Nestydí se, říká žena, která fotí akty stoletých seniorů

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
2. 6. 2014 10:00
Fotografka Anastasia Pottinger se proslavila sérií odvážných fotografií stoletého lidského těla.
Foto: anastasiapottingerphotography.com

Columbia (Missouri) - Projekt s názvem Centenarians neboli Staletí zachycuje obnažené seniory, kteří už překročili hranici 100 let. Na žádném snímku není jasně zachycen konkrétní obličej či podoba člověka, což je jednou z podmínek, díky které si Anastasia vybudovala důvěru u pózujících seniorů.

O projekt je zatím velký zájem, fotografka hledá modely po celém světě. Současně shání finanční podporu pro svůj projekt, kvůli kterému musí často překonat velké vzdálenosti, aby se za seniory dostala. V rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz připouští, že by neváhala kvůli svému projektu navštívit i Českou republiku.

Aktuálně.cz: Kde se vzal nápad fotit právě akty seniorů?

Anastasia Pottinger: Nedávno jsem fotografovala ženu, která byla po oboustranné mastektomii kvůli rakovině prsu. To změnilo způsob, jakým jsem nahlížela na své modely.

Nechtěla jsem používat fotoaparát, abych si udržela si odstup od lidí. Rozhodla jsem se se svými subjekty spojit. Myslím, že to mé práci přineslo úplně novou úroveň a autenticitu. Jednou večer jsem pak měla přednášku v umělecké galerii o své kariéře a byla tam i moje matka, která pracuje jako osobní asistentka pro starší ženu jménem Lucy Hall. Ta se také později stala mojí první modelkou.

A.cz: Jak těžké bylo Lucy přemluvit, aby se nechala fotografovat?

Moje matka pomáhala jednou Lucy s oblékáním a všimla si, jak je krásná. Její kůže, vrásky a záhyby. Zeptala se jí, jestli někdy uvažovala o tom, že by pózovala jako nahá modelka. Ona řekla, že ne, ale prý by to bylo velké dobrodružství. Už dříve viděla mé fotografie a dokonce si některé i koupila, takže věděla, že mi může důvěřovat.

Máma mi poté zavolala, jestli bych nechtěla fotografovat nahou 101letou paní. Samozřejmě! Jak jsem uvedla ve svém prohlášení na webových stránkách, původně to bylo vlastně jen hraní si se světlem na těle, texturou. Chtěla jsem dokumentovat tělo abstraktním způsobem. Lucy totiž nechtěla být identifikovatelná, ale poté, co viděla hotové fotografie a přišly i pozitivní reakce, byla více ochotná mluvit s ostatními o své zkušenosti. Byla velmi hrdá, že se stala součástí projektu.

Foto: anastasiapottingerphotography.com

A.cz: Jaký byl poté zájem o focení mezi seniory? Kolik jste jich už nafotila?

Lucy ke mně přišla sama, ale s ostatními, těmi, které jsem hledala na vlastní pěst, to bylo trochu složitější. Vždy jsem měla někoho, kdo je znal a nejprve s nimi o mém projektu promluvil. Poté jsem přišla a ukázala jim své fotografie a mluvili jsme o jejich životě.

Zatím jsem tedy fotila čtyři modely. Teď mám dalších pět, kteří jsou připraveni se mnou pracovat, jen musím získat peníze na cestu, abych za nimi mohla přijet. Nemusí to být ale konečné číslo. Slyším od lidí z celého světa, že chtějí být součástí mého projektu.

A.cz: Jak probíhá samotné focení? Stydí se? Musíte je přemlouvat?

Rozhodně se nestydí. Vidí krásné fotky, které jsem udělala anonymně, a jsou rádi, že toho mohou být součástí. Nechci, aby se cítili, že je do něčeho tlačím. Jen jim ukazuji svou práci a oni se svobodně rozhodnou ke spolupráci.

Ze začátku je fotím oblečené a jen pořizuji snímky rukou, nohou a lícních kostí. Pak se jich opatrně ptám, jestli si nesundají tričko nebo ponožky nebo něco malého. Není to tak, že jim řeknu, aby se svlékli úplně. Ve skutečnosti byl jen jeden z mých modelů úplně nahý. Mnozí z nich si nechali na sobě část oblečení. Jen jeden model si nesundal vůbec nic, ani své ponožky, ale to bylo v pořádku.

A.cz: Co přesně chcete svými fotografiemi říci?

Foto: anastasiapottingerphotography.com

Chtěla bych, aby fotografie nesly poselství a zprávu, že jsme krásní. Tyto těla mají duši, žijí více než století … jsou něco, co by se mělo ocenit, respektovat a dívat se na ně s úžasem. Nemají být zapomenuti či odmítnuti nebo sedět v rohu a být ignorováni. Je úžasnou zkušeností poslouchat seniory a ptát se na jejich život.

A.cz: Stárnoucí lidské tělo není zrovna synonymem pro ideál krásy. S jakými reakcemi na fotografie se setkáváte?

Lidé z celého světa mi říkají, jak byli dojatí, když viděli mé fotografie. Říkají, jak moc jsou obrázky krásné a jak moc jim připomínají jejich rodiče či prarodiče. Fotografie mají na lidi velký vliv a jsem šťastná, že toho můžu být součástí.

A.cz: Jaké další projekty plánujete do budoucna?

Pracuji na projektu o svém synovi, který má celou řadu duševních a neurologických poruch. Některé fotografie jsou k vidění na mém webu. Také mám v plánu uskutečnit projekt zaměřený na tetování hráčů basketbalu, bude se jmenovat Basketbal Ink.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy