Pštros plaval v Labi, lovili ho hasiči

ČTK ČTK
17. 6. 2009 21:16
Řečany nad Labem (Pardubicko) - Při vycházkách kolem Labe jsou na řece zpravidla k vidění pouze kachny či labutě. Tentokrát však mohli lidé spatřit i plavícího se pštrosa.
Zachráněný pštros Honzík se vrací domů
Zachráněný pštros Honzík se vrací domů | Foto: HZS Pardubického kraje

Australský emu utekl v úterý chovatelce z Řečan nad Labem z ohrady a patrně sklouzl do vody. Poté plaval asi kilometr proti proudu, než ho hasiči vytáhli.

Pštros jménem Honzík se mohl chovat agresivně. Podle chovatelky totiž rád kope.

Choval se ukázněně

"Nepokopal je, krásně šel z vody a vůbec se nevzpouzel," pochválila ale zachráněného opeřence mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči spustili na řeku nafukovací člun, aby se k ptákovi přiblížili. Na desítky kilogramů těžkého pštrosa se vydali pro jistotu tři.

Odchyt nakonec trval jen krátce a Honzík se nechal dobrovolně odvést zpět do ohrady, kde už na něj netrpělivě čekala družka.

Emu je druhým největším nelétavým ptákem na světě a největším původním ptákem v Austrálii.

Je výborný plavec a dorůstá 150 až 190 centimetrů. Váží okolo 20 až 55 kilogramů.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy