Rus nechal zmrazit mozek své zesnulé matky. Věří, že ji věda jednou oživí

Alexej Voronenkov měl ke své matce velmi blízko. Když zemřela, zjistil, že existuje potenciální možnost, jak ji jednou zase potkat. Firma KrioRus mu nabídla zmrazení jejího mozku, který v budoucnu věda možná zase oživí.
Společnost KrioRus v kryo-nádržích uchovává lidská těla a mozky | Video: Reuters

"Udělal jsem to, protože si myslím, že je to jediná možnost, jak se jednou můžeme zase potkat," říká Alexej Voronenkov, který chce požádat firmu o vlastní posmrtnou hibernaci.

Stejným způsobem jako Voronenkov si zmrazení zaplatilo dalších 70 klientů, uvádí agentura Reuters. Tito lidé jsou přesvědčeni, že věda v budoucnu umožní jejich oživení. 

Firma KrioRus sídlící poblíž Moskvy skladuje orgány v minus 196 stupních, aby "zachovala jejich vrásnění a předešla dalšímu stárnutí". Mozky nadnáší tekutý dusík v ocelové nádobě.

Zatímco klienti věří ve vědu a doufají, že své blízké zase uvidí, vědci už tak optimističtí nejsou. Vedoucí odborné komise z ruské akademie věd Eugen Alexandrov popsal proces hibernace jako výmysl, který nemá žádný vědecký základ. "Je to byznys založený na snech o vzkříšení z mrtvých a věčném životu," myslí si vědec.

Valerije Udalová, ředitelka společnosti KrioRus, která v roce 2008 nechala zmrazit mozek svého psa, oživení nemůže garantovat, nicméně doufá, že věda v budoucnu najde způsob, jak funkce mozku znovu obnovit. 

Slevy jen pro Rusy

Firma uzavřela už stovky smluv s lidmi z více než 20 zemí, kteří chtějí posmrtnou hibernaci. Kromě mozku si mohou nechat zmrazit i další orgány včetně celého těla. 

Celkové zmrazení nabízí za přibližně 800 tisíc korun. Mozek vyjde na polovic, ovšem jen pro Rusy. Podle statistik totiž vydělávají o méně než lidé v jiných zemích, tvrdí firma, která má v Rusku monopolní postavení, celosvětově jí však konkurují dvě americké společnosti.

Alexej Voronenkov je za možnost hibernace vděčný. "Na vědu bych vsadil všechno, myslím si, že jednoho dne vědci vyvinou umělé orgány a těla, do kterých zasadí mozky našich předků."

Lidé jako Voronenkov podle ředitelky KrioRusu ukazují, jak moc své blízké milovali. "Co udělá běžný člověk pro své blízké, když odejdou na onen svět? Pohřbí je a zvěční na fotografiích. Naši klienti jdou ale mnohem dál, dají mrtvým možnost se zase vrátit," říká Udalová.

Posilování v ruském stylu. Lidé zvedají poklopy hlavou a probírají politiku.

Jeden důchodce zvedá závaží hlavou, další důchodkyně tvrdí, že nořením se do ledového rybníku překonává rakovinu. Svérázná posilovna funguje v Moskvě. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic

Kvůli vážné dopravní nehodě je obousměrně přerušený provoz na Pražském okruhu u Modletic. U sjezdu z dálnice D1 se ve směru na Ruzyň srazilo nákladní auto s dodávkou. Před místem nehody se tvoří kolona. Vyplývá to z informací pražské policie a na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic.

Nehoda se stala kolem 07:15 na 77. kilometru Pražského okruhu. "Probíhá vyprošťování osoby. Doprava je zastavena v obou směrech a okruh je neprůjezdný," uvedla na Twitteru police. Její mluvčí Jan Rybanský doplnil, že orientační dechová zkouška u řidičů byla negativní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy