Praha bude již pošesté duhová. Prague Pride uctí památku obětí útoku v Orlandu a bude plný lásky

Prokop Vodrážka Prokop Vodrážka
2. 8. 2016 14:31
Festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), proběhne již pošesté v českém hlavním městě. Tematicky se letos bude věnovat problematice transgenderu, rodiny a prevenci AIDS. Vyvrcholí tradičním duhovým průvodem, na kterém se symbolickou minutou ticha uctí oběti červnového útoku v nočním gay klubu Pulse v Orlandu. Festival začne v pondělí 8. srpna a potrvá do neděle 14. srpna.
Video:

Po celý příští týden bude v hlavním městě probíhat již pošesté festival Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Hlavním tématem letošního ročníku je láska.

"Před láskou jsme si všichni rovni, je to něco, co je univerzální," přibližuje volbu tématu ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Návštěvníci se mohou letos těšit na více než 130 kulturních a společenských událostí, které se budou točit kolem tři hlavních okruhů: prevence AIDS, problematiky transgenderu a rodiny. "Programové akcenty letos přímo souvisejí s láskou. Zaměřujeme se na bezpečnou lásku, prevenci AIDS a také na rodinu, která je tradičním vyústěním lásky," popisuje Saparová.

Vrcholem festivalu bude jako každý rok sobotní duhový průvod Prahou. Ten již tradičně vyrazí z Václavského náměstí a bude mířit na Letnou. Karnevalovou atmosféru přehlídky přeruší pouze symbolická minuta ticha za oběti útoku v Orlandu. Tam v červnu zastřelil Omar Mateen 49 lidí v nočním gay klubu Pulse.

Homofobie je stále ve společnosti

"Byl to útok zaměřený proti LGBT komunitě. Vnímáme to citlivě, protože to vychází z homofobie, která pořád ve společnosti je. Je v té americké, i v té české," uvedla Saparová. O to horší jsou pak podle ní výroky českých politiků, které mohou k podobným útokům nabádat.

"To, co předvedla poslankyně Nytrová a následně Stanislav Křeček, byla homofobie. Někdo může říct, že je to jejich názor, ale když se podobné výroky neřeší, může to vygradovat až k tomu, že někdo vezme zbraň," dodává ředitelka Prague Pride.

Vedle homofobie se organizátoři snaží bojovat i proti pohlavně přenosným nemocem a nedostatku prevence mezi Čechy. V preventivním programu proti nákaze virem HIV se účastníci naučí praktické triky s kondomem nebo se přímo v terénu mohou nechat otestovat. 

Foto: Prague Pride

Slavnostní zahájení obstará pondělní koncert na Střeleckém ostrově, kde vystoupí například Adam Mišík, Vladivojsko, Matěj Kašpar, Jan Bendig nebo Jitka Zelenková. Ta otevře ročník, jehož hlavním tématem je láska, symbolicky písní Bez lásky láska není.

Zvláštním hostem bude Omar Sharif. Vnuk stejnojmenného herce známého z rolí Lawrence z Arábie či Doktora Živaga je první osobností arabského světa, která se veřejně přiznala k homosexualitě. Kromě něj se mohou návštěvníci těšit třeba na prvního veřejně známého trans kněze Shannona Kearnse.

Festival se koná od pondělí 8. srpna do neděle 14. srpna. Průvod Prahou projde v sobotu 13. srpna.

V Česku je poptávka po rovnocenném vztahu, registrované partnerství neumožňuje to, co svatba, říká Czeslaw Walek z Prague Pride. Podle Romana Jocha ale nelze aplikovat rovnost na něco, co je nerovné. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy