Vznášející se přechod má zabránit smrtelným nehodám, řidiče nutí zastavit

Magazín Magazín
28. 11. 2019 14:54
S originálním nápadem na prevenci dopravních nehod přišli thajští dobrovolníci. Na silnici v okolí školy namalovali 3D přechod, který opticky klame řidiče a přiměje je k pomalejší jízdě. Během posledních čtyř let se na silnicích v Thajsku stalo víc než deset tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 900 lidí.
Přechod vypadá, jakoby se vznášel nad silnicí. Iluze donutí řidiče zpomalit, míní thajští dobrovolníci.
Přechod vypadá, jakoby se vznášel nad silnicí. Iluze donutí řidiče zpomalit, míní thajští dobrovolníci. | Foto: Reuters

Unikátní přechod z dálky vypadá, jako by děti přecházely po bílých prknech, která se vznáší nad silnicí. Když ale řidič přijede k přechodu o něco blíž, zjistí, že jeho mozek oklamala optická iluze. 

Děti i přechod jsou na silnici nakreslené tak, aby ze vzdálenosti několika metrů vytvářely iluzi a přiměly řidiče k pomalejší jízdě.

Foto: Reuters

První 3D přechod nakreslili dobrovolníci a studenti na předměstí u školy v Bangkoku. Dnes je jich celkem šest a nejspíš přibudou i další. Nápad dobrovolníků se zalíbil vládě a národní bance, která celý projekt financuje.

A chválou nešetří ani rodiče školáků. "Nemohu z toho spustit oči, vypadá to, jako by ty děti levitovaly nad silnicí," citovala 42letého otce agentura Reuters.  "Myslím, že se to líbí i dětem, protože mají pocit, jako by se procházely ve vzduchu," dodal muž.

V Thajsku došlo za poslední čtyři roky k 10 672 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 900 lidí. Dobrovolníci i vláda doufají, že 3D přechody sníží počet úmrtí a zvýší ohleduplnost řidičů na silnicích.

Video: Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky vypadají díky triku jako barevné

Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné | Video: Øyvind Kolås
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy