Rusky ukazují své fotky s celulitidou, jizvami i pupínky. Každé tělo je krásné, tvrdí

Magazín Magazín
4. 10. 2019 14:36
Ruské ženy sdílejí na sociálních sítích fotky nedokonalostí svých těl, od pupínků přes celulitidu až po vypadané vlasy. Bojují tak se stereotypními představami o kráse, které plní nejen stránky časopisů, ale i sociální sítě. Tisíce z nich tak chtějí ukázat, že nedokonalosti k ženskému tělu patří.
Podívejte se na videoklip bojující proti tradičním standardům krásy. | Video: Tysya

Iniciativu s  #SoMnoyVsyoTak (v překladu Jsem v pořádku) začala ruská dospívající influencerka, jež dříve trpěla anorexií. "Každé tělo je správné a krásné. Neexistují těla, která by měla být předělávána nebo vylepšována," citoval Natalii Zemlianukhinovou britský deník The Guardian.

Dívku na Instagramu pod přezdívkou Tysya sleduje více než milion uživatelů, vyzvala je proto, aby sdíleli fotky, na které budou bez make-upu s uvedeným hashtagem. 

"Rusko je stále velmi patriarchální a zaměřené na tělo. Je to země, kde panují striktní standardy krásy a posměšky kvůli nedokonalostem jsou na denním pořádku," uvedla k tomu Janette Akhilgovová z organizace Equality Now bojující za ženská práva. Iniciativu si proto pochvaluje, podle ní řadě lidem pomůže přijmout sama sebe. 

"Je to pozitivní způsob, jak lidem ukázat, že mohou přijmout své tělo a oprostit se od pochybností, jež mohou zničit jejich mentální i fyzické zdraví," dodala Akhilgovová.

Dívky, které neodpovídají standardům krásy, jsou nuceny k dietám

Podle Natalie Zemlianukhinové jsou dívky, které nejsou podle okolí dostatečně hubené nebo mají akné, ve škole šikanovány a donucovány k dietám. V doprovodném videu, jež influencerka sdílela na svém profilu, vystupují ženy s celulitidou, jizvami, popáleninami a dalšími "nedostatky" na kráse. Klip již zhlédl více než milion lidí a tisíce z nich jej okomentovaly. 

Spousta žen si kampaň pochvaluje, našla se však také řada odpůrců. "Všechny tyhle tlusté holky přijmou, jaké jsou, a ve stáří budou trpět cukrovkou," napsal jeden z uživatelů. 

Akhilgovová k tomu však poznamenala, že kampaň je velmi důležitá pro podporu žen v ruské společnosti, která byla ještě před pár lety velmi slabá.

V Česku podobnou kampaní upozornila na stereotypní představy o ženské kráse Kristýna Dolejšová pod přezdívkou Za normální holky. Spolupracovala například na focení kolekce spodního prádla se značkou LNK rules.

"Došlo mi, že Instagram je dost často plný lží - všechno je perfektně naaranžované, všichni vypadají šťastně a všechno je dokonalé. Pak jsem ty lidi potkávala osobně, vypadali úplně jinak a rozhodně nebyli šťastní," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Speciál o generaci Z. Instagram je pro ně drogou, nesnáší Babiše. Pohled do světa nejmladší generace Čechů:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy