Za hákový kříž na kreslené postavičce až 15 dní vězení? Ruská youtuberka hájí opozičního politika

jaz
19. 4. 2016 13:49
Ruská youtuberka nazpívala protestsong na podporu politického aktivisty, který byl obviněn za šíření myšlenek nacismu. Sdílel totiž na sociální síti hudební video s animovanou postavičkou, která v něm má na ruce svastiku, čehož se chytly ruské orgány a muže zadržely. Mladou hvězdu youtube, která ve videu také nevědomky vystupuje, policie nekontaktovala. Sama to ale bere jako útok na svobodu projevu a varuje uživatele sociálních sítí, aby si dali pozor, co sdílejí.
Foto: VKontakte

Ruská youtuberka vystupující pod jménem Monetochka poukazuje v nové písni na policejní obtěžování politického aktivisty za to, že sdílel hudební video dvou raperů, ve kterém vystupuje i animovaná postava v nacistické uniformě. Informoval o tom server BBC.

V lednu se na kanále YouTube objevila píseň raperů Vitya SD a Zamaye, která zahrnovala koláže youtuberky Monetochky, čínské a ruské vlajky, obchodu s kebabem nebo japonské animované postavičky v uniformě se svastikou na paži.

Monetochke přišlo video zábavné, proto ho sdílela na svém profilu VKontakte, což je ruská verze Facebooku. "Záměrem asi bylo smíchat vše dohromady – stánky s kebabem, můj obličej, animované postavičky, svastiku… vše dohromady, abstraktním způsobem. Nevěnovala jsem zvláštní pozornost svastice a sdílela to," vysvětlila zpěvačka serveru BBC.

Protestsong ruské YouTuberky | Video: YouTube

Video následně sdílel i aktivista a člen ruské pravicové opoziční strany Parnas Semjon Kochkin, který je i fanouškem mladé youtuberky. Policie politika následně obvinila z veřejného zobrazování nacistických symbolů, což je v Rusku zakázáno.

Zatím nebyl odsouzen, ale hrozí mu 15 dní ve vězení. Monetochku, která se dopustila naprosto stejného činu, ale policie zatím nijak nevyšetřuje.

Sedmnáctiletá youtuberka žijící v Jekatěrinburgu, která zpívá o všem od módy přes literaturu i politiku, zareagovala na restrikci ze strany ruské policie protestsongem nazvaným Trumfové eso. Snaží se tak podpořit obviněného fanouška-politika a upozornit na fakt, jak sociální sítě kontroluje policie. 

Obvinění z propagace nacismu je jen zástěrkou

Video má téměř 50 tisíc zhlédnutí a stovky komentářů od fanoušků. "Chápejte, že mimo tyto železné dveře existuje další vězení," zpívá ve své písni Monetochka.

"Pokud vláda vypne internet nebo zničí anonymitu, vezme lidem příležitost vyjádřit svůj názor, ale ti si najdou jinou cestu, protože se potřebují vyjádřit. Nejsem nadšená ze současného trendu," říká Monetochka, podle které se policie na svastiku jen vymlouvá a ve skutečnosti se video stalo záminkou k tomu, aby mohla zatknout opozičního aktivistu.

Žiji v Česku 30 let, v Rusku nemám žádné zázemí, příbuzné ani přátele, říká ruský novinář Kuranov, kterému hrozí vyhoštění. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy