Psi hrdinové. Toho českého potkal nečekaný pád

Zuzana Hronová Domácí Zuzana Hronová, Domácí
12. 3. 2013 14:19
Psi umějí zahnat lupiče, zachránit děti před zmrznutím, ale také protestovat v ulicích
Foto: ISIFA/Thinstock

Dolní Roveň (Pardubicko) - Pes hrdina. Vděčné příběhy pro média na celém světě. Svého psího hrdinu mohlo mít v úterý i Česko, konkrétně Dolní Roveň na Pardubicku. Nakonec ale vše dopadlo jinak.

Policie od úterý 12. března 2013 pátrá po lupiči, který v úterý kolem 9:15 přepadl poštu v Dolní Rovni.

Původní zpráva zněla:

Maskovaný pachatel vyhrožoval pracovnici střelnou zbraní a požadoval vydání "velkých peněz", sdělila mluvčí krajské policie Jitka Vavřinová. Vyplašil ho však pes, kterého měla zaměstnankyně pošty u sebe, a utekl.

"Pronásledovala ho pracovnice obecního úřadu, která ho potkala na schodech, ale ujel přistaveným vozem," uvedla Vavřinová. Při přepadení nebyl nikdo zraněn.

Policisté oblast uzavřeli a na silnice postavili hlídky. Lupiče však nedopadli, proto uzávěru později odvolali.

Následně vyšla v ČTK oprava, která hrdinství ze psa sejmula:

Malý pes, kterého měla zaměstnankyně u sebe, jej neodradil, vylekala jej však přítomnost další návštěvnice pošty a utekl.

Pes z Dolní Rovně se tak do společenství slavných psů-hrdinů nedostal. Zde je výběr některých z nich:

Pes zachránil tříletou holčičku, hřál ji kožichem

Tříletá holčička se v Polsku ztratila v lese. Přežila jen díky svému nerozlučnému kamarádovi, pejskovi, který ji všude doprovázel. Celou noc ji hřál kožichem, až do příjezdu záchranářů.

Pozoruhodně stejný scénář má i starší  zpráva z Polska z října 2011.

Oddaný pes zachránil chlapce. Hřál ho a štěkal o pomoc

Polsko má nového hrdinu. Stal se jím pes Misiek, který zachránil tříapůletého chlapce, jenž ve čtvrtek odešel z domova a zabloudil v lese. Misiek se o chlapce celou dobu staral a štěkáním na něj upozornil hajného, který oba tuláky v pátek ráno našel. Hajný si myslí, že chlapec chladnou noc v lese přežil jen díky tomu, že ho pes celou dobu zahříval svým tělem. Dawid skončil v nemocnici, je ale v poměrně dobrém zdravotním stavu.

Psí hrdina zabránil majiteli v sebevraždě, sám zahynul

Chlupatý hrdina z Karagandy ve středním Kazachstánu na poslední chvíli dokázal svého pána odvléct z kolejiště, čímž mu zachránil život. V dalším okamžiku se totiž kolem prohnal rozjetý vlak. Psí zachránce už uskočit nestihl a lokomotiva mu přejela packy. Zvíře na místě vykrvácelo a zahynulo.

Legenda je zpět. Potulný pes Klobása demonstruje s Řeky

Generální stávce namířené proti socialistické vládě premiéra Jorgose Papandrea, jež se snaží vyvést zemi z bankrotu, dodala tato ikona aténských demonstrantů punc důležitosti. Od roku 2008 nechyběl Loukanikos ("Klobása") na žádném důležitém protestu.

Šikovně se umí vyhýbat pogumovaným projektilům, zvládá slzný plyn a občas na těžkooděnce i vycení zuby. Modrý obojek značí, že jde o úřady trpěného tuláka. Jinak je to dobrák, píše se na jeho facebookové stránce. Starají se o něj univerzitní studenti. Dokonce je přítomný i na Wikipedii, kde sdílí heslo "demonstrující pes" společně s Kanellem a Loukem (pojmenovaným po značce uzenin). 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy