Tak se žilo za socialismu. Podívejte se, jak Češi bydleli, co jedli a čím se bavili

Tak se žilo za socialismu. Podívejte se, jak Češi bydleli, co jedli a čím se bavili
Ty kulaté byly v módě od 70. let minulého století a nabízely se v různých barvách.
Tehdejší kuchyňské linky nejčastěji měly bílou nebo oranžovou barvu. Tahle je značky Asta z Jitony Soběslav a uvnitř jejích dvířek jsou dobové potraviny.
Se socialismem jsou spojené také budíky PRIM, které v 60. letech minulého století začala vyrábět Chronotechna.
V dětském pokoji jsou oblečky na panenky, deskové hry, loutková divadla nebo plyšáci. Mezi nejpopulárnější postavičky z Večerníčku patřil například strýček Fido.
Foto: Aktuálně.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 13. 6. 2022 16:30
V pražském obchodním domě Kotva otevřelo Retro muzeum Praha. Ukazuje, jak vypadalo vybavení běžné domácnosti i kam se cestovalo v době socialismu. Stálá expozice nabízí přes 12 tisíc dobových předmětů včetně céček, kabelových telefonů nebo výrobků Tesla.

Spolek Art Salon S, jenž výstavní projekt připravil, nashromáždil dobové předměty díky veřejné národní sbírce, designovým aukcím i vášnivým sběratelům. "Těší mě, že můžeme dobu připomenout starším ročníkům a zároveň ji v co nejautentičtější podobě ukázat mladým lidem," říká předseda spolku Robert Vůjtek.

Za socialismu byla řada věcí i potravin nedostatkovým zbožím. Čekaly se fronty na banány nebo oblečení z Tuzexu. Těžké bylo sehnat také nábytek, který by zároveň nebyl v každé druhé domácnosti. 

Návštěvníky čekají ukázky módy, bydlení, stravování, trávení volného času, ale také komunistické propagandy a fungování undergroundu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy