvězdokupy a k ránu úzký srpek měsíce.

"Stříbřitý pás části naší galaxie, zvaný Mléčná dráha, je pozorovatelný v srpnu po celou noc a právě okolo půlnoci se táhne celou oblohou přes nadhlavník. Nejkrásnější část Mléčné dráhy leží od nadhlavníku k jihozápadnímu obzoru, kde se na tmavé obloze mimo města rozšiřuje v souhvězdí Střelce," popisuje Horálek.

Kdo vydrží bdít i po čtvrté hodině ranní, tomu se může naskytnout i pohled na úzký srpek měsíce. "V časných ranních hodinách okolo 4:39 letního středoevropského času se nad východoseverovýchodním obzorem objeví úzký měsíc, u něhož bude patrný i tzv. popelavý svit. – Díky rozptylu slunečního světla v zemské atmosféře směrem k Měsíci bude patrný i zbytek disku našeho kosmického souputníka,“ upozorňuje Petr Horálek.

Čas 4:39 platí pro Prahu, v rámci ČR se údaj liší v minutách.

Na noční obloze budou pozorovatelné i Mars či hvězdokupy Hyády a Plejády v souhvězdí Býka. Celou situaci na noční obloze si lze nasimulovat pomocí volně dostupného počítačového planetária Stellarium.

4. Jak Perseidy a spol. fotografovat?
Ideální je mít k dispozici zrcadlovku, kvůli širokoúhlému objektivu a možnosti dlouhé expozice a postavit si fotoaparát na stativ.

"Nastavíte vyšší citlivost, zaostříte objektiv na nekonečno, nastavíte nejdelší možnou expozici a zamíříte do libovolné části oblohy. Nejlépe okolo půlnoci k jihozápadu, kde se nachází fotogenický pás Mléčné dráhy. Poté už jen zmáčknete spoušť. Pokud možno v režimu samospouště či přes dálkové ovládání, aby se ani při tomto kroku fotoaparát neroztřásl. Proces opakujte, dokud do záběru nevletí kýžený meteor,“ radí astronom Petr Horálek.

5. Vylétají Perseidy opravdu ze souhvězdí Persea?
Roj se nazývá podle souhvězdí Persea, odkud meteory zdánlivě vylétají. Jde však o pouhé zdání vlivem perspektivy.

"Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají zářit ve výšce okolo 120 km nad zemí. Pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 km nad zemským povrchem. Vlétají přitom do atmosféry z jednoho směru. Proto se nám zdá, jako by jejich dráha vycházela z jediného bodu na obloze, který se odborně nazývá radiant. Právě ten v době maxima roje leží v horní – severovýchodní  polovině souhvězdí Persea," vysvětluje Petr Horálek.

6. Proč se Perseidám říká slzy svatého Vavřince?
Označení pochází od mučedníka, svatého Vavřince. Byl jedním ze strážců církevních pokladů. Po papežově smrti mu římský císař Valerián rozkázal, aby poklady vydal. On však ho neuposlechl a místo toho rozdal bohatství chudým. Za to byl 10. srpna  258  umučen. Po jeho kruté smrti lidé viděli z oblohy padat třpytivé hvězdy, od té doby nazývané jako "slzy svatého Vavřince". Jeho smrt totiž připadla do období největší aktivity Perseid.

 

Právě se děje

Další zprávy