Čeští vědci 10 let na Antarktidě: Naměřili nejvyšší teplotu historie a objevili ostatky praještěra

Čeští vědci 10 let na Antarktidě: Naměřili nejvyšší teplotu historie a objevili ostatky praještěra
Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela vznikla v roce 2007 z iniciativy několika vědců z Masarykovy univerzity a dalších akademických pracovišť v České republice.
Celý komplex se nachází na pobřežní terase v nadmořské výšce osm metrů asi 100 metrů od pobřeží a skládá se z hlavní budovy a devíti technicko-hospodářských kontejnerů.
Hlavní budova stanice je sestavena z dřevoštěpkových tepelně izolovaných panelů a poskytuje ubytovací, vědecké a technické zázemí pro posádku. Hlavní objekt je členěn do předsíně, sušárny bot a obleků, skladu zdravotního a technického materiálu, dvou laboratoří, 11 ložnic pro jednu až dvě osoby, kuchyně, jídelny, provozní místnosti s dílnou a sociálního zařízení.
Vedle stanice se nachází solární fotovoltaické panely a větrné elektrárny. Stanice díky nim funguje z 95 % na obnovitelných zdrojích energie.
Foto: Archiv Geografické ústav Masarykovy univerzity
Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
Aktualizováno 13. 3. 2017 23:19
Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě vznikla v roce 2007. Během uplynulých deseti let se na ní vystřídalo více než 80 výzkumníků. Změřili historicky nejvyšší teplotu na ledovém kontinentu a objevili ostatky prehistorického ještěra.

Vědecký výzkum na ostrově má podle správce stanice Pavla Kaplera z Geografického ústavu Masarykovy univerzity přispět k celosvětovému pochopení významu Antarktidy a její role v globální změně klimatu. O náhlé či překvapivé objevy podle něj bývá nouze. Přesto se českým výzkumníkům podařilo získat několik významných poznatků.

 

Právě se děje

před 60 minutami

Smartwings budou další měsíc pod ochranou, jednají o úvěru

Letecká společnost Smartwings získala další čas na řešení svých ekonomických problémů. Městský soud v Praze tento pátek vyhlásil na jeden měsíc moratorium na majetek firmy. Prodloužil tak stávající ochranu, kterou společnost využívá od loňského srpna. Informoval o tom server Zdopravy.cz. Aerolinky nyní jednají o úvěru, který by měl být krytý státem. Dceřiné ČSA, které mají také problémy, tento pátek podaly v insolvenčním řízení návrh na reorganizaci firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy