Sbohem, královský živote. Harry a Meghan si nechají titul, vše ostatní musí vrátit

Magdaléna Daňková Jiří Kropáček Erika Šedivá Magdaléna Daňková, Jiří Kropáček, Erika Šedivá
31. 3. 2020 6:01
S posledním březnem se vnuk Alžběty II. princ Harry a jeho manželka, vévodkyně Meghan, osamostatní od britského královského dvora a přestanou být aktivními členy rodiny. Projděte si nejdůležitější okamžiky jejich společného života i čeho všeho se budou muset od dubna vzdát.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se na konci března oficiálně vymaní z rolí aktivních členů britské královské rodiny. Pár se finančně osamostatní a již nebude zastupovat královnu a plnit závazky, jež vyplývaly z jejich postavení. Touhu stáhnout se do ústraní zveřejnili v lednu, královna Alžběta II. následně rozhodla o ročním přechodném období a podmínkách s ním spojenými. Dovolila jim sice i nadále využívat titul vévoda/vévodkyně, ale nesmějí používat značku Sussex Royal. Podívejte se, čeho všeho se museli s „megxitem“ vzdát, a připomeňte si nejdůležitější okamžiky v jejich vztahu.

Henry Charles Albert David

Rachel Meghan Markleová

Věk

35

38

Místo narození

Londýn, Velká Británie

Los Angeles, Kalifornie, USA

Původní povolání

britský korunní princ, kapitán

herečka, humanitární pracovnice

zobrazit další údaje

Studium

Eton, Berkshire. Royal Military Academy Sandhurst

Northwestern University

Kariéra

Mezi lety 2005 až 2015 sloužil v britské armádě, absolvoval například misi v Afghánistánu.

V roce 2014 založil paralympijskou sportovní akci Invictus Games pro válečné veterány.

Jako člen britské královské rodiny absolvoval několik oficiálních státních návštěv rozličných zemí světa.

Angažuje se v několika charitativních organizacích usilujících o ochranu přírody, pomoc lidem postiženým HIV/AIDS nebo o otevřenou diskusi na téma duševní zdraví.

Po studiích absolvovala stáž na americké ambasádě v Buenos Aires a pracovala jako kaligrafka na volné noze.

V roce 2002 se objevila v epizodě seriálu General Hospital, následovaly role v televizních show Century City, Kriminálka New York a Fringe.

Od roku 2011 do roku 2017 hrála Rachel Zaneovou v seriálu Kravaťáci. Od roku 2014 do loňska také měla lifestylový web The Tig.

V roce 2016 se stala celosvětovou ambasadorkou pro kampaň World Vision Canada pomáhající dětem k přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a stravě. Angažuje se v charitativních organizacích na pomoc ženám a dívkám a usilujícících o ochranu přírody a také ve vzdělávacích organizacích.

Společné projekty

Jako manželé absolvovali několik společných zahraničních cest. Z pověření královny zamířili například do Austrálie, na Nový Zéland a na vybrané pacifické ostrovy, které jsou součástí Britského společenství, nebo do Maroka či Jihoafrické republiky. Jako aktivní členové britské monarchie zastávali funkce v organizacích Britského společenství, jako je svěřenský fond či Asociace commonwealthských univerzit. Kromě toho byli patrony Královské nadace, společně s vévodou a vévodkyní z Cambridge. Společně mají také svou vlastní nadaci.

Vztahy

Princ Harry chodil mezi lety 2004 a 2009 s dcerou zimbabwského podnikatele Chelsy Davyovou. Od roku 2012 do roku 2014 údajně randil s herečkou a modelkou Cressidou Bonasovou.

Meghan Markleová byla dva roky (2011–2013) vdaná za producenta Trevora Engelsona.

Seznámení

Seznámili se v Londýně v roce 2016 prostřednictvím přátel.

Zásnuby a svatba

Jejich zásnuby byly oznámeny 27. listopadu 2017. Vzali se 19. května 2018 v kapli svatého Jiří ve Windsoru.

Potomci

Archie Harrison Mountbatten-Windsor se narodil 6. května 2019 v Londýně.

Bydliště

Po svatbě se vévoda a vévodkyně přestěhovali do Frogmore Cottage ve Windsoru, dům dostali k dispozici od královny. Od ledna 2020 se však začali více zdržovat v oblasti North Saanich na ostrově Vancouver v Kanadě. Koncem března se přesunuli do americké Kalifornie, aby byli blíže Meghanině rodině a přátelům.

Odchod z královské rodiny

Historie páru

Fotogalerie

Připomeňte si nejdůležitější okamžiky vévodů

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

Další zprávy