Sbohem, královský živote. Harry a Meghan si nechají titul, vše ostatní musí vrátit

Magdaléna Daňková Jiří Kropáček Erika Šedivá Magdaléna Daňková, Jiří Kropáček, Erika Šedivá
31. 3. 2020 6:01
S posledním březnem se vnuk Alžběty II. princ Harry a jeho manželka, vévodkyně Meghan, osamostatní od britského královského dvora a přestanou být aktivními členy rodiny. Projděte si nejdůležitější okamžiky jejich společného života i čeho všeho se budou muset od dubna vzdát.

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se na konci března oficiálně vymaní z rolí aktivních členů britské královské rodiny. Pár se finančně osamostatní a již nebude zastupovat královnu a plnit závazky, jež vyplývaly z jejich postavení. Touhu stáhnout se do ústraní zveřejnili v lednu, královna Alžběta II. následně rozhodla o ročním přechodném období a podmínkách s ním spojenými. Dovolila jim sice i nadále využívat titul vévoda/vévodkyně, ale nesmějí používat značku Sussex Royal. Podívejte se, čeho všeho se museli s „megxitem“ vzdát, a připomeňte si nejdůležitější okamžiky v jejich vztahu.

Henry Charles Albert David

Rachel Meghan Markleová

Věk

35

38

Místo narození

Londýn, Velká Británie

Los Angeles, Kalifornie, USA

Původní povolání

britský korunní princ, kapitán

herečka, humanitární pracovnice

zobrazit další údaje

Studium

Eton, Berkshire. Royal Military Academy Sandhurst

Northwestern University

Kariéra

Mezi lety 2005 až 2015 sloužil v britské armádě, absolvoval například misi v Afghánistánu.

V roce 2014 založil paralympijskou sportovní akci Invictus Games pro válečné veterány.

Jako člen britské královské rodiny absolvoval několik oficiálních státních návštěv rozličných zemí světa.

Angažuje se v několika charitativních organizacích usilujících o ochranu přírody, pomoc lidem postiženým HIV/AIDS nebo o otevřenou diskusi na téma duševní zdraví.

Po studiích absolvovala stáž na americké ambasádě v Buenos Aires a pracovala jako kaligrafka na volné noze.

V roce 2002 se objevila v epizodě seriálu General Hospital, následovaly role v televizních show Century City, Kriminálka New York a Fringe.

Od roku 2011 do roku 2017 hrála Rachel Zaneovou v seriálu Kravaťáci. Od roku 2014 do loňska také měla lifestylový web The Tig.

V roce 2016 se stala celosvětovou ambasadorkou pro kampaň World Vision Canada pomáhající dětem k přístupu ke vzdělání, zdravotní péči a stravě. Angažuje se v charitativních organizacích na pomoc ženám a dívkám a usilujícících o ochranu přírody a také ve vzdělávacích organizacích.

Společné projekty

Jako manželé absolvovali několik společných zahraničních cest. Z pověření královny zamířili například do Austrálie, na Nový Zéland a na vybrané pacifické ostrovy, které jsou součástí Britského společenství, nebo do Maroka či Jihoafrické republiky. Jako aktivní členové britské monarchie zastávali funkce v organizacích Britského společenství, jako je svěřenský fond či Asociace commonwealthských univerzit. Kromě toho byli patrony Královské nadace, společně s vévodou a vévodkyní z Cambridge. Společně mají také svou vlastní nadaci.

Vztahy

Princ Harry chodil mezi lety 2004 a 2009 s dcerou zimbabwského podnikatele Chelsy Davyovou. Od roku 2012 do roku 2014 údajně randil s herečkou a modelkou Cressidou Bonasovou.

Meghan Markleová byla dva roky (2011–2013) vdaná za producenta Trevora Engelsona.

Seznámení

Seznámili se v Londýně v roce 2016 prostřednictvím přátel.

Zásnuby a svatba

Jejich zásnuby byly oznámeny 27. listopadu 2017. Vzali se 19. května 2018 v kapli svatého Jiří ve Windsoru.

Potomci

Archie Harrison Mountbatten-Windsor se narodil 6. května 2019 v Londýně.

Bydliště

Po svatbě se vévoda a vévodkyně přestěhovali do Frogmore Cottage ve Windsoru, dům dostali k dispozici od královny. Od ledna 2020 se však začali více zdržovat v oblasti North Saanich na ostrově Vancouver v Kanadě. Koncem března se přesunuli do americké Kalifornie, aby byli blíže Meghanině rodině a přátelům.

Odchod z královské rodiny

Historie páru

Fotogalerie

Připomeňte si nejdůležitější okamžiky vévodů

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy