Příběhům malého Mikuláše a jeho přátel je 60 let. Goscinnyho humor baví i dospělé

ČTK Magazín ČTK, Magazín
29. 3. 2019 9:10
Skopičiny nezbedného Mikuláše s jeho kamarády a hromadou bláznivých nápadů, psané z pohledu malého chlapce, baví čtenáře po celém světě už šest desítek let. První díl francouzské série zábavných povídek o Mikulášovi z pera Reného Goscinnyho a ilustrátora Jacquese Sempého vyšel 29. března 1959. Už předtím se ale jejich příběhy objevovaly v tisku jako komiks. V Československu vycházely příběhy o Mikulášovi na pokračování v dětském časopise Ohníček. A první kniha o něm pod názvem Mikulášovy patálie se na pultech tuzemských knihkupectví objevila v roce 1973. Zážitky malého chlapce baví dospělé i děti dodnes.

Mikulášovy skopičiny začínaly jako komiks v novinách

Zábavné příběhy Mikuláše z pera Reného Goscinnyho a ilustrátora Jacquese Sempého mohli čtenáři najít v roce 1956 na stránkách belgického deníku Le Moustique, později je Goscinny a Sempé tvořili pro francouzské regionální noviny Sud Ouest. První díl francouzské série povídek vyšel 29. března 1959. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy