Rusky ukazují své fotky s celulitidou, jizvami i pupínky. Každé tělo je krásné, tvrdí

Magazín Magazín
4. 10. 2019 14:36
Ruské ženy sdílejí na sociálních sítích fotky nedokonalostí svých těl, od pupínků přes celulitidu až po vypadané vlasy. Bojují tak se stereotypními představami o kráse, které plní nejen stránky časopisů, ale i sociální sítě. Tisíce z nich tak chtějí ukázat, že nedokonalosti k ženskému tělu patří.
Podívejte se na videoklip bojující proti tradičním standardům krásy. | Video: Tysya

Iniciativu s  #SoMnoyVsyoTak (v překladu Jsem v pořádku) začala ruská dospívající influencerka, jež dříve trpěla anorexií. "Každé tělo je správné a krásné. Neexistují těla, která by měla být předělávána nebo vylepšována," citoval Natalii Zemlianukhinovou britský deník The Guardian.

Dívku na Instagramu pod přezdívkou Tysya sleduje více než milion uživatelů, vyzvala je proto, aby sdíleli fotky, na které budou bez make-upu s uvedeným hashtagem. 

"Rusko je stále velmi patriarchální a zaměřené na tělo. Je to země, kde panují striktní standardy krásy a posměšky kvůli nedokonalostem jsou na denním pořádku," uvedla k tomu Janette Akhilgovová z organizace Equality Now bojující za ženská práva. Iniciativu si proto pochvaluje, podle ní řadě lidem pomůže přijmout sama sebe. 

"Je to pozitivní způsob, jak lidem ukázat, že mohou přijmout své tělo a oprostit se od pochybností, jež mohou zničit jejich mentální i fyzické zdraví," dodala Akhilgovová.

Dívky, které neodpovídají standardům krásy, jsou nuceny k dietám

Podle Natalie Zemlianukhinové jsou dívky, které nejsou podle okolí dostatečně hubené nebo mají akné, ve škole šikanovány a donucovány k dietám. V doprovodném videu, jež influencerka sdílela na svém profilu, vystupují ženy s celulitidou, jizvami, popáleninami a dalšími "nedostatky" na kráse. Klip již zhlédl více než milion lidí a tisíce z nich jej okomentovaly. 

Spousta žen si kampaň pochvaluje, našla se však také řada odpůrců. "Všechny tyhle tlusté holky přijmou, jaké jsou, a ve stáří budou trpět cukrovkou," napsal jeden z uživatelů. 

Akhilgovová k tomu však poznamenala, že kampaň je velmi důležitá pro podporu žen v ruské společnosti, která byla ještě před pár lety velmi slabá.

V Česku podobnou kampaní upozornila na stereotypní představy o ženské kráse Kristýna Dolejšová pod přezdívkou Za normální holky. Spolupracovala například na focení kolekce spodního prádla se značkou LNK rules.

"Došlo mi, že Instagram je dost často plný lží - všechno je perfektně naaranžované, všichni vypadají šťastně a všechno je dokonalé. Pak jsem ty lidi potkávala osobně, vypadali úplně jinak a rozhodně nebyli šťastní," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Speciál o generaci Z. Instagram je pro ně drogou, nesnáší Babiše. Pohled do světa nejmladší generace Čechů:

 

Právě se děje

Další zprávy