Princ William jmenoval autorku Harryho Pottera členkou královského klubu. Přidá se tak k Hawkingovi

Magazín Magazín
Aktualizováno 14. 12. 2017 23:39
Ve spolku může být současně pouze 65 žijících členů. Sama Rowlingová řekla, že ocenění je pro ni čest.
J. K. Rowlingová, nová členka Řádu společníků cti.
J. K. Rowlingová, nová členka Řádu společníků cti. | Foto: ČTK

Britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová obdržela začátkem týdne od prince Williama, vévody z Cambridge, Řád společníků cti (Companion of Honour). Oceněna byla za své služby britské literatuře a filantropii.

"Jsem velmi poctěna a hrdá na toto ocenění. Být součástí významné a různorodé společnosti ostatních společníků cti, obzvláště jako žena spisovatelka, je pro mne čest," citoval Rowlingovou server Travel and Leisure.

Britské královské ocenění vymyslel v roce 1917 král Jiří V. na počest těch, "kteří významně a dlouhodobě přispívají v oblasti umění, vědy, medicíny nebo řízení státu".

Ve spolku může být současně pouze 65 žijících členů, v současnosti k nim patří Stephen Hawking, David Hockney, Judi Denchová, Ian McKellen či Maggie Smithová. Letos k nim přibyl i Paul McCartney, ten ale zatím ocenění nepřevzal oficiálně.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy