Revoluce v létání do vesmíru. Kosmonauty vynese obří výtah

jaz
19. 8. 2015 7:30
Kanadská firma postaví 20 kilometrů vysokou věž, která ulehčí cestování do vesmíru. Společnost již získala patenty u amerických a britských úřadů.
Foto: thothx.com

New York – Kanadská společnost Thoth Technology získala ve Spojených státech a Velké Británii patent na revoluční novinku v kosmonautice. Jedná se o nafukovací výtah, ze kterého budou moct astronauti létat na oběžnou dráhu. Informoval o tom server The Guardian.

Vynálezce projektu Brandan Quine vyvinul 20 kilometrů vysoký výtah, který dopraví astronauty do zemské stratosféry a přiblíží je tak oběžné dráze. Věž by měla mít v průměru až 230 metrů.

Navzdory zdánlivě nízké výšce je pro cestování do kosmu oproti současným nosným raketoplánům výrazně úspornější.

Výtah je nafukovací a měří 20 kilometrů.
Výtah je nafukovací a měří 20 kilometrů. | Foto: thothx.com

"Kosmonauti by mohli vystoupat do výšky 20 kilometrů elektrickým výtahem. Z vrcholu věže pak zahájí vstup na oběžnou dráhu. Kdykoliv se budou moct vrátit na věž například kvůli tankování a let následně opakovat," citoval The Guardian prohlášení Brandana Quineho s tím, že věž nahradí i některé funkce satelitů.

Podle vynálezce vesmírného výtahu je raketová technika mimořádně neefektivní. Raketoplány vynakládají mnohem více energie, protože se během letu musí vypořádat s gravitací a navíc nesou tíhu v podobě hnacího motoru. Nejsou také šetrné k životnímu prostředí.

Quineho vesmírný výtah má sice nižší rychlost stoupání, vynaloží ale daleko méně energie, což sníží cestovní náklady až o třetinu. Věž má být navíc v budoucnu přístupná i turistům. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy