Revoluce v létání do vesmíru. Kosmonauty vynese obří výtah

jaz
19. 8. 2015 7:30
Kanadská firma postaví 20 kilometrů vysokou věž, která ulehčí cestování do vesmíru. Společnost již získala patenty u amerických a britských úřadů.
Foto: thothx.com

New York – Kanadská společnost Thoth Technology získala ve Spojených státech a Velké Británii patent na revoluční novinku v kosmonautice. Jedná se o nafukovací výtah, ze kterého budou moct astronauti létat na oběžnou dráhu. Informoval o tom server The Guardian.

Vynálezce projektu Brandan Quine vyvinul 20 kilometrů vysoký výtah, který dopraví astronauty do zemské stratosféry a přiblíží je tak oběžné dráze. Věž by měla mít v průměru až 230 metrů.

Navzdory zdánlivě nízké výšce je pro cestování do kosmu oproti současným nosným raketoplánům výrazně úspornější.

Výtah je nafukovací a měří 20 kilometrů.
Výtah je nafukovací a měří 20 kilometrů. | Foto: thothx.com

"Kosmonauti by mohli vystoupat do výšky 20 kilometrů elektrickým výtahem. Z vrcholu věže pak zahájí vstup na oběžnou dráhu. Kdykoliv se budou moct vrátit na věž například kvůli tankování a let následně opakovat," citoval The Guardian prohlášení Brandana Quineho s tím, že věž nahradí i některé funkce satelitů.

Podle vynálezce vesmírného výtahu je raketová technika mimořádně neefektivní. Raketoplány vynakládají mnohem více energie, protože se během letu musí vypořádat s gravitací a navíc nesou tíhu v podobě hnacího motoru. Nejsou také šetrné k životnímu prostředí.

Quineho vesmírný výtah má sice nižší rychlost stoupání, vynaloží ale daleko méně energie, což sníží cestovní náklady až o třetinu. Věž má být navíc v budoucnu přístupná i turistům. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy