Psi a kočky už nejsou věci. Mohou dědit a po rozvodu skončit ve střídavé péči

ČTK ČTK
3. 1. 2022 9:27
Ve Španělsku se od středy psi, kočky a další domácí mazlíčci budou těšit větším právům než doposud. Už totiž nebudou podle zákona považováni za věci, nýbrž za právní subjekty. 
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Díky reformě několika zákonů se domácí mazlíčci ve Španělsku oficiálně stanou "živými bytostmi obdařenými city". Nově může například soud při rozvodu rozhodovat, podobně jako v případě dětí, o střídavé péči o psa či kočku nebo o spoluúčasti na nákladech na jejich živobytí.

Tato zvířata také podle zákona nebudou smět být používána jako "nástroj genderového násilí" a může se jim i leccos odkázat v závěti. Samozřejmě jim také nesmí být způsobováno utrpení ani bolest.

Na základě reformy hypotečního zákona nebudou smět být hospodářská zvířata zahrnuta do hypoték. Reforma občanského soudního řádu vyloučila, aby domácí mazlíčci mohli být považováni za ručitele v případě nesplácení dluhů.

Změnu právní subjektivity zvířat ve Španělsku iniciovalo v roce 2015 sdružení ochránců zvířat, které kvůli tomu sehnalo půl milionu podpisů. Podobné zákony mají už v Evropě podle deníku El Mundo mimo jiné od minulého století Rakousko či Německo a od 21. století také Švýcarsko, Belgie, Francie či Portugalsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy