Roboti v hotelu dostali padáka. Chrápání hostů považovali za dotaz a budili je

Magazín Magazín
16. 1. 2019 11:00
Japonský hotel, kde místo lidí pracovala umělá inteligence, musel kvůli stížnostem hostů i náročné údržbě robotů část svého „nelidského“ personálu propustit. O práci přišlo 243 robotů kvůli tomu, že provozovatelům ubytování práci spíše přidělávali.
Půlka robotů z Henn-na Hotelu dostane padáka | Video: Reuters/The Henn na hotel

Robotická revoluce se nekoná. Japonský Henn-na Hotel (Podivný hotel) v roce 2015 s velkou pompou otevřel "ubytování zítřka", kdy recepční, uklízečky nebo poslíčky nahradil roboty. S netradičním konceptem se dostal až do Guinnessovy knihy rekordů.

Jak se ale teď ukázalo, lidský personál je stále nezastupitelný. Než se společnosti podaří vyvinout dostatečně funkční a efektivní roboty, zastanou jejich práci lidé.

O zaměstnání tak přišli například dinosauři, kteří vítali návštěvníky na recepci, nebo humanoidní roboti. Na ty si hosté stěžovali, že jim nejsou schopni zodpovědět dotazy ohledně místních atrakcí nebo najít vhodné spoje na letiště.

Poslíčci zas měli problém dostat se se zavazadly do pokoje a rozbíjeli se, pokud přišli do kontaktu s vodou. Interaktivní pomocník Churi, který je svými funkcemi podobný například hlasové asistence Siri od Applu, nerozuměl pokynům hostů, pokud na něj mluvili s přízvukem. 

Jeden z hostů si také deníku The Wall Street Journal postěžoval, že ho Churi v noci budil, protože si myslel, že jeho chrápání je hlasový příkaz, kterému však nerozuměl, a proto od hosta požadoval zopakování dotazu.

Prezident hotelového řetězce Hideo Sawada si za koncepcí stále stojí a s roboty má i v budoucnosti velké plány, už v roce 2015 se netajil ambicí otevřít po celém světě tisícovku podobných zařízení. "Když roboty používáte, zjistíte, že nemusejí být všude a někde lidem vyloženě vadí," vysvětlil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 7 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy