Revoluce v létání do vesmíru. Kosmonauty vynese obří výtah

jaz
19. 8. 2015 7:30
Kanadská firma postaví 20 kilometrů vysokou věž, která ulehčí cestování do vesmíru. Společnost již získala patenty u amerických a britských úřadů.
Foto: thothx.com

New York – Kanadská společnost Thoth Technology získala ve Spojených státech a Velké Británii patent na revoluční novinku v kosmonautice. Jedná se o nafukovací výtah, ze kterého budou moct astronauti létat na oběžnou dráhu. Informoval o tom server The Guardian.

Vynálezce projektu Brandan Quine vyvinul 20 kilometrů vysoký výtah, který dopraví astronauty do zemské stratosféry a přiblíží je tak oběžné dráze. Věž by měla mít v průměru až 230 metrů.

Navzdory zdánlivě nízké výšce je pro cestování do kosmu oproti současným nosným raketoplánům výrazně úspornější.

Výtah je nafukovací a měří 20 kilometrů.
Výtah je nafukovací a měří 20 kilometrů. | Foto: thothx.com

"Kosmonauti by mohli vystoupat do výšky 20 kilometrů elektrickým výtahem. Z vrcholu věže pak zahájí vstup na oběžnou dráhu. Kdykoliv se budou moct vrátit na věž například kvůli tankování a let následně opakovat," citoval The Guardian prohlášení Brandana Quineho s tím, že věž nahradí i některé funkce satelitů.

Podle vynálezce vesmírného výtahu je raketová technika mimořádně neefektivní. Raketoplány vynakládají mnohem více energie, protože se během letu musí vypořádat s gravitací a navíc nesou tíhu v podobě hnacího motoru. Nejsou také šetrné k životnímu prostředí.

Quineho vesmírný výtah má sice nižší rychlost stoupání, vynaloží ale daleko méně energie, což sníží cestovní náklady až o třetinu. Věž má být navíc v budoucnu přístupná i turistům. 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy