reklama
 
 

Za hákový kříž na kreslené postavičce až 15 dní vězení? Ruská youtuberka hájí opozičního politika

19. 4. 2016 13:49
Ruská youtuberka nazpívala protestsong na podporu politického aktivisty, který byl obviněn za šíření myšlenek nacismu. Sdílel totiž na sociální síti hudební video s animovanou postavičkou, která v něm má na ruce svastiku, čehož se chytly ruské orgány a muže zadržely. Mladou hvězdu youtube, která ve videu také nevědomky vystupuje, policie nekontaktovala. Sama to ale bere jako útok na svobodu projevu a varuje uživatele sociálních sítí, aby si dali pozor, co sdílejí.

Ruská youtuberka vystupující pod jménem Monetochka poukazuje v nové písni na policejní obtěžování politického aktivisty za to, že sdílel hudební video dvou raperů, ve kterém vystupuje i animovaná postava v nacistické uniformě. Informoval o tom server BBC.

V lednu se na kanále YouTube objevila píseň raperů Vitya SD a Zamaye, která zahrnovala koláže youtuberky Monetochky, čínské a ruské vlajky, obchodu s kebabem nebo japonské animované postavičky v uniformě se svastikou na paži.

Monetochke přišlo video zábavné, proto ho sdílela na svém profilu VKontakte, což je ruská verze Facebooku. "Záměrem asi bylo smíchat vše dohromady – stánky s kebabem, můj obličej, animované postavičky, svastiku… vše dohromady, abstraktním způsobem. Nevěnovala jsem zvláštní pozornost svastice a sdílela to," vysvětlila zpěvačka serveru BBC.

Protestsong ruské YouTuberky | Video: YouTube

Video následně sdílel i aktivista a člen ruské pravicové opoziční strany Parnas Semjon Kochkin, který je i fanouškem mladé youtuberky. Policie politika následně obvinila z veřejného zobrazování nacistických symbolů, což je v Rusku zakázáno.

Zatím nebyl odsouzen, ale hrozí mu 15 dní ve vězení. Monetochku, která se dopustila naprosto stejného činu, ale policie zatím nijak nevyšetřuje.

Sedmnáctiletá youtuberka žijící v Jekatěrinburgu, která zpívá o všem od módy přes literaturu i politiku, zareagovala na restrikci ze strany ruské policie protestsongem nazvaným Trumfové eso. Snaží se tak podpořit obviněného fanouška-politika a upozornit na fakt, jak sociální sítě kontroluje policie. 

Obvinění z propagace nacismu je jen zástěrkou

Video má téměř 50 tisíc zhlédnutí a stovky komentářů od fanoušků. "Chápejte, že mimo tyto železné dveře existuje další vězení," zpívá ve své písni Monetochka.

"Pokud vláda vypne internet nebo zničí anonymitu, vezme lidem příležitost vyjádřit svůj názor, ale ti si najdou jinou cestu, protože se potřebují vyjádřit. Nejsem nadšená ze současného trendu," říká Monetochka, podle které se policie na svastiku jen vymlouvá a ve skutečnosti se video stalo záminkou k tomu, aby mohla zatknout opozičního aktivistu.

Žiji v Česku 30 let, v Rusku nemám žádné zázemí, příbuzné ani přátele, říká ruský novinář Kuranov, kterému hrozí vyhoštění. | Video: Filip Horký |  05:57

autor: jaz | 19. 4. 2016 13:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama