Pštros plaval v Labi, lovili ho hasiči

ČTK ČTK
17. 6. 2009 21:16
Řečany nad Labem (Pardubicko) - Při vycházkách kolem Labe jsou na řece zpravidla k vidění pouze kachny či labutě. Tentokrát však mohli lidé spatřit i plavícího se pštrosa.
Zachráněný pštros Honzík se vrací domů
Zachráněný pštros Honzík se vrací domů | Foto: HZS Pardubického kraje

Australský emu utekl v úterý chovatelce z Řečan nad Labem z ohrady a patrně sklouzl do vody. Poté plaval asi kilometr proti proudu, než ho hasiči vytáhli.

Pštros jménem Honzík se mohl chovat agresivně. Podle chovatelky totiž rád kope.

Choval se ukázněně

"Nepokopal je, krásně šel z vody a vůbec se nevzpouzel," pochválila ale zachráněného opeřence mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči spustili na řeku nafukovací člun, aby se k ptákovi přiblížili. Na desítky kilogramů těžkého pštrosa se vydali pro jistotu tři.

Odchyt nakonec trval jen krátce a Honzík se nechal dobrovolně odvést zpět do ohrady, kde už na něj netrpělivě čekala družka.

Emu je druhým největším nelétavým ptákem na světě a největším původním ptákem v Austrálii.

Je výborný plavec a dorůstá 150 až 190 centimetrů. Váží okolo 20 až 55 kilogramů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy