Skotská firma poslala do Číny celý lihovar na whisky, rozložila ho na jednotlivé díly

ČTK ČTK
20. 7. 2021 15:11
Jedna skotská firma poslala do Číny více než 35 tun materiálu, z něhož má vzniknout první lihovar na whisky v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.
Přestěhovaný lihovar bude vůbec první výrobnou whiskey v Číně.
Přestěhovaný lihovar bude vůbec první výrobnou whiskey v Číně. | Foto: Shutterstock

Ze skotského města Buckie do přístavu v čínském městě Tchien-ťin putuje od pátku kompletní sada vybavení, včetně destilačních přístrojů, podlahových krytin, regulačních ventilů a potrubí. Palírna bude sestavena v budově, která v severočínské autonomní oblasti právě vzniká, napsal server BBC.

Pozoruhodná zásilka je součástí smlouvy za tři miliony liber (asi 90 milionů Kč), kterou uzavřela skotská společnost Valentine International s čínskou firmou Mengtai Group v roce 2019.

Očekává se, že stavební práce na místě chystaného lihovaru ve městě Ordos skončí koncem letošního roku. Veškeré vybavení pro závod vyrobila skotská společnost Forsyths, která do Číny vysílá pět svých inženýrů, aby pomohli s jeho sestavením. Podnik má další tým v Hongkongu, který bude poskytovat poprodejní podporu a servis.

Předseda a výkonný ředitel společnosti Valentine International David Valentine uvedl, že nápad na projekt vzešel od předsedy čínské společnosti Mengtai Group Ao Feng-tchinga, který si vytyčil cíl vyrobit "světově oceňovanou whisky". "Skotsko je domovem whisky a má největší odborné znalosti výroby lihovarnických zařízení. Proto pan Feng-tching věří, že v Ordosu vytvoříme projekt světové úrovně," řekl Valentine.

Pro skupinu Mengtai je chystaná palírna prvním krokem do světa whisky. Jedna z největších firem Vnitřního Mongolska se orientuje převážně na těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Společnost uzavřela s britským partnerem i strategickou smlouvu, která se týká dodávek whisky do Číny. Valentine odmítl uvést, o kterou značku alkoholického nápoje půjde, ale dodal, že jde o "dlouhodobě zavedenou" společnost.

Mohlo by vás zajímat: Ve zdi newyorského domu bylo ukryto 66 lahví whiskey z doby prohibice

Ve zdi newyorského domu bylo ukryto 66 lahví whisky z doby prohibice | Video: Instagram/bootleggerbungalow
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy