reklama
 
 

Revoluce v létání do vesmíru. Kosmonauty vynese obří výtah

19. 8. 2015 7:30
Kanadská firma postaví 20 kilometrů vysokou věž, která ulehčí cestování do vesmíru. Společnost již získala patenty u amerických a britských úřadů.

New York – Kanadská společnost Thoth Technology získala ve Spojených státech a Velké Británii patent na revoluční novinku v kosmonautice. Jedná se o nafukovací výtah, ze kterého budou moct astronauti létat na oběžnou dráhu. Informoval o tom server The Guardian.

Vynálezce projektu Brandan Quine vyvinul 20 kilometrů vysoký výtah, který dopraví astronauty do zemské stratosféry a přiblíží je tak oběžné dráze. Věž by měla mít v průměru až 230 metrů.

Navzdory zdánlivě nízké výšce je pro cestování do kosmu oproti současným nosným raketoplánům výrazně úspornější.

"Kosmonauti by mohli vystoupat do výšky 20 kilometrů elektrickým výtahem. Z vrcholu věže pak zahájí vstup na oběžnou dráhu. Kdykoliv se budou moct vrátit na věž například kvůli tankování a let následně opakovat," citoval The Guardian prohlášení Brandana Quineho s tím, že věž nahradí i některé funkce satelitů.

Podle vynálezce vesmírného výtahu je raketová technika mimořádně neefektivní. Raketoplány vynakládají mnohem více energie, protože se během letu musí vypořádat s gravitací a navíc nesou tíhu v podobě hnacího motoru. Nejsou také šetrné k životnímu prostředí.

Quineho vesmírný výtah má sice nižší rychlost stoupání, vynaloží ale daleko méně energie, což sníží cestovní náklady až o třetinu. Věž má být navíc v budoucnu přístupná i turistům. 

autor: jaz | 19. 8. 2015 7:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama