Překonal La Manche na vznášedle. Sousedé teď Frankyho Zapatu zatracují kvůli hluku

Magazín Magazín
9. 9. 2019 14:30
Francouzský kaskadér a vynálezce Franky Zapata sice před měsícem překonal na vznášedle Lamanšský průliv a na červencové vojenské přehlídce v Paříži zase ohromil návštěvníky svým výkonem na futuristickém vznášedle Flyboard Air. Sousedé slavného Francouze z něj ale nadšení nejsou. Podali na něj žalobu za to, že jeho vznášedlo je příliš hlučné a vypouští do vzduchu škodliviny.
Francouzský kaskadér podle místních porušuje pravidla stanovená pro létání a dodržování klidu.
Francouzský kaskadér podle místních porušuje pravidla stanovená pro létání a dodržování klidu. | Foto: Reuters

Sousedé Frankyho Zapaty v jihofrancouzské vesnici Sausset-les-Pins si stěžují na to, že jeho navržené vznášedlo je extrémně hlučné a pět turbomotorů vypouští spoustu škodlivin.

Podle nich hlasitost Flyboardu Air dosahuje až 120 decibelů, což je stejná hladina hluku, kterou vyluzuje rockový koncert nebo vojenský letoun při startu. Dlouhodobě vysoká hladina hluku přitom poškozuje lidský sluch. Zhruba stovka obyvatel vesnice nyní požaduje, aby Zapatovi bylo zakázáno létat blízko jejich domů, informoval britský deník The Telegraph

Francouzský kaskadér podle místních porušuje pravidla stanovená pro létání a dodržování klidu. Žalobce v Aix-en-Provence sice zahájil vyšetřování, Zapata k tomu ale podotkl, že jeho sousedé přehánějí. 

Vynálezce může podle pravidel vznášedlo testovat dvakrát týdně vždy na hodinu a půl. Nesmí však létat před desátou ráno, mezi polednem a třetí hodinou odpolední, večer od 18:30 a dále o víkendech a během státních svátků. Dále nesmí prolétávat nad plavci nebo loděmi a ani nad mořem, pokud vítr vane od moře k pevnině. 

Stížnosti sousedů versus celosvětová sláva

"Kdybych létal každý den po celý den, chápal bych, že bych lidi mohl rušit, ale to nedělám. Pravidla dodržuji," uvedl francouzský kaskadér. 

"Jejich domy jsou 208 metrů od místa mého vzletu. Je nemožné, aby z okolního hluku rozpoznali, že startuji," tvrdí Zapata.
"Jejich domy jsou 208 metrů od místa mého vzletu. Je nemožné, aby z okolního hluku rozpoznali, že startuji," tvrdí Zapata. | Foto: Reuters

Místní ale ke svým argumentům přidali pořízené videozáběry, o kterých Zapata tvrdí, že jsou jako důkazy nepřípustné. "Jejich domy jsou 208 metrů od místa mého vzletu. Je nemožné, aby z okolního hluku rozpoznali, že startuji," dodal vynálezce. 

Obyvatelka Sausset-les-Pins a právnička Carole Nozziová k tomu podotkla, že je "neuvěřitelné, že může létat kolem domů, pláže a jeslí". 

Stížnosti sousedů přitom kontrastují s celosvětovým uznáním, kterého se mu díky jeho kouskům dostává. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej například po jeho vystoupení v červenci na vojenské přehlídce u příležitosti Dne dobytí Bastily přirovnal v Jamesi Bondovi.

Francouzská armáda zase jeho firmě poskytla milionový grant na vývoj. Zapata momentálně pracuje na létajícím autě. A starosta Sausset-les-Pins se nechal slyšet, že většina obyvatel vesnice je na Zapatu pyšná. 

Kaskadér a vynálezce přitom již před dvěma lety měl problémy s policií kvůli tomu, že nad rezidenční čtvrtí pilotoval neschválený letoun. Zapata před měsícem na druhý pokus přeletěl Lamanšský průliv na svém futuristickém dopravním prostředku Flyboard Air.

Video: Podívejte se na přelet Frankyho Zapaty přes kanál La Manche

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy