Levitující dům na břehu Vltavy. Na proluce v centru Prahy vznikne až 40 nových bytů

Magazín ČTK Magazín, ČTK
2. 4. 2024 8:09
Architektonickou soutěž na výstavbu domu na konci Revoluční ulice v centru Prahy vyhrálo pařížské Studio Muoto a PEER z Brna. Dvě studia přišla s návrhem levitujícího domu s pasáží, která podle poroty přinese společenské vyžití a lepší prostupnost v místě. Investor bude před povolovacím procesem diskutovat se zástupci městské části a hlavního města, památkáři a obyvateli sousedního domu.

Návrh v úterý 26. března představili porotci a zástupci investora, skupiny RSJ spojené s miliardářem Karlem Janečkem. Do mezinárodní soutěže na řešení čelní parcely v pražské ulici Revoluční naproti paláci Merkur architekta Jaroslava Fragnera se podle nich přihlásilo 84 projektů.

"Levitující dům zaujal celou porotu originalitou a velkorysou pasáží s širokými možnostmi společenského dění, které v místě tolik chybí," řekl předseda poroty, nizozemský architekt Winy Maas. Z šesti finalistů vybrala vítěze sedmičlenná porota, v níž byli například architekti Ondřej Císler, Barbora Markechová, Jana Moravcová či Adam Gebrian. V porotě byli i zástupci hlavního města a městské části Praha 1.

Z Jiřičné nakonec sešlo

Základem vítězného návrhu je Levitující objekt s 35 až 40 byty a výhledem na Vltavu. Stavba nezastavuje celou parcelu, ale vytváří pasáž mezi Revoluční a Lannovou ulicí, která bude mít podle poroty další možnosti kulturního a společenského vyžití. Kromě pasáže chce návrh změnit účel vedlejšího barokního domu v ulici Nové mlýny 1244 ze stávajícího zázemí Pražských služeb na kulturní či vzdělávací centrum. Tato část návrhu je součástí dalšího jednání s městem, které je vlastníkem stavby.

"O vítězném návrhu nyní zahajujeme širší debatu se zástupci městské části a hlavního města, památkáři a obyvateli sousedního domu. Spolu s architekty nasloucháme všem a věřím, že brzy představíme konečnou variantu projektu, která následně projde povolovacím procesem," uvedl asset manažer RSJ Jakub Mikulášek. 

O novou stavbu na konci Revoluční usilují investoři mnoho let. Před dvěma lety dosáhli na povolení k demolici původního novogotického domu, který byl údajně v zanedbaném stavu. Proti bourání byla v roce 2016 vědecká rada generální ředitelky Národního památkového ústavu, proti se vyslovil také Klub za starou Prahu.

Netypické hlavičky

"Několikerá přestavba domu využívaného jako kanceláře a sídla firem setřela historický vzhled interiéru, takže za nejhodnotnější prvek jsme považovali pozoruhodnou, bohatě plasticky zdobenou fasádu, obsahující i řadu záhadných mužských netypicky kudrnatých a kníratých hlaviček v suprafenestrách druhého patra," řekla Aktuálně.cz před časem historička umění a bývalá předsedkyně klubu Kateřina Bečková.

Odbor památkové péče magistrátu pak ve svém závazném stanovisku uvedl, že starý dům nevykazuje hodnoty ke konzervaci nebo rekonstrukci a může být odstraněn. Až do loňského roku se počítalo s tím, že na jeho místě bude stát takzvaná Novomlýnská brána od architektky Evy Jiřičné, z projektu ale nakonec sešlo. Kvůli připomínkám města a památkářů by se dům od Jiřičné musel zásadně změnit, investor proto od projektu ustoupil a vyhlásil novou architektonickou soutěž. Předpokládané investiční náklady na realizaci projektu jsou 240 milionů korun bez DPH.

Video: Architektka Jiřičná: Praha je ve svěrací kazajce. Na něco se nemůžu ani dívat

Spotlight - Eva Jiřičná. | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy