Roboti v hotelu dostali padáka. Chrápání hostů považovali za dotaz a budili je

Magazín Magazín
16. 1. 2019 11:00
Japonský hotel, kde místo lidí pracovala umělá inteligence, musel kvůli stížnostem hostů i náročné údržbě robotů část svého „nelidského“ personálu propustit. O práci přišlo 243 robotů kvůli tomu, že provozovatelům ubytování práci spíše přidělávali.
Půlka robotů z Henn-na Hotelu dostane padáka | Video: Reuters/The Henn na hotel

Robotická revoluce se nekoná. Japonský Henn-na Hotel (Podivný hotel) v roce 2015 s velkou pompou otevřel "ubytování zítřka", kdy recepční, uklízečky nebo poslíčky nahradil roboty. S netradičním konceptem se dostal až do Guinnessovy knihy rekordů.

Jak se ale teď ukázalo, lidský personál je stále nezastupitelný. Než se společnosti podaří vyvinout dostatečně funkční a efektivní roboty, zastanou jejich práci lidé.

O zaměstnání tak přišli například dinosauři, kteří vítali návštěvníky na recepci, nebo humanoidní roboti. Na ty si hosté stěžovali, že jim nejsou schopni zodpovědět dotazy ohledně místních atrakcí nebo najít vhodné spoje na letiště.

Poslíčci zas měli problém dostat se se zavazadly do pokoje a rozbíjeli se, pokud přišli do kontaktu s vodou. Interaktivní pomocník Churi, který je svými funkcemi podobný například hlasové asistence Siri od Applu, nerozuměl pokynům hostů, pokud na něj mluvili s přízvukem. 

Jeden z hostů si také deníku The Wall Street Journal postěžoval, že ho Churi v noci budil, protože si myslel, že jeho chrápání je hlasový příkaz, kterému však nerozuměl, a proto od hosta požadoval zopakování dotazu.

Prezident hotelového řetězce Hideo Sawada si za koncepcí stále stojí a s roboty má i v budoucnosti velké plány, už v roce 2015 se netajil ambicí otevřít po celém světě tisícovku podobných zařízení. "Když roboty používáte, zjistíte, že nemusejí být všude a někde lidem vyloženě vadí," vysvětlil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
Další zprávy