Přiznal na Facebooku, že nevěří v Mohameda. Hrozí mu vězení

pej
13. 1. 2015 8:15
Egyptský mladík se na Facebooku přiznal k tomu, že je ateista. Soud ho odsoudil i na základě důkazů, které proti němu předložil jeho otec.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Indku (Egypt) – Jednadvacetilet egyptský student byl odsouzen za to, že se na Facebooku otevřeně vyznal ze svého ateismu. Hrozí mu až tři roky vězení, informoval deník The Daily News Egypt.

Karim Ashraf Mohammed Al-Banna byl zadržen loni v listopadu, když na místní policii přišel oznámit, že se stal terčem obtěžování a veřejných urážek. Policisté na základě šetření zjistili, že na svém facebookovém profilu zveřejnil několik článků odkazujících na Asociaci za svobodu projevu a myšlení. Ty měly podle policistů znevažovat Mohameda a zároveň šířit ateismus. Student byl vzat do vazby, kde byl držen téměř tři měsíce až do vynesení rozsudku.

"Soud mu udělil tříletý trest odnětí svobody a také kauci ve výši 3500 korun. Pokud bude zaplacena, bude z vazby propuštěn. Na vynesení verdiktu odvolacího soudu bude moci čekat na svobodě," oznámil mladíkův právník výsledky soudního přelíčení, které se konalo první týden v lednu.

Proti synovi svědčil i vlastní otec

Zároveň uvedl, že soudního přelíčení se účastnil i otec souzeného, který svědčil proti svému synovi. Měl upozornit na "knihy šířící ateistické myšlenky", informoval The Daily New Egypt.

Tento případ není prvním, kdy se egyptská vláda snaží dostát svému programu a zastavit šíření ateismu. Například v říjnu 2013 skončil ve vězení dvacetiletý student Sherif Gaber Abdel Azim, který na Facebooku založil skupinu s názvem Ateisté. Za urážku náboženství byl držen v cele 15 dní.

K tříletému trestu byl odsouzen i student informatiky a blogger Alber Saber v srpnu 2012. Vazba na něj byla uvalena po tom, co na YouTube upozornil na film Nevinnost muslimů. Byl obviněn z hanobení muslimského náboženství a křesťanství. Před nastoupením k vykonání trestu se mu podařilo ze země utéct.

Loni v srpnu podepsala egyptská ministerstva kultury a náboženství protokol, podle kterého se budou snažit společně čelit náboženskému extremismu, ateismu a budou šířit islám. Ze zprávy zvláštního oddělení egyptské vlády pro náboženské záležitosti zveřejněné v prosinci vyplývá, že v sedmaosmdesáti milionovém Egyptě je evidováno celkem 866 ateistů.

 

Právě se děje

Další zprávy