Rodina našla na stromku hada s obávaným jedem. Chytač jim připravil těžké chvíle

15. 12. 2021 11:45
Britská rodina Wildových, která žije dlouhodobě v Jihoafrické republice, se pořádně vyděsila. Když její členové ustrojili svůj vánoční stromek, zpozorovali, že na ně vykukuje mezi ozdobami had.
Syčení ve vánočním stromku. Na rodinu vykoukl mezi ozdobami smrtelně jedovatý had. | Video: Reuters

"Obdivovali jsme naše dílo, když moje žena Marcela ukázala na naše dvě kočky a řekla, že si myslí, že by ve stromku mohla být myš, protože na ni zírají," popsal setkání Rob Wild. Pak jeho manželka uviděla hada a vylekala se. Rob okamžitě vygooglil, že se jedná o Bojgu africkou, jednoho z nejjedovatějších hadů v zemi.

Chytač hadů rodině po telefonu doporučil, aby hada, v tomto případě samici, udrželi na stromečku, než dorazí. "Takže pokaždé, když slezl dolů, jsme zašustili dárky, abychom ho poslali zpátky nahoru. Trvalo to velmi dlouhé dvě hodiny," popsal napínavé chvíle Rob.

Bojga africká, které se v afrikánštině říká Stromový had, má silný jed, který rozkládá cévní stěny, takže oběť zemře na vnitřní krvácení. "Jed v podstatě zastavuje srážení krve, takže potřebujete protijed, abyste přežili, jinak vám krev vytéká doslova ze všech otvorů, které vaše tělo má," popsal chytač hadů Gerrie Heyns, který rodinu vysvobodil.

"Máte asi osm až dvacet hodin na to, abyste se dostali do nemocnice a dostali protijed," tvrdil lovec hadů. Podle Heynse jde ale o mírumilovné hady. "Nejsou agresivní, takže pokud nějakého uvidíte na stromě, nechte ho tam," dodal chytač hadů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy