Rus nechal zmrazit mozek své zesnulé matky. Věří, že ji věda jednou oživí

Magazín Magazín
17. 1. 2020 10:05
Alexej Voronenkov měl ke své matce velmi blízko. Když zemřela, zjistil, že existuje potenciální možnost, jak ji jednou zase potkat. Firma KrioRus mu nabídla zmrazení jejího mozku, který v budoucnu věda možná zase oživí.
Společnost KrioRus v kryo-nádržích uchovává lidská těla a mozky | Video: Reuters

"Udělal jsem to, protože si myslím, že je to jediná možnost, jak se jednou můžeme zase potkat," říká Alexej Voronenkov, který chce požádat firmu o vlastní posmrtnou hibernaci.

Stejným způsobem jako Voronenkov si zmrazení zaplatilo dalších 70 klientů, uvádí agentura Reuters. Tito lidé jsou přesvědčeni, že věda v budoucnu umožní jejich oživení. 

Firma KrioRus sídlící poblíž Moskvy skladuje orgány v minus 196 stupních, aby "zachovala jejich vrásnění a předešla dalšímu stárnutí". Mozky nadnáší tekutý dusík v ocelové nádobě.

Zatímco klienti věří ve vědu a doufají, že své blízké zase uvidí, vědci už tak optimističtí nejsou. Vedoucí odborné komise z ruské akademie věd Eugen Alexandrov popsal proces hibernace jako výmysl, který nemá žádný vědecký základ. "Je to byznys založený na snech o vzkříšení z mrtvých a věčném životu," myslí si vědec.

Valerije Udalová, ředitelka společnosti KrioRus, která v roce 2008 nechala zmrazit mozek svého psa, oživení nemůže garantovat, nicméně doufá, že věda v budoucnu najde způsob, jak funkce mozku znovu obnovit. 

Slevy jen pro Rusy

Firma uzavřela už stovky smluv s lidmi z více než 20 zemí, kteří chtějí posmrtnou hibernaci. Kromě mozku si mohou nechat zmrazit i další orgány včetně celého těla. 

Celkové zmrazení nabízí za přibližně 800 tisíc korun. Mozek vyjde na polovic, ovšem jen pro Rusy. Podle statistik totiž vydělávají o méně než lidé v jiných zemích, tvrdí firma, která má v Rusku monopolní postavení, celosvětově jí však konkurují dvě americké společnosti.

Alexej Voronenkov je za možnost hibernace vděčný. "Na vědu bych vsadil všechno, myslím si, že jednoho dne vědci vyvinou umělé orgány a těla, do kterých zasadí mozky našich předků."

Lidé jako Voronenkov podle ředitelky KrioRusu ukazují, jak moc své blízké milovali. "Co udělá běžný člověk pro své blízké, když odejdou na onen svět? Pohřbí je a zvěční na fotografiích. Naši klienti jdou ale mnohem dál, dají mrtvým možnost se zase vrátit," říká Udalová.

Posilování v ruském stylu. Lidé zvedají poklopy hlavou a probírají politiku.

Jeden důchodce zvedá závaží hlavou, další důchodkyně tvrdí, že nořením se do ledového rybníku překonává rakovinu. Svérázná posilovna funguje v Moskvě. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy