Sbohem, královský živote. Harry a Meghan si nechají titul, vše ostatní musí vrátit

Magdaléna Daňková Jiří Kropáček Erika Šedivá Magdaléna Daňková, Jiří Kropáček, Erika Šedivá
31. 3. 2020 6:01
S posledním březnem se vnuk Alžběty II. princ Harry a jeho manželka, vévodkyně Meghan, osamostatní od britského královského dvora a přestanou být aktivními členy rodiny. Projděte si nejdůležitější okamžiky jejich společného života i čeho všeho se budou muset od dubna vzdát.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se na konci března oficiálně vymaní z rolí aktivních členů britské královské rodiny. Pár se finančně osamostatní a již nebude zastupovat královnu a plnit závazky, jež vyplývaly z jejich postavení. Touhu stáhnout se do ústraní zveřejnili v lednu, královna Alžběta II. následně rozhodla o ročním přechodném období a podmínkách s ním spojenými. Dovolila jim sice i nadále využívat titul vévoda/vévodkyně, ale nesmějí používat značku Sussex Royal. Podívejte se, čeho všeho se museli s „megxitem“ vzdát, a připomeňte si nejdůležitější okamžiky v jejich vztahu.

Henry Charles Albert David

Rachel Meghan Markleová

Věk

35

38

Místo narození

Londýn, Velká Británie

Los Angeles, Kalifornie, USA

Původní povolání

britský korunní princ, kapitán

herečka, humanitární pracovnice

zobrazit další údaje

Studium

Eton, Berkshire. Royal Military Academy Sandhurst

Northwestern University

Kariéra

Mezi lety 2005 až 2015 sloužil v britské armádě, absolvoval například misi v Afghánistánu.

V roce 2014 založil paralympijskou sportovní akci Invictus Games pro válečné veterány.

Jako člen britské královské rodiny absolvoval několik oficiálních státních návštěv rozličných zemí světa.

Angažuje se v několika charitativních organizacích usilujících o ochranu přírody, pomoc lidem postiženým HIV/AIDS nebo o otevřenou diskusi na téma duševní zdraví.

Po studiích absolvovala stáž na americké ambasádě v Buenos Aires a pracovala jako kaligrafka na volné noze.

V roce 2002 se objevila v epizodě seriálu General Hospital, následovaly role v televizních show Century City, Kriminálka New York a Fringe.

Od roku 2011 do roku 2017 hrála Rachel Zaneovou v seriálu Kravaťáci. Od roku 2014 do loňska také měla lifestylový web The Tig.

V roce 2016 se stala celosvětovou ambasadorkou pro kampaň World Vision Canada pomáhající dětem k přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a stravě. Angažuje se v charitativních organizacích na pomoc ženám a dívkám a usilujícících o ochranu přírody a také ve vzdělávacích organizacích.

Společné projekty

Jako manželé absolvovali několik společných zahraničních cest. Z pověření královny zamířili například do Austrálie, na Nový Zéland a na vybrané pacifické ostrovy, které jsou součástí Britského společenství, nebo do Maroka či Jihoafrické republiky. Jako aktivní členové britské monarchie zastávali funkce v organizacích Britského společenství, jako je svěřenský fond či Asociace commonwealthských univerzit. Kromě toho byli patrony Královské nadace, společně s vévodou a vévodkyní z Cambridge. Společně mají také svou vlastní nadaci.

Vztahy

Princ Harry chodil mezi lety 2004 a 2009 s dcerou zimbabwského podnikatele Chelsy Davyovou. Od roku 2012 do roku 2014 údajně randil s herečkou a modelkou Cressidou Bonasovou.

Meghan Markleová byla dva roky (2011–2013) vdaná za producenta Trevora Engelsona.

Seznámení

Seznámili se v Londýně v roce 2016 prostřednictvím přátel.

Zásnuby a svatba

Jejich zásnuby byly oznámeny 27. listopadu 2017. Vzali se 19. května 2018 v kapli svatého Jiří ve Windsoru.

Potomci

Archie Harrison Mountbatten-Windsor se narodil 6. května 2019 v Londýně.

Bydliště

Po svatbě se vévoda a vévodkyně přestěhovali do Frogmore Cottage ve Windsoru, dům dostali k dispozici od královny. Od ledna 2020 se však začali více zdržovat v oblasti North Saanich na ostrově Vancouver v Kanadě. Koncem března se přesunuli do americké Kalifornie, aby byli blíže Meghanině rodině a přátelům.

Odchod z královské rodiny

Historie páru

Fotogalerie

Připomeňte si nejdůležitější okamžiky vévodů

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy