Prosklený balkon ve 412 metrech. Podívejte se

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 7. 2009 10:35
Chicago - Světová města se předhánějí, kdo postaví vyšší nebo mimořádnější mrakodrap, pohledy z vyhlídkových plošin už na některých budovách připomínají spíše pohled z letadla.
Foto: Reuters

Sears Tower v Chicagu sice není nejvyšším mrakodrapem na světě (pouze v USA), ale ode dneška láká návštěvníky na něco, co jinde v takové výšce nikdo nenabízí.

A nutno podotknout, že atrakce je určena jen pro ty, kteří si na ní troufnou. A možná jich nebude mnoho.

Nová vyhlídka Skydeck je umístěna ve 103. patře věže ve výšce 412 metrů. Má tu zvláštnost, že je vyrobená ze skla. Kdo na ni vstoupí, ocitá se mu město přímo pod nohama.

Zpravodaj agentury AP zhodnotil své pocity při vstupu na balkon krátkou větou: "První krok je nejtěžší."

Balkon unese zátěž pěti tun, kvůli bezpečnosti je opatřen i vnější skleněnou stěnou.

Plánují se velké změny

Jeden z vlastníků budovy John Huston agentuře řekl: „Sears Tower byl vždy o superlativech. Dnes znovu můžeme říci, že poskytuje jeden z nejúžasnějších pohledů světa."

Slavný mrakodrap ovšem čekají velké změny. Přejmenuje se na Willis Tower a příští rok také začne velká rekonstrukce. V jejím rámci dům dostane větrné turbíny i solární panely.

Sears Tower byl se 108 patry dokončen v roce 1973. Tehdy byl nejvyšší na světě. 

Momentálně nejvyšším funkčním mrakodrapem světa je stále Taipei 101 na Tchajwanu. Byl otevřen na Silvestra roku 2004 a měří 508 metrů. Vyhlídková terasa se nachází ve výšce 391 metrů.

Překoná ho ale věž Búrdž Dubaj ve Spojených arabských emirátech. Jeho přesnou výšku investoři tají, ale hovoří se až o 900 metrech.
Dubajský mrakodrap zatím není dokončen, ale jeho aktuální výška už z něj dělá nejvyšší budovu planety.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy