Režiséru Jakubiskovi transplantovali v IKEM srdce

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 5. 2012 8:04
Operace u pacientů starších 65 let jsou velmi vzácné, riziko je vysoké
Těsně před premiérou filmu převzal Juraj Jakubisko ve Varech křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Bathory je jeho patnáctým celovečerním filmem.
Těsně před premiérou filmu převzal Juraj Jakubisko ve Varech křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Bathory je jeho patnáctým celovečerním filmem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Slovenský filmový režisér Juraj Jakubisko se v pátek v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) podrobil transplantaci srdce. Ve svých čtyřiasedmdesáti letech se stal zřejmě nejstarším pacientem, jemuž v Česku lékaři tento zákrok provedli, napsala Mladá fronta Dnes.

Podle důvěryhodného zdroje deníku nemocnému vyměnil srdce přednosta kardiocentra Jan Pirk. Ten však odmítl zákrok jakkoliv komentovat s odůvodněním, že si to nepřeje Jakubiskova rodina ani sám pacient. "Mohu potvrdit jedině to, že se u nás pan Jakubisko v pátek podrobil srdeční operaci a rekonvalescence probíhá úspěšně," řekl deníku Pirk. Dodal, že režisér se léčil v IKEM kvůli selhávajícímu srdci opakovaně.

V Česku se provádí na dvou pracovištích zhruba 80 transplantací srdce ročně, asi třicet v Brně a padesát v Praze. Pacientům nad 65 let se srdce vyměňuje jen výjimečně, a to kvůli vyšším zdravotním rizikům. Lékaři v Česku se stejně jako ve světě potýkají s nedostatkem dárců, a tak se čekací doba prodlužuje.

Slovenský rodák Jakubisko tuzemskou filmovou tvorbu výrazně utváří již od 60. let minulého století. Má za sebou slavné snímky, jako například Tisícročná včela či Nejasná zpráva o konci světa, v poslední době natočil velkofilm Bathory. V roce 2008 převzal na MFF v Karlových Varech křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy