Prosklený balkon ve 412 metrech. Podívejte se

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 7. 2009 10:35
Chicago - Světová města se předhánějí, kdo postaví vyšší nebo mimořádnější mrakodrap, pohledy z vyhlídkových plošin už na některých budovách připomínají spíše pohled z letadla.
Foto: Reuters

Sears Tower v Chicagu sice není nejvyšším mrakodrapem na světě (pouze v USA), ale ode dneška láká návštěvníky na něco, co jinde v takové výšce nikdo nenabízí.

A nutno podotknout, že atrakce je určena jen pro ty, kteří si na ní troufnou. A možná jich nebude mnoho.

Nová vyhlídka Skydeck je umístěna ve 103. patře věže ve výšce 412 metrů. Má tu zvláštnost, že je vyrobená ze skla. Kdo na ni vstoupí, ocitá se mu město přímo pod nohama.

Zpravodaj agentury AP zhodnotil své pocity při vstupu na balkon krátkou větou: "První krok je nejtěžší."

Balkon unese zátěž pěti tun, kvůli bezpečnosti je opatřen i vnější skleněnou stěnou.

Plánují se velké změny

Jeden z vlastníků budovy John Huston agentuře řekl: „Sears Tower byl vždy o superlativech. Dnes znovu můžeme říci, že poskytuje jeden z nejúžasnějších pohledů světa."

Slavný mrakodrap ovšem čekají velké změny. Přejmenuje se na Willis Tower a příští rok také začne velká rekonstrukce. V jejím rámci dům dostane větrné turbíny i solární panely.

Sears Tower byl se 108 patry dokončen v roce 1973. Tehdy byl nejvyšší na světě. 

Momentálně nejvyšším funkčním mrakodrapem světa je stále Taipei 101 na Tchajwanu. Byl otevřen na Silvestra roku 2004 a měří 508 metrů. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 391 metrů.

Překoná ho ale věž Búrdž Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Jeho přesnou výšku investoři tají, ale hovoří se až o 900 metrech.
Dubajský mrakodrap zatím není dokončen, ale jeho aktuální výška už z něj dělá nejvyšší budovu planety.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy