Restitucím nerozumíte, vzkazuje Ledecký osobnostem

Domácí Domácí
4. 9. 2012 21:15
Ledecký reaguje na dopis českých osobností, ve kterém podpořily církevní restituce

Praha - Janek Ledecký se ohradil proti společnému dopisu několika českých osobností, jehož prostřednictvím vyjádřily svou podporu vyrovnání s církvemi.

Mezi podepsanými osobnostmi z řad herců, spisovatelů nebo akademiků je mimo jiné Dagmar Havlová, Ivan Trojan nebo Lucie Bílá.

Ledecký nesouhlasí s jejich apelem a tvrdí, že „chystaný zákon je výsměchem principu směřování našeho státu od roku 1918 a státotvorným demokratickým idejím T. G. Masaryka."

Vystudovaný právník mimo jiné podezřívá podepsané osobnosti, že návrh zákona nečetly.

"Mně to trvalo dva dny a věřte, že jsem ve čtení zákonů přece jen díky svému vzdělání trénovanější," píše absolvent práv Ledecký ve svém provolání.

Autoři původního dopisu věří, že zákon by měl vyrovnat křivdy, kterých se na církvích dopustil komunistický režim. Podle Ledeckého je ale třeba mít na paměti, že křivdy by se neměly napravovat způsobováním dalších křivd.

Zamyslete se nad tím, co podepisujete

Těmi jsou podle jeho slov "... drobné bonusy, které z ostatních restituentů dělají úplné voly. Například to, že jsou církve osvobozené od daně z prodeje takto nabytého majetku."

Ledecký dále upozorňuje, že objem požadovaného majetku se za posledních 20 let znásobil. "Církve se stanou neomezeným a státem nekontrolovaným vlastníkem," píše.

Vadí mu také, že přes jednu miliardu korun by mohla dostat Apoštolská církev, která byla v Česku zaregistrována až po roce 1986.

"Příště, než se někam podepíšete, dejte si tu práci zjistit, komu a za co svými jmény posloužíte," uzavírá prohlášení Ledecký.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy