Mimořádná zpráva

Princ Philip by oslavil 100. narozeniny. Královna dostala růži pojmenovanou po něm

ČTK ČTK
10. 6. 2021 8:12
Britská královna Alžběta II. dostala exemplář nově vyšlechtěné růže pojmenované po jejím zesnulém manželovi, princi Philipovi. Členové Královské zahradnické společnosti růži panovnici předali jen krátce před nedožitými 100. narozeninami vévody z Edinburghu, které připadají na čtvrtek. Růžový keř pak před jejími zraky zasadili v zahradách hradu Windsor, uvedla agentura Reuters.
Královna u růže pojmenované po princi Philipovi.
Královna u růže pojmenované po princi Philipovi. | Foto: ČTK/ZUMA/Pool

Princ Philip zemřel 9. dubna. Po boku nyní pětadevadesátileté královny stál více než sedm desítek let.

Růže vyšlechtěná na jeho památku má sytě růžové květy a část peněz z prodeje této odrůdy má putovat na financování Cen vévody z Edinburghu, které od roku 1956 pomáhají iniciativním mladým lidem s realizací jejich projektů.

Video: Můj drahý táta byl velmi výjimečný člověk, vzpomínají na prince Philipa jeho synové

Můj drahý táta byl velmi mimořádný člověk, vzpomínají na prince Philipa jeho synové | Video: Associated Press, Instagram/The Royal Family
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy