Protesty v USA zklidňuje lama, lidé ji objímají. Je to kouzelná bytost, tvrdí majitel

Magazín Magazín
11. 8. 2020 11:24
Nečekaným hrdinou letošních amerických protestů za rasovou rovnoprávnost se stala lama jménem Caesar. Její majitel Larry McCool s ní byl na deseti demonstracích ve městě Portland a úsměv na tváři podle něj vykouzlila jak protestujícím, tak policistům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Využívání lamy jako emoční podpory může mnoha lidem připadat jako absurdní vtip. Některé odborné studie přitom potvrzují, že právě tato zvířata mohou být útěchou pro děti s poruchou autistického spektra i pro seniory v domovech důchodců. Není tedy divu, že jedna lama pomáhala uklidňovat situaci při letošních amerických demonstracích za rasovou rovnoprávnost.

Caesar, kterému lidé začali přezdívat "No Drama Llama", se v doprovodu svého páníčka Larryho McCoola několikrát vydal přímo na protesty v Portlandu, kde manifestace začaly. "Přestože někteří demonstranti byli z Caesarovy přítomnosti překvapení, všem nakonec udělala radost," citoval web Upworthy zaměřený na pozitivní zpravodajství Caitlin Reasorovou, která se protestů také zúčastnila.

"Každý, kdo na Caesara narazil, se najednou usmíval. Bylo cítit, jak se davem rozšiřuje příval pozitivní energie," dodala další z protestujících Nakaycha Dentová. S tím, že lama může být oázou klidu, souhlasí i sám majitel. "Lidé skandují, tleskají a dupají, a když se tam objevím s Caesarem, tak se najednou všichni srotí kolem nás," přiblížil McCool pro deník The Washington Post.

Šestileté zvíře původem z Argentiny podle něj neuklidňuje jen protestující, ale i policisty. "Viděl jsem i hodně rozohněné a tvrdé demonstranty, kteří, když Caesara zahlédli, jenom přišli blíž a pořádně ho objali," doplnil McCool, který se se svou lamou zúčastnil už deseti demonstrací hnutí Black Lives Matter. V minulých letech společně se zvířetem podpořil více než 50 protestů týkajících se také dalších lidskoprávních a environmentálních otázek.

McCool přes 20 let vlastní lamí farmu, takže má se zvířaty bohaté zkušenosti. Caesar je ovšem podle něj jedinečný. "Je to kouzelná bytost. Rád bych řekl, že všechno, co umí, jsem ho naučil já, ale často je to spíš naopak. On je mým učitelem a já se nechávám vést," uzavřel Američan.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

před 2 minutami

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy