Grafika: Jak se rodí ženám v českých porodnicích

Magazín Magazín
15. 7. 2015 10:08
V posledním desetiletí se úroveň českého porodnictví výrazně zlepšila. Jak ale vidí stav perinatální péče samy rodičky, a které nemocnice vyšly jako nejlépe hodnocené?

Praha – Sociologickým výzkumem z let 2011 a 2012 se psycholožky Lea Takács, a Jitka Seidlerová snažily zmapovat, jestli jsou ženy stěžující si na porodnickou péči v menšině a jaké nedostatky v českých nemocnicích převládají.

A závěry výzkumu? S péčí na porodnických odděleních v České republice je spokojeno na 70 procent žen a 61 procent žen z oddělení šestinedělí.

Průzkum spokojenosti žen s péčí v českých nemocnicích vychází z již dříve potvrzené studie, která potvrzuje vliv stresu, úzkosti a celkové nepohody matky na průběh porodu. Takové ženy pak zažívají větší bolest a mohou se vyskytnout i porodní komplikace.

Co české ženy považují v porodnictví za nejdůležitější, a která nemocnice v republice vyšla podle rodiček nejlépe?

Foto: Aktuálně.cz

Spokojenost s porodnickým oddělením (podle krajů v %)

Nejvíce spokojené ženy rodily v Olomouckém a Zlínském kraji. Na poslední příčky se propadlo hlavní město Praha, hlavně kvůli množství větších nemocnic, kde jsou rodičky méně spokojené kvůli neosobnímu přístupu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy