Rodina si přes Airbnb objednala dům a našla v něm skrytou kameru i s živým vysíláním

Magazín Magazín
9. 4. 2019 14:49
Nezvaného společníka našla v místě ubytování objednaném přes internetovou službu Airbnb rodina z Nového Zélandu. Majitel domu v irském městě Cork totiž do obývacího pokoje umístil skrytou kameru připomínající požární čidlo. Provozovatelé Airbnb vlastníka potrestali až v momentě, kdy o kauze informovala zpravodajská média.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Když se novozélandská rodina chystala na svou čtrnáctiměsíční cestu po Evropě, rozhodla se při hledání ubytování využít oblíbenou internetovou službu Airbnb. V apartmánu, který si pronajali v irském městě Cork, jedné ze zastávek svého výletu, ovšem Nealie a Andrewa Barkerovi a jejich děti čekalo nemilé překvapení.

Jakmile si rodiče s potomky vybalili svá zavazadla, rozhodl se Andrew Barker, který pracuje v oblasti internetového zabezpečení, prozkoumat zařízení napojená na místní wi-fi síť. Při skenování odhalil v obývacím pokoji skrytou kameru, která snímala všechno dění v místnosti a současně ho prostřednictvím živého vysílání přenášela na internet. Zařízení přitom na první pohled připomínalo požární hlásič nebo detektor oxidu uhelnatého.

"Byli jsme v šoku. Když jsme zatelefonovali na infolinku Airbnb, abychom kameru nahlásili, operátorka nám nedala žádnou radu a ještě nám řekla, že když objednávku ubytování na poslední chvíli zrušíme, nedostaneme zpátky žádné peníze," svěřila se americké televizní stanici CNN Nealie Barkerová.

Její manžel Andrew se hned vzápětí pokusil kontaktovat majitele domu, a když ho konfrontoval se svým nevítaným objevem, vlastník raději zavěsil. Později se rodině ozval zpátky, aby její členy ubezpečil, že nalezená kamera je jediná, která se v domě nachází.

"To nás ale vůbec neuklidnilo," dodala Barkerová a společně se zbytkem rodiny se raději přestěhovala do hotelu sídlícího poblíž. Ani její další telefonát na centrálu Airbnb pak nebyl úspěšný. "Pracovníci vůbec nebrali v potaz závažnost našeho problému a celý incident řešili jako zrušenou objednávku," popsala Barkerová.

Tým důvěry a bezpečí Airbnb podle jejího vyjádření nakonec slíbil, že zahájí vyšetřování, a problémový dům dočasně vyřadí z nabídky. V dalších dvou týdnech se ale rodině neozval. Proto Barkerová Airbnb opět kontaktovala sama, aby zjistila, že majiteli neprokázali žádnou vinu, takže se jeho nemovitost vrátila do seznamu.

Trvalý zákaz si tak od Airbnb vlastník vysloužil až ve chvíli, kdy Barkerová celou kauzu zveřejnila na Facebooku a později o ní informovala novozélandská zpravodajská média.

"Bezpečí a soukromí našich uživatelů v on-line i off-line prostředí je naši prioritou. Pravidla Airbnb přísně zakazují skryté kamery v nabízených prostorách a všechna nahlášená porušení našich pravidel bereme nesmírně vážně. Proto jsme nabízejícího, na kterého si hosté stěžovali, z naší platformy trvale odstranili," uvedlo Airbnb v prohlášení pro CNN.

Jeho mluvčí ve vyjádření zároveň přiznali, že způsob, jakým s problémem dříve nakládali, neodpovídal standardům. "Postižené rodině jsme se omluvili a částku, kterou zaplatila za ubytování, jsme jí vrátili," citoval americký kanál prohlášení.

Barkerovi nyní pobývají v Budapešti, kde si opět objednali ubytování přes Airbnb. "Jenom si teď už dáváme daleko větší pozor," doplnila Nealie Barkerová a poradila dalším cestovatelům, aby se i oni naučili, jak ve wi-fi síti najít skrytou kameru.

Související video: Turistická ghetta? Airbnb se musí omezit, říká Fialová

Turistiku je třeba regulovat, každá aktivita má své meze, v některých destinacích místní obyvatelé byli už zcela vytlačeni z center měst. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 26 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mosquera se vrací do Bohemians

Fotbalista Jhon Mosquera se po třech a půl letech vrací do Bohemians 1905. Devětadvacetiletý kolumbijský křídelník uspěl na zkoušce a coby volný hráč podepsal s Pražany smlouvu do konce sezony. Vršovický klub o tom informoval na svém webu.

Mosquera se k týmu připojil minulý týden. Absolvoval několik tréninků a úspěšně prošel lékařským vyšetřením. "Snažil jsem se Jhona několik týdnů přesvědčit, aby přiletěl do Čech a mohli jsme se potkat a probrat jeho působení u nás. To se nakonec povedlo," uvedl ředitel "Klokanů" Darek Jakubowicz.

Bohemians poprvé získali Mosqueru v létě 2014 z třetiligového španělského Hérculesu, nejprve na hostování a poté na přestup. Rodák z Cali v 55 utkáních české nejvyšší soutěže zaznamenal tři góly a šest asistencí a stal se oblíbencem fanoušků.

V létě 2016 se Mosquera rozhodl z Ďolíčku odejít, přestože měl s Bohemians platnou smlouvu. Po návratu do Kolumbie působil v Atléticu Nacional, s nímž si zahrál i na mistrovství světa klubů, a naposledy v Deportivu Cali.

před 1 hodinou

Do výběru nového šéfa CDU se plést nebudu, slíbila Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že se do výběru budoucího předsedy své Křesťanskodemokratické unie (CDU) a příštího kandidáta na kancléře neplete. Na tiskové konferenci po setkání s finskou premiérkou Sannou Mariovou ve středu řekla, že už v roce 2018 spolustraníkům slíbila, že se nebude do hledání svého nástupce vměšovat. CDU začíná hledat nástupce Annegret Krampové-Karrenbauerové, která před časem oznámila, že z čela strany odstoupí.

"Mou zkušeností historické povahy je, že by se předchůdci do něčeho takového neměli plést," uvedla Merkelová. "A tím se řídím," dodala. Už v říjnu 2018, kdy se vzdala funkce předsedkyně CDU, kancléřka podle svých slov spolustraníkům slíbila, že "se do otázky, kdo v budoucnu povede CDU a nebo kdo bude kandidátem na kancléře, nebudu vměšovat". Neznamená to ale podle ní, že by s možným budoucím kancléřem nemohla mluvit. Němce čekají řádné volby příští rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy