Za druhé světové války jí vojáci snědli narozeninový dort. Teď přinesli nový

Magazín Magazín
29. 4. 2022 15:35
Meri Mionová z italského města Vicenza se během oslavy devadesátin dočkala dárku, který ji pobavil i dojal. Během druhé světové války jí ještě jako dívce vyhladovělí američtí vojáci sebrali narozeninový dort. Po 77 letech se armáda rozhodla starý dluh splatit.
Během druhé světové války Meri Mionové ještě jako dívce vyhladovělí američtí vojáci sebrali její narozeninový dort. Po 77 letech se rozhodli starý dluh splatit.
Během druhé světové války Meri Mionové ještě jako dívce vyhladovělí američtí vojáci sebrali její narozeninový dort. Po 77 letech se rozhodli starý dluh splatit. | Foto: Facebook / U.S. Army Garrison Italy

Italská seniorka Meri Mionová měla právě před třináctými narozeninami, když u její rodné vesnice San Pietro poblíž města Vicenza americká armáda sváděla boj s Němci. V noci před plánovanou oslavou se proto společně se svou matkou schovala v podkroví rodinné farmy. Druhý den ráno matka pro děvče upekla dort, na kterém si ale nakonec pochutnal někdo jiný.

Když totiž moučník po vytažení z trouby chladnul na okně, vyhladovělí vojáci ze Spojených států si nemohli pomoct a z parapetu ho ukradli. Zklamání, které Italka v době svého dětství zažila, se jí  Američané po téměř osmi dekádách rozhodli vynahradit. Píše o tom zpravodajský web stanice BBC.

Poslední dubnový pátek se Mionová dožila devadesátky a příslušníci amerických jednotek ji na oslavě v parku Giardini Salvi ve Vicenze překvapili s dortem podobným tomu, který jí armáda kdysi odcizila. "Rozdělím se o něj se zbytkem své rodiny. Na tento báječný den nikdy nezapomenu," radovala se důchodkyně.

Úkolu předat Mionové narozeninový dárek se zhostil seržant Peter Wallis. "Nejdřív jsem si připadal trochu divně, ale nakonec jsem z toho měl skvělý pocit," svěřil se důstojník. Plukovník Matthew Gomlak, velitel americké posádky v Itálii, následně na oslavě pronesl proslov o bojích v roce 1945 a vyzdvihl, že místní obyvatelé tehdy vojákům z USA nabízeli chléb a víno. "Jsem rád, že se nám stejně vřelého přijetí dostává i dnes," vyzdvihl Gomlak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy