Vznášející se přechod má zabránit smrtelným nehodám, řidiče nutí zastavit

Magazín Magazín
28. 11. 2019 14:54
S originálním nápadem na prevenci dopravních nehod přišli thajští dobrovolníci. Na silnici v okolí školy namalovali 3D přechod, který opticky klame řidiče a přiměje je k pomalejší jízdě. Během posledních čtyř let se na silnicích v Thajsku stalo víc než deset tisíc dopravních nehod, při kterých zemřelo 900 lidí.
Přechod vypadá, jakoby se vznášel nad silnicí. Iluze donutí řidiče zpomalit, míní thajští dobrovolníci.
Přechod vypadá, jakoby se vznášel nad silnicí. Iluze donutí řidiče zpomalit, míní thajští dobrovolníci. | Foto: Reuters

Unikátní přechod z dálky vypadá, jako by děti přecházely po bílých prknech, která se vznáší nad silnicí. Když ale řidič přijede k přechodu o něco blíž, zjistí, že jeho mozek oklamala optická iluze. 

Děti i přechod jsou na silnici nakreslené tak, aby ze vzdálenosti několika metrů vytvářely iluzi a přiměly řidiče k pomalejší jízdě.

Foto: Reuters

První 3D přechod nakreslili dobrovolníci a studenti na předměstí u školy v Bangkoku. Dnes je jich celkem šest a nejspíš přibudou i další. Nápad dobrovolníků se zalíbil vládě a národní bance, která celý projekt financuje.

A chválou nešetří ani rodiče školáků. "Nemohu z toho spustit oči, vypadá to, jako by ty děti levitovaly nad silnicí," citovala 42letého otce agentura Reuters.  "Myslím, že se to líbí i dětem, protože mají pocit, jako by se procházely ve vzduchu," dodal muž.

V Thajsku došlo za poslední čtyři roky k 10 672 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 900 lidí. Dobrovolníci i vláda doufají, že 3D přechody sníží počet úmrtí a zvýší ohleduplnost řidičů na silnicích.

Video: Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky vypadají díky triku jako barevné

Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné | Video: Øyvind Kolås
 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy