Potomci slepých jeskynních ryb mohou vidět

trs
10. 1. 2008 22:40
Miliony let slepým živočichům se může vrátit zrak
Životu v jeskyních se ryby přizpůsobovaly miliony let.
Životu v jeskyních se ryby přizpůsobovaly miliony let. | Foto: Wikipedia Commons

New York - Slepé jeskynní ryby se miliony let přizpůsobovaly prostředí, v němž nepotřebovaly zrak.

Přesto už první generace jejich mláďat může schopnost vidění získat zpět.

K udivujícímu zjištění dospěl výzkum týmu vědců z newyorské univerzity. Informuje o tom server NationalGeographic.com.

Vědci k tomuto závěru došli, když spářili slepé ryby, žijící v různých oblastech. Někteří jedinci z jejich potomstva byli schopni vidět.

"Obnovení schopnosti vidět přichází během jediné generace proto, že ryby sídlící v různých jeskyních jsou slepé z rozdílných důvodů," vysvětluje autor studie Richard Borowsky.

Čím vzdálenější, tím lepší

Vědci zkoumali určitý druh jeskynních ryb, žijících v severovýchodním Mexiku. Ukázalo se, že čím vzdálenější jsou místa, odkud ryby pocházejí, tím větší je pravděpodobnost, že někteří z potomků uvidí.

Se vzdáleností naleziště totiž roste i rozdílnost genetických informací. Pokud jsou rodiče geneticky odlišnější, geny způsobující slepotu se méně shodují, čímž roste pravděpodobnost, že je potomek nezdědí.

Poznatek vyvrací dosavadní teorie o příčinách slepoty podobných živočichů. Vědci se domnívali, že ke změnám zapříčiněným nedostatkem světla (slepota, ztráta pigmentu) dochází mutací mnoha genů.

"I když jsou ryby slepé, v podstatě mají funkční zrakový systém, který je blokován několika málo mutacemi," cituje NationalGeographic.com Williama Jeffreyho, biologa z Marylandské univerzity.

Oční test pro ryby

Během zkoumání se vědcům také podařilo vyvinout speciální test, s jehož pomocí lze určit, zda ryba vidí, či ne. To by mohlo v budoucnu výzkum podobných živočichů velmi usnadnit.

Rybám je promítán pohybující se černobílý obrazec. Pokud zvíře vidí, jeho oči pohyb obrazce sledují.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy