Šimpanzi z českých zoo si denně volají přes internet. Nápad chovatelů zaujal i CNN

Magazín ČTK Magazín, ČTK
18. 3. 2021 13:59
Šimpanzi z brněnské zoo se nově mohou zabavit přes on-line stream se svými protějšky ze Safari Parku Dvůr Králové. Lidé pak mohou jejich počínání sledovat na internetu.
Naberou si do rukou a nohou dobroty a dívají se stejně jako lidé, popisuje sledování plátna šimpanzí chovatelka | Video: Reuters

"Využili jsme nápadu a iniciativy brněnských nadšenců, kteří nainstalovali v obou zahradách velkoplošné obrazovky a vzájemně tak propojili dvě šimpanzí skupiny. Pro tato velmi inteligentní zvířata je to nový a zajímavý podnět," uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Chovatelka šimpanzů v Zoo Brno Mariana Hubíková uvedla, že šimpanzi už spadají do skupiny zvířecích seniorů, ale každá novinka je zaujme. "Občas se před obrazovku přijdou navzájem pochlubit jídlem nebo jsem zaznamenala, jak mě pozorují šimpanzi ze Dvora při úklidu expozice," uvedla Hubíková.

Zvířata v zoologických zahradách jsou kvůli koronavirovým opatřením ochuzena o pozornost návštěvníků, což byla inspirace pro autory nápadu Pavla Cupáka a Petra Vídeňského. "Pavla inspirovaly zprávy z televize, že některá zvířata v zoo se v této době mohou občas nudit, a napadlo ho jim chybějící návštěvníky alespoň částečně nahradit. Kontaktoval jsem proto ředitele obou zahrad a v rámci zkušebního povozu jsme nejprve přímým přenosem propojili šimpanze s dětmi z mateřské školy," uvedl Vídeňský.

Nápad zaujal i zahraniční zpravodajské weby, například agenturu Reuters nebo televizi CNN.

Lidé mohou šimpanzí počínání každý den sledovat v přímém přenosu přes kanál na YouTube. Vysílá se vždy od 8:00 do 16:00.

 

Právě se děje

Další zprávy