Rodák odkázal městečku na severu Francie byt v Monaku, má hodnotu 190 milionů

ČTK ČTK
8. 10. 2021 9:29
Úspěšný rodák odkázal městečku Caudry na severu Francie byt v Monaku za 7,5 milionu eur (190 milionů Kč). Dar odpovídá čtvrtině ročního rozpočtu této patnáctitisícové obce, která proslula výrobou krajek.
Caudry ve Francii
Caudry ve Francii | Foto: JÄNNICK Jérémy, Public domain / Wikimedia Commons

Louis Sandras byl povoláním stylista. Z Caudry pocházel, později žil v Paříži a právě v Monaku. Oženil se se slavnou módní návrhářkou přelomu tisíciletí Hélénou Beauvilainovou a v Monaku se stýkal s tamní knížecí rodinou. Děti neměl.

Sandras zemřel v roce 1985. Byt svému rodišti odkázal už tehdy, ale vyhradil doživotní užívací právo své druhé manželce, která zesnula letos.

"Je to opravdu moc krásný dar," řekl rozhlasové stanici France Bleu starosta městečka nedaleko hranic s Belgií Frédéric Bricout. "Říkal jsem si, tak to bude 700 tisíc až 800 tisíc eur, ale to jsem se o jednu nulu spletl!" dodal.

Sandras si přál, aby peníze z prodeje bytu posloužily buď k výstavbě zdravotního střediska, nebo na organizaci každoročního místního fotbalového turnaje. Fotbalovému klubu v Caudry předsedal a už dříve mu věnoval nový stadion.

Starosta městečka chce velkorysému dárci vyjádřit vděčnost. Rád by mu postavil sochu nebo nechal vytvořit medailon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy