Psi umí manipulovat s lidmi a touží s nimi po komunikaci, zjistili vědci

Magazín Magazín
18. 6. 2019 15:59
Psi jsou skutečně schopní manipulovat se svými pány, potvrdila nová vědecká studie. Mimické svaly okolo očí se jim během tisíciletí vyvinuly tak, aby majitel porozuměl jejich bezelstnému výrazu.
Pes je dobrý manipulátor, tvrdí studie.
Pes je dobrý manipulátor, tvrdí studie. | Foto: Shutterstock

Psi jsou schopní napodobit smutek, radost, žárlivost či navodit pánům dojem, že něco neodkladně chtějí.

Během evoluce se navíc tihle čtyřnozí přátelé naučili číst výrazy svého pána. Lehce tak poznají, kdy se zlobí, kdy je šťastný anebo smutný. A umí s jejich pocity i dobře manipulovat.

Studie amerických a britských vědců teď zjistila, že pes je schopný navodit výraz, kterým upoutá pozornost svého pána a dostane tak přesně to, co právě chce.

Během vývoje příroda nadělila psům nepatrné mimické svaly, kterými jsou schopní ovládat svůj výraz s větší přesností a tvářit se "jako člověk".

Psí obočí

Tyto svaly jsou schopné vytvořit výraz, kterému vědci říkají "psí obočí", a podobá se lidské mimice.

"Když psi pohnou těmito svaly okolo očí, dokážou vytvořit silný dojem, že potřebují, aby se o ně člověk staral," řekla zpravodajskému webu BBC spoluautorka studie, doktorka Juliane Kaminski z britské univerzity.

Pes umí v člověku vzbudit dojem, že něco neodkladně potřebuje.
Pes umí v člověku vzbudit dojem, že něco neodkladně potřebuje. | Foto: Shutterstock

Pohyb "obočí" umožní psům zvýraznit oči a vypadat tak nevinně a bezelstně. Podobný výraz mají lidé, když jsou smutní. Pán tak cítí zvláštní spojení a psi to dobře vědí. Kaminski tvrdí, že lidé také nevědomky preferují rasy, které tuhle schopnost mají a dávají jim větší šanci na přežití a další vývoj.

Psí tvář

Podle studie se svaly vyvinuly díky přímému vztahu mezi psem a člověkem. Vznik tohoto přátelství datují na období před několika tisíci lety.

Předchozí studie odhalily, že psi dokážou mít výraz štěněte, čímž se snaží zalíbit páníčkům. Vědci ale doposud nezjistili, jak to tihle zvířecí manipulátoři přesně dělají.

Profesorka anatomie Anne Burrowsová z americké univerzity tvrdí, že změna psích svalů byla až neuvěřitelně rychlá a mohla by znamenat, že psi opravdu touží po komunikaci s člověkem.  

Burrowsová také dodává, že nové poznatky vědce utvrdily v tom, jak silným nástrojem může být mimika v komunikaci. 

Podívejte se také na video: Psí chlupy má i v kafi. Zakladatelka psího hospicu napravuje to, co jiní pokazili

Nejkrásnější odměnou je, když se plaché klubíčko neštěstí promění v mazlivého psa v kondici | Video: Nadace Karla Janečka
 

Právě se děje

před 3 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 13 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy