Seznamte se s robotučňákem. Létá jako pták

Report
28. 4. 2009 11:05
Hannover - Skutečný tučňák žije na jižním pólu a živí se rybami. Teď si můžete do bazénu pořídit jeho zdařilou kopii. A ryby mu rozhodně shánět nemusíte.

Vědci z německé společnosti Festo Bionic představili na nedávném obchodním veletrhu v Hannoveru robotického tučňáka, který je na první pohled k nerozeznání od svých skutečných zvířecích kolegů.

Dokonale zpracovaný je zejména robotučňákův pohyb. V těle má zabudovaný přístroj založený na principu sonaru, který mu zajišťuje samostatný pohyb v bazénu.

Neustále otáčí hlavou a kontroluje svou pozici. Umělé zvíře tedy jen těžko narazí do stěny bazénu jako kdejaký nešikovný plavec.

Skleněná vlákna pak pomáhají tučňákovi z technologického studia zdařile imitovat zvířecí motoriku.

V některých ohledech pak robot skutečné tučňáky dokonce předčí - umí létat. Podobně jako u jiných robotů z dílny Festo Bionic tomu napomáhá naplnění heliem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy