Vznášející se přechod má zabránit smrtelným nehodám, řidiče nutí zastavit

Magazín Magazín
28. 11. 2019 14:54
S originálním nápadem na prevenci dopravních nehod přišli thajští dobrovolníci. Na silnici v okolí školy namalovali 3D přechod, který opticky klame řidiče a přiměje je k pomalejší jízdě. Během posledních čtyř let se na silnicích v Thajsku stalo víc než deset tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 900 lidí.
Přechod vypadá, jakoby se vznášel nad silnicí. Iluze donutí řidiče zpomalit, míní thajští dobrovolníci.
Přechod vypadá, jakoby se vznášel nad silnicí. Iluze donutí řidiče zpomalit, míní thajští dobrovolníci. | Foto: Reuters

Unikátní přechod z dálky vypadá, jako by děti přecházely po bílých prknech, která se vznáší nad silnicí. Když ale řidič přijede k přechodu o něco blíž, zjistí, že jeho mozek oklamala optická iluze. 

Děti i přechod jsou na silnici nakreslené tak, aby ze vzdálenosti několika metrů vytvářely iluzi a přiměly řidiče k pomalejší jízdě.

Foto: Reuters

První 3D přechod nakreslili dobrovolníci a studenti na předměstí u školy v Bangkoku. Dnes je jich celkem šest a nejspíš přibudou i další. Nápad dobrovolníků se zalíbil vládě a národní bance, která celý projekt financuje.

A chválou nešetří ani rodiče školáků. "Nemohu z toho spustit oči, vypadá to, jako by ty děti levitovaly nad silnicí," citovala 42letého otce agentura Reuters.  "Myslím, že se to líbí i dětem, protože mají pocit, jako by se procházely ve vzduchu," dodal muž.

V Thajsku došlo za poslední čtyři roky k 10 672 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 900 lidí. Dobrovolníci i vláda doufají, že 3D přechody sníží počet úmrtí a zvýší ohleduplnost řidičů na silnicích.

Video: Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky vypadají díky triku jako barevné

Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné | Video: Øyvind Kolås
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy