Praha bude již pošesté duhová. Prague Pride uctí památku obětí útoku v Orlandu a bude plný lásky

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
2. 8. 2016 14:31
Festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), proběhne již pošesté v českém hlavním městě. Tematicky se letos bude věnovat problematice transgenderu, rodiny a prevenci AIDS. Vyvrcholí tradičním duhovým průvodem, na kterém se symbolickou minutou ticha uctí oběti červnového útoku v nočním gay klubu Pulse v Orlandu. Festival začne v pondělí 8. srpna a potrvá do neděle 14. srpna.
Video:

Po celý příští týden bude v hlavním městě probíhat již pošesté festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Hlavním tématem letošního ročníku je láska.

"Před láskou jsme si všichni rovni, je to něco, co je univerzální," přibližuje volbu tématu ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Návštěvníci se mohou letos těšit na více než 130 kulturních a společenských událostí, které se budou točit kolem tři hlavních okruhů: prevence AIDS, problematiky transgenderu a rodiny. "Programové akcenty letos přímo souvisejí s láskou. Zaměřujeme se na bezpečnou lásku, prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky," popisuje Saparová.

Vrcholem festivalu bude jako každý rok sobotní duhový průvod Prahou. Ten již tradičně vyrazí z Václavského náměstí a bude mířit na Letnou. Karnevalovou atmosféru přehlídky přeruší pouze symbolická minuta ticha za oběti útoku v Orlandu. Tam v červnu zastřelil Omar Mateen 49 lidí v nočním gay klubu Pulse.

Homofobie je stále ve společnosti

"Byl to útok zaměřený proti LGBT komunitě. Vnímáme to citlivě, protože to vychází z homofobie, která pořád ve společnosti je. Je v té americké, i v té české," uvedla Saparová. O to horší jsou pak podle ní výroky českých politiků, které mohou k podobným útokům nabádat.

"To, co předvedla poslankyně Nytrová a následně Stanislav Křeček, byla homofobie. Někdo může říct, že je to jejich názor, ale když se podobné výroky neřeší, může to vygradovat až k tomu, že někdo vezme zbraň," dodává ředitelka Prague Pride.

Vedle homofobie se organizátoři snaží bojovat i proti pohlavně přenosným nemocem a nedostatku prevence mezi Čechy. V preventivním programu proti nákaze virem HIV se účastníci naučí praktické triky s kondomem nebo se přímo v terénu mohou nechat otestovat. 

Foto: Prague Pride

Slavnostní zahájení obstará pondělní koncert na Střeleckém ostrově, kde vystoupí například Adam Mišík, Vladivojsko, Matěj Kašpar, Jan Bendig nebo Jitka Zelenková. Ta otevře ročník, jehož hlavním tématem je láska, symbolicky písní Bez lásky láska není.

Zvláštním hostem bude Omar Sharif. Vnuk stejnojmenného herce známého z rolí Lawrence z Arábie či Doktora Živaga je první osobností arabského světa, která se veřejně přiznala k homosexualitě. Kromě něj se mohou návštěvníci těšit třeba na prvního veřejně známého trans kněze Shannona Kearnse.

Festival se koná od pondělí 8. srpna do neděle 14. srpna. Průvod Prahou projde v sobotu 13. srpna.

V Česku je poptávka po rovnocenném vztahu, registrované partnerství neumožňuje to, co svatba, říká Czeslaw Walek z Prague Pride. Podle Romana Jocha ale nelze aplikovat rovnost na něco, co je nerovné. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 20 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy