Překonal La Manche na vznášedle. Sousedé teď Frankyho Zapatu zatracují kvůli hluku

Magazín Magazín
9. 9. 2019 14:30
Francouzský kaskadér a vynálezce Franky Zapata sice před měsícem překonal na vznášedle Lamanšský průliv a na červencové vojenské přehlídce v Paříži zase ohromil návštěvníky svým výkonem na futuristickém vznášedle Flyboard Air. Sousedé slavného Francouze z něj ale nadšení nejsou. Podali na něj žalobu za to, že jeho vznášedlo je příliš hlučné a vypouští do vzduchu škodliviny.
Francouzský kaskadér podle místních porušuje pravidla stanovená pro létání a dodržování klidu.
Francouzský kaskadér podle místních porušuje pravidla stanovená pro létání a dodržování klidu. | Foto: Reuters

Sousedé Frankyho Zapaty v jihofrancouzské vesnici Sausset-les-Pins si stěžují na to, že jeho navržené vznášedlo je extrémně hlučné a pět turbomotorů vypouští spoustu škodlivin.

Podle nich hlasitost Flyboardu Air dosahuje až 120 decibelů, což je stejná hladina hluku, kterou vyluzuje rockový koncert nebo vojenský letoun při startu. Dlouhodobě vysoká hladina hluku přitom poškozuje lidský sluch. Zhruba stovka obyvatel vesnice nyní požaduje, aby Zapatovi bylo zakázáno létat blízko jejich domů, informoval britský deník The Telegraph

Francouzský kaskadér podle místních porušuje pravidla stanovená pro létání a dodržování klidu. Žalobce v Aix-en-Provence sice zahájil vyšetřování, Zapata k tomu ale podotkl, že jeho sousedé přehánějí. 

Vynálezce může podle pravidel vznášedlo testovat dvakrát týdně vždy na hodinu a půl. Nesmí však létat před desátou ráno, mezi polednem a třetí hodinou odpolední, večer od 18:30 a dále o víkendech a během státních svátků. Dále nesmí prolétávat nad plavci nebo loděmi a ani nad mořem, pokud vítr vane od moře k pevnině. 

Stížnosti sousedů versus celosvětová sláva

"Kdybych létal každý den po celý den, chápal bych, že bych lidi mohl rušit, ale to nedělám. Pravidla dodržuji," uvedl francouzský kaskadér. 

"Jejich domy jsou 208 metrů od místa mého vzletu. Je nemožné, aby z okolního hluku rozpoznali, že startuji," tvrdí Zapata.
"Jejich domy jsou 208 metrů od místa mého vzletu. Je nemožné, aby z okolního hluku rozpoznali, že startuji," tvrdí Zapata. | Foto: Reuters

Místní ale ke svým argumentům přidali pořízené videozáběry, o kterých Zapata tvrdí, že jsou jako důkazy nepřípustné. "Jejich domy jsou 208 metrů od místa mého vzletu. Je nemožné, aby z okolního hluku rozpoznali, že startuji," dodal vynálezce. 

Obyvatelka Sausset-les-Pins a právnička Carole Nozziová k tomu podotkla, že je "neuvěřitelné, že může létat kolem domů, pláže a jeslí". 

Stížnosti sousedů přitom kontrastují s celosvětovým uznáním, kterého se mu díky jeho kouskům dostává. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej například po jeho vystoupení v červenci na vojenské přehlídce u příležitosti Dne dobytí Bastily přirovnal v Jamesi Bondovi.

Francouzská armáda zase jeho firmě poskytla milionový grant na vývoj. Zapata momentálně pracuje na létajícím autě. A starosta Sausset-les-Pins se nechal slyšet, že většina obyvatel vesnice je na Zapatu pyšná. 

Kaskadér a vynálezce přitom již před dvěma lety měl problémy s policií kvůli tomu, že nad rezidenční čtvrtí pilotoval neschválený letoun. Zapata před měsícem na druhý pokus přeletěl Lamanšský průliv na svém futuristickém dopravním prostředku Flyboard Air.

Video: Podívejte se na přelet Frankyho Zapaty přes kanál La Manche

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 48 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy