Poslechněte si: ProStory mapuje dopady staveb na lidi

Markéta Venyšová, smART FILM
17. 11. 2011 18:00
Pořad proStory se každý týden s jiným podtitulem, režisérem a scénáristou od září vysílá na ČT2
MFDF Jihlava
MFDF Jihlava | Foto: Markéta Venyšová, smART FILM

* článek vznikl na stránce smART FILM v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Jihlava - Česká televize připravila pro své diváky nový cyklus dokumentů o české architektuře let 1993 až 2001.

Autorka a vedoucí projektu proStory dokumentaristka Lucie Králová vybírala s odbornými poradci výjimečné a často kontroverzní stavby téměř čtyři roky. Vznikl tak soubor pořadů mapující nejen zajímavé architektonické stavby, ale i sociální dopady na jejich majitele, sousedy, odpůrce a příznivce.

Pořad proStory se každý týden s jiným podtitulem, režisérem a scénáristou od září vysílá na ČT2.

První díl proStory - Život v konceptu představila jeho režisérka Lucie Králová na Festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Králová v něm přibližuje příběh dvou rodinných domů z atelieru HŠH Petr Hájek, Jan Šépka a Tomáš Hradečný - vily Hermíny v Černíně a vily v Berouně. První má dvě třetiny obytné plochy šikmé, druhá je sestavena ze skleněných krychlí.

Poslechněte si několik minut z debaty, která se uskutečnila po promítání v Jihlavě mezi režisérkou Lucií Královou, obyvateli vil, architekty atelieru HŠH a diváky v sále.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy