Britové chtějí zavést povinnou sexuální výchovu ve školách

pej
17. 9. 2014 11:18
Sexuální výchova by měla být povinná na všech státních školách, a to už od prvního stupně, říkají liberální demokraté ve Velké Británii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Svozílek/Economia

Londýn – S koncepcí zavedení povinné sexuální výchovy na britských státních školách, počínaje prvním stupněm, přišel předseda liberálně demokratické strany Nick Clegg.

"Věříme, že sexuální výchova může dětem v budoucnu ulehčit jejich životní rozhodnutí," zněl jeden z jeho hlavních argumentů.

Záznam z dokumentu Sexuální výchova v Čechách
Záznam z dokumentu Sexuální výchova v Čechách | Video: YouTube

Opatření navrhované liberálně demokratickou stranou si už našlo podporu mezi sociálními demokraty, proti se ale postavili konzervativci. Podle kritiků by totiž rozhodnutí mělo být ponecháno na rodičích. Ti zároveň varují, že při výuce bývají často používány materiály, které mohou být pro malé děti nevhodné.

Většina britských státních škol už sexuální výchovu nabízí jako součást osnov, zatím se ale týká jen žáků starších 11 let. Řada školních institucí, zejména náboženských, ji ale ve svém učebním plánu vůbec nezahrnuje.

Konzervativci jsou proti, Česko je o krok napřed

K podobným snahám o prosazení povinné sexuální výchovy na všech britských školách už došlo v minulosti víckrát. Pokaždé byly ale zablokovány konzervativní ministry.

Situace v České republice je v porovnání s Velkou Británií odlišná, žáci na základních školách se setkávají se sexuální výchovou v rámci některých povinných předmětů, na prvním stupni v hodinách Člověk a jeho svět, na druhém například ve Výchově ke zdraví.

"V českých školách sexuální výchova jakožto samostatný předmět nebo okruh nefiguruje. Nicméně je součástí ucelené koncepce vzdělávání člověku a jeho zdraví," upřesnilo situaci v českém školství tiskové oddělení Ministerstva školství.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Policie na Mělnicku nalezla tělo čtyřměsíčního chlapce, po kterém pátrala

Policie v sobotu nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního chlapce, po kterém od pátečního večera pátrala v Hoříně na Mělnicku. Před 17:00 ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva, která určí příčinu úmrtí. Policie nyní prověřuje výpovědi dvou lidí, řekla policejní mluvčí Eva Hašlová.

"Na základě získaných informací jsme nalezli tělo kojence, nařídili jsme soudní pitvu ke zjištění příčin úmrtí. V souvislosti s tím prověřujeme výpovědi dvou osob, se kterými nyní provádíme další úkony," řekla Hašlová. Kde tělo policisté našli, mluvčí odmítla sdělit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy