Rus nechal zmrazit mozek své zesnulé matky. Věří, že ji věda jednou oživí

Magazín Magazín
17. 1. 2020 10:05
Alexej Voronenkov měl ke své matce velmi blízko. Když zemřela, zjistil, že existuje potenciální možnost, jak ji jednou zase potkat. Firma KrioRus mu nabídla zmrazení jejího mozku, který v budoucnu věda možná zase oživí.
Společnost KrioRus v kryo-nádržích uchovává lidská těla a mozky | Video: Reuters

"Udělal jsem to, protože si myslím, že je to jediná možnost, jak se jednou můžeme zase potkat," říká Alexej Voronenkov, který chce požádat firmu o vlastní posmrtnou hibernaci.

Stejným způsobem jako Voronenkov si zmrazení zaplatilo dalších 70 klientů, uvádí agentura Reuters. Tito lidé jsou přesvědčeni, že věda v budoucnu umožní jejich oživení. 

Firma KrioRus sídlící poblíž Moskvy skladuje orgány v minus 196 stupních, aby "zachovala jejich vrásnění a předešla dalšímu stárnutí". Mozky nadnáší tekutý dusík v ocelové nádobě.

Zatímco klienti věří ve vědu a doufají, že své blízké zase uvidí, vědci už tak optimističtí nejsou. Vedoucí odborné komise z ruské akademie věd Eugen Alexandrov popsal proces hibernace jako výmysl, který nemá žádný vědecký základ. "Je to byznys založený na snech o vzkříšení z mrtvých a věčném životu," myslí si vědec.

Valerije Udalová, ředitelka společnosti KrioRus, která v roce 2008 nechala zmrazit mozek svého psa, oživení nemůže garantovat, nicméně doufá, že věda v budoucnu najde způsob, jak funkce mozku znovu obnovit. 

Slevy jen pro Rusy

Firma uzavřela už stovky smluv s lidmi z více než 20 zemí, kteří chtějí posmrtnou hibernaci. Kromě mozku si mohou nechat zmrazit i další orgány včetně celého těla. 

Celkové zmrazení nabízí za přibližně 800 tisíc korun. Mozek vyjde na polovic, ovšem jen pro Rusy. Podle statistik totiž vydělávají o méně než lidé v jiných zemích, tvrdí firma, která má v Rusku monopolní postavení, celosvětově jí však konkurují dvě americké společnosti.

Alexej Voronenkov je za možnost hibernace vděčný. "Na vědu bych vsadil všechno, myslím si, že jednoho dne vědci vyvinou umělé orgány a těla, do kterých zasadí mozky našich předků."

Lidé jako Voronenkov podle ředitelky KrioRusu ukazují, jak moc své blízké milovali. "Co udělá běžný člověk pro své blízké, když odejdou na onen svět? Pohřbí je a zvěční na fotografiích. Naši klienti jdou ale mnohem dál, dají mrtvým možnost se zase vrátit," říká Udalová.

Posilování v ruském stylu. Lidé zvedají poklopy hlavou a probírají politiku.

Jeden důchodce zvedá závaží hlavou, další důchodkyně tvrdí, že nořením se do ledového rybníku překonává rakovinu. Svérázná posilovna funguje v Moskvě. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 6 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy