Rodina si přes Airbnb objednala dům a našla v něm skrytou kameru i s živým vysíláním

Magazín Magazín
9. 4. 2019 14:49
Nezvaného společníka našla v místě ubytování objednaném přes internetovou službu Airbnb rodina z Nového Zélandu. Majitel domu v irském městě Cork totiž do obývacího pokoje umístil skrytou kameru připomínající požární čidlo. Provozovatelé Airbnb vlastníka potrestali až v momentě, kdy o kauze informovala zpravodajská média.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Když se novozélandská rodina chystala na svou čtrnáctiměsíční cestu po Evropě, rozhodla se při hledání ubytování využít oblíbenou internetovou službu Airbnb. V apartmánu, který si pronajali v irském městě Cork, jedné ze zastávek svého výletu, ovšem Nealie a Andrewa Barkerovi a jejich děti čekalo nemilé překvapení.

Jakmile si rodiče s potomky vybalili svá zavazadla, rozhodl se Andrew Barker, který pracuje v oblasti internetového zabezpečení, prozkoumat zařízení napojená na místní wi-fi síť. Při skenování odhalil v obývacím pokoji skrytou kameru, která snímala všechno dění v místnosti a současně ho prostřednictvím živého vysílání přenášela na internet. Zařízení přitom na první pohled připomínalo požární hlásič nebo detektor oxidu uhelnatého.

"Byli jsme v šoku. Když jsme zatelefonovali na infolinku Airbnb, abychom kameru nahlásili, operátorka nám nedala žádnou radu a ještě nám řekla, že když objednávku ubytování na poslední chvíli zrušíme, nedostaneme zpátky žádné peníze," svěřila se americké televizní stanici CNN Nealie Barkerová.

Její manžel Andrew se hned vzápětí pokusil kontaktovat majitele domu, a když ho konfrontoval se svým nevítaným objevem, vlastník raději zavěsil. Později se rodině ozval zpátky, aby její členy ubezpečil, že nalezená kamera je jediná, která se v domě nachází.

"To nás ale vůbec neuklidnilo," dodala Barkerová a společně se zbytkem rodiny se raději přestěhovala do hotelu sídlícího poblíž. Ani její další telefonát na centrálu Airbnb pak nebyl úspěšný. "Pracovníci vůbec nebrali v potaz závažnost našeho problému a celý incident řešili jako zrušenou objednávku," popsala Barkerová.

Tým důvěry a bezpečí Airbnb podle jejího vyjádření nakonec slíbil, že zahájí vyšetřování, a problémový dům dočasně vyřadí z nabídky. V dalších dvou týdnech se ale rodině neozval. Proto Barkerová Airbnb opět kontaktovala sama, aby zjistila, že majiteli neprokázali žádnou vinu, takže se jeho nemovitost vrátila do seznamu.

Trvalý zákaz si tak od Airbnb vlastník vysloužil až ve chvíli, kdy Barkerová celou kauzu zveřejnila na Facebooku a později o ní informovala novozélandská zpravodajská média.

"Bezpečí a soukromí našich uživatelů v on-line i off-line prostředí je naši prioritou. Pravidla Airbnb přísně zakazují skryté kamery v nabízených prostorách a všechna nahlášená porušení našich pravidel bereme nesmírně vážně. Proto jsme nabízejícího, na kterého si hosté stěžovali, z naší platformy trvale odstranili," uvedlo Airbnb v prohlášení pro CNN.

Jeho mluvčí ve vyjádření zároveň přiznali, že způsob, jakým s problémem dříve nakládali, neodpovídal standardům. "Postižené rodině jsme se omluvili a částku, kterou zaplatila za ubytování, jsme jí vrátili," citoval americký kanál prohlášení.

Barkerovi nyní pobývají v Budapešti, kde si opět objednali ubytování přes Airbnb. "Jenom si teď už dáváme daleko větší pozor," doplnila Nealie Barkerová a poradila dalším cestovatelům, aby se i oni naučili, jak ve wi-fi síti najít skrytou kameru.

Související video: Turistická ghetta? Airbnb se musí omezit, říká Fialová

Turistiku je třeba regulovat, každá aktivita má své meze, v některých destinacích místní obyvatelé byli už zcela vytlačeni z center měst. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy