Potomci slepých jeskynních ryb mohou vidět

trs
10. 1. 2008 22:40
Miliony let slepým živočichům se může vrátit zrak
Životu v jeskyních se ryby přizpůsobovaly miliony let.
Životu v jeskyních se ryby přizpůsobovaly miliony let. | Foto: Wikipedia Commons

New York - Slepé jeskynní ryby se miliony let přizpůsobovaly prostředí, v němž nepotřebovaly zrak.

Přesto už první generace jejich mláďat může schopnost vidění získat zpět.

K udivujícímu zjištění dospěl výzkum týmu vědců z newyorské univerzity. Informuje o tom server NationalGeographic.com.

Vědci k tomuto závěru došli, když spářili slepé ryby, žijící v různých oblastech. Někteří jedinci z jejich potomstva byli schopni vidět.

"Obnovení schopnosti vidět přichází během jediné generace proto, že ryby sídlící v různých jeskyních jsou slepé z rozdílných důvodů," vysvětluje autor studie Richard Borowsky.

Čím vzdálenější, tím lepší

Vědci zkoumali určitý druh jeskynních ryb, žijících v severovýchodním Mexiku. Ukázalo se, že čím vzdálenější jsou místa, odkud ryby pocházejí, tím větší je pravděpodobnost, že někteří z potomků uvidí.

Se vzdáleností naleziště totiž roste i rozdílnost genetických informací. Pokud jsou rodiče geneticky odlišnější, geny způsobující slepotu se méně shodují, čímž roste pravděpodobnost, že je potomek nezdědí.

Poznatek vyvrací dosavadní teorie o příčinách slepoty podobných živočichů. Vědci se domnívali, že ke změnám zapříčiněným nedostatkem světla (slepota, ztráta pigmentu) dochází mutací mnoha genů.

"I když jsou ryby slepé, v podstatě mají funkční zrakový systém, který je blokován několika málo mutacemi," cituje NationalGeographic.com Williama Jeffreyho, biologa z Marylandské univerzity.

Oční test pro ryby

Během zkoumání se vědcům také podařilo vyvinout speciální test, s jehož pomocí lze určit, zda ryba vidí, či ne. To by mohlo v budoucnu výzkum podobných živočichů velmi usnadnit.

Rybám je promítán pohybující se černobílý obrazec. Pokud zvíře vidí, jeho oči pohyb obrazce sledují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Rekordman SP ve skocích na lyžích Schlierenzauer ukončil kariéru

Vítěz rekordních 53 závodů Světového poháru ve skocích na lyžích Rakušan Gregor Schlierenzauer ukončil kariéru. Jednatřicetiletý mistr světa, olympijský vítěz a dvojnásobný šampion SP, který se po nepovedené předchozí sezoně nedostal do reprezentace, to oznámil na svém webu.

Další zprávy