Praha bude již pošesté duhová. Prague Pride uctí památku obětí útoku v Orlandu a bude plný lásky

Festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), proběhne již pošesté v českém hlavním městě. Tematicky se letos bude věnovat problematice transgenderu, rodiny a prevenci AIDS. Vyvrcholí tradičním duhovým průvodem, na kterém se symbolickou minutou ticha uctí oběti červnového útoku v nočním gay klubu Pulse v Orlandu. Festival začne v pondělí 8. srpna a potrvá do neděle 14. srpna.
Video:

Po celý příští týden bude v hlavním městě probíhat již pošesté festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Hlavním tématem letošního ročníku je láska.

"Před láskou jsme si všichni rovni, je to něco, co je univerzální," přibližuje volbu tématu ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Návštěvníci se mohou letos těšit na více než 130 kulturních a společenských událostí, které se budou točit kolem tři hlavních okruhů: prevence AIDS, problematiky transgenderu a rodiny. "Programové akcenty letos přímo souvisejí s láskou. Zaměřujeme se na bezpečnou lásku, prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky," popisuje Saparová.

Vrcholem festivalu bude jako každý rok sobotní duhový průvod Prahou. Ten již tradičně vyrazí z Václavského náměstí a bude mířit na Letnou. Karnevalovou atmosféru přehlídky přeruší pouze symbolická minuta ticha za oběti útoku v Orlandu. Tam v červnu zastřelil Omar Mateen 49 lidí v nočním gay klubu Pulse.

Homofobie je stále ve společnosti

"Byl to útok zaměřený proti LGBT komunitě. Vnímáme to citlivě, protože to vychází z homofobie, která pořád ve společnosti je. Je v té americké, i v té české," uvedla Saparová. O to horší jsou pak podle ní výroky českých politiků, které mohou k podobným útokům nabádat.

"To, co předvedla poslankyně Nytrová a následně Stanislav Křeček, byla homofobie. Někdo může říct, že je to jejich názor, ale když se podobné výroky neřeší, může to vygradovat až k tomu, že někdo vezme zbraň," dodává ředitelka Prague Pride.

Vedle homofobie se organizátoři snaží bojovat i proti pohlavně přenosným nemocem a nedostatku prevence mezi Čechy. V preventivním programu proti nákaze virem HIV se účastníci naučí praktické triky s kondomem nebo se přímo v terénu mohou nechat otestovat. 

Foto: Prague Pride

Slavnostní zahájení obstará pondělní koncert na Střeleckém ostrově, kde vystoupí například Adam Mišík, Vladivojsko, Matěj Kašpar, Jan Bendig nebo Jitka Zelenková. Ta otevře ročník, jehož hlavním tématem je láska, symbolicky písní Bez lásky láska není.

Zvláštním hostem bude Omar Sharif. Vnuk stejnojmenného herce známého z rolí Lawrence z Arábie či Doktora Živaga je první osobností arabského světa, která se veřejně přiznala k homosexualitě. Kromě něj se mohou návštěvníci těšit třeba na prvního veřejně známého trans kněze Shannona Kearnse.

Festival se koná od pondělí 8. srpna do neděle 14. srpna. Průvod Prahou projde v sobotu 13. srpna.

V Česku je poptávka po rovnocenném vztahu, registrované partnerství neumožňuje to, co svatba, říká Czeslaw Walek z Prague Pride. Podle Romana Jocha ale nelze aplikovat rovnost na něco, co je nerovné. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 25 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy