Hluchý skladatel podvodníkem. Jeho hudba zazní ale i v Soči

jaz
10. 2. 2014 11:02
Olympijskou výpravu z Japonska zastínil kuriózní skandál. Pro svou středeční jízdu si totiž krasobruslař Daisuke Takahaši vybral skladbu od autora, který se přiznal k plagiátorství.
Mamoru Samuragochi
Mamoru Samuragochi | Foto: Profimédia.cz

Tokio - Padesátiletý Mamoru Samuragochi podváděl své fanoušky i celé Japonsko řadu let. Kvůli degenerativní poruše měl ve svých pětatřiceti letech zcela ohluchnout, přesto dál skládal a stal se uznávaným autorem vážné hudby.

Jak ale vyšlo v polovině minulého týdne najevo, od roku 1996 nic nenapsal. Přesto své nejvýznamnější dílo Symfonie č. 1 Hirošima, vydal mnohem později, informoval web The New York Times.

Japonský Beethoven, jak mu celá země přezdívala, si v devadesátých letech tajně najal asistenta, který za něj odvedl všechnu práci.

Japonský krasobruslař si pro své číslo vybral Sonátu pro housle.
Japonský krasobruslař si pro své číslo vybral Sonátu pro housle. | Video: youtube

Učitel hudby z Tokia Takaši Niigaki svou roli zastával celá léta, ovšem když se dozvěděl, že na jeho Sonátu pro housle má jet japonský krasobruslař na olympijských hrách, a stát se tak nepřímo jejich komplicem, rozhodl se o celé věci promluvit.

"Řekl mi, že když nebudu pro něj psát písně, spáchá sebevraždu," řekl během tiskové konference Niigaki a k tomu všemu ještě zpochybnil skladatelovu hluchotu.

Mamoru Samuragochi celé věci lituje a prostřednictvím svého právníka se omluvil i svým fanouškům. To ale nestačí hudební společnosti, která prodala více jak 180 tisíc kusů jeho nejslavnějšího díla a rozhodla se nosiče z prodeje stáhnout.

Rozčarovaní jsou i ostatní hudební interpreti či orchestry, které škrtají skladby falešného komponisty ze svého repertoáru a zvažují žalobu za finanční ztrátu.

Krasobruslař Daisuke Takahaši, který před čtyřmi lety získal bronz na olympijských hrách ve Vancouveru, ale nehodlá hudbu ke své jízdě na poslední chvíli měnit. Přesto doufá, že skandál nebude mít na jeho výkon žádný vliv.

 

Právě se děje

Další zprávy