Půl roku od smrti stopujícího robota. Kdo zabil HitchBOTa, a kde je vlastně jeho hlava?

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
15. 2. 2016 19:58
Po dlouhých měsících od zničení populárního robota stopujícího napříč Americkými státy, fanoušci stále pátrají po jeho vrazích. Malý imobilní stroj se stále usměvavým obličejem z LED diod skončil svou krátkou pouť, když se pomocí stopu dostal do Filadelfie, kde byl neznámým člověkem zničen. Přestože autory sociálního experimentu už nezajímá, co se jejich robotovi na cestě přihodilo, existuje ale stále pár lidí, kterým nedá spát osud oblíbené postavy sociálních sítích. Někteří fanoušci podezřívají známého YouTubera nebo opilce z přilehlých nočních barů.
Foto: YouTube

Filadelfie – Umělecký projekt HitchBOT profesorů a studentů z McMaster a Ryerson univerzity v kanadském Ontariu skončil naprostým zničením robota, který měl otestovat laskavost lidí a jejich vztah k umělé inteligenci.

HitchBOT procestoval Kanadu i Německo, ovšem cesta Spojenými státy se mu stala osudná. Po dvou týdnech skončil nefunkční s oddělenou hlavou, která se dosud nenašla. Poslední dny roztomilého robota s tělem z plastového soudku a žlutými holínkami i po půl roce zajímají spoustu lidí.

Kdo zabil HitchBOTa a odnesl si jeho hlavu? Na to se ptá server The Kerner, který se po dlouhých měsících opět věnuje ambicióznímu sociálnímu experimentu, který úspěšně probíhal na dvou kontinentech až do chvíle, než se robot dostopoval do americké Filadelfie. Přestože jeho cestu mapovali ochotní lidé, kteří HitchBOTa vozili do jeho vytyčených destinací a zvali ho mimo jiné i na rodinné oslavy nebo na pláž, o jeho posledním pohybu se toho moc neví.

"Stydím se za Filadelfii. Nejprve házíme sněhové koule na Santu a pak zničíme HitchBOTa," reaguje jedna z tisíců komentujících na Facebooku, kde autoři projektu v srpnu loňského roku oznámili zničení robota. "Je mi líto, co se stalo, ale jsem rád, že jsi doma v bezpečí. Vrať se někdy jindy. Stýská se mi po oblíbeném robotím turné," zní další emotivní komentář

Přestože měl HitchBOT namířeno do San Francisca, skončil na lavičce ve Filadelfii, kde přišel během noci z pátku na sobotu o svůj robotí život. Server The Kerner uvádí, že první, kdo ho našel, byla Rebecca Tennenbaumová, která se s přítelem rozhodla vzít s sebou cestou na dovolenou i mechanického stopaře naprogramovaného k jednoduché konverzaci.

Dvojice našla už jen torzo stroje, kterému chyběla hlava i nějaké dráty, byl celý pomlácený a ruce vyrobené z obyčejných kuchyňských gumových rukavic byly odtržené. Od té chvíle přestal komunikovat se světem a vysílat GPS signál. Přesto ho žena vzala s sebou na výlet do New Yorku a Washingtonu. Mezitím se na sociálních sítích rozletěla zpráva o jeho konci a sen tvůrců o stopování napříč Amerikou se rázem rozplynul.

Roztomilý stroj měl v lidech vyvolávat radost a přátelství. Navíc byl konstruovaný tak, aby nebyl lákavou kořistí pro zastavárny. Tělo byl vybavené levnými počítačovými komponenty, nohy z modrého pěnového kruhu, místo rukou měl žluté kuchyňské rukavice a holínky. Hlavu tvůrci sestrojili z dortového poklopu, pod nímž se nacházely červeně svítící LED diody ve tvaru smajlíka.

I got to ride in a #European van yesterday. Thanks, Seb & Kim! Http://goo.gl/QoGqtk

Fotka zveřejněná uživatelem @hitchbot,

Ženským hlasem zdravil své spolucestující a každých 20 minut pořídil snímek a mohl i poslat tweet. Fanoušci doufali, že jeho pravidelné fotografie mohly zachytit i samotné viníky. "Měli štěstí, protože to muselo být právě v době dvacetiminutového intervalu, kdy nefotil," řekl The Guardian Frauke Zeller z realizačního týmu.

Jistě se ví jen to, že přestal vysílat data 1. srpna 2015 mezi šestou a sedmou hodinou ranní. "Myslíme si, že ho někdo viděl, když vycházel opilý z baru a pustil se do něho," míní policejní důstojník Joe Murray, který po možných vinících pátral. Upozornil, že místo, kde byl robot zanechán, je velmi nebezpečné, zvláště v pátečních večerních hodinách.

Dva dny po zničení HitchBOTa se objevilo video, které ukazuje zdánlivý útok neznámého mladíka ve sportovním dresu na cosi, co bylo na lavičce v místě, kde posléze našli mrtvého robota. Později se ukázalo, že se jednalo jen o vtípek známého YouTubera Jesseho Wellense. "Nejprve bych chtěl říci, jak jsem hrdý, že jsme byli s Edem schopni napálit média," uvedl na svém blogu

Pro fanoušky stopujícího robota, kterých je jen na Facebooku 113 tisíc, je ale slavný YouTuber se svým přítelem možná posledním, kdo viděl robota ještě funkčního. Wellense totiž přiznal, že ho měli v plánu poslat taxíkem zpět do Washingtonu, ale cena za přepravu byla vysoká a neměli jistotu, že si taxíkář nevezme peníze a robota poté nehodí třeba do řeky.

Falešný kamerový záznam z poškození robota 1. srpna 2015. | Video: YouTube

Podle médií je nepravděpodobné, že by YouTuber o konci robota něco věděl. U člověka, který využije každé příležitosti k natočení videa je velmi nepravděpodobné, že by neexistoval reálný záznam právě z jeho ničení.

Po výletě s nálezkyní zdemolovaného stroje Rebeccou Tennanbaum se HitchBOT vrátil s utrženýma rukama nacpanýma v krku domů do Kanady, kde tvůrci opět plánují nový projekt.

"Moje tělo bylo poškozeno, ale už jsem doma mezi svými přáteli. Někdy se prostě špatné věci stávají i dobrým robotům. Moje cesta musela skončit, ale moje láska k člověku nikdy nevybledne," vzkázali tvůrci na sociálních sítích svým příznivcům, které zároveň požádali o přízeň pro budoucí experimenty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy