Grafika: Jak se rodí ženám v českých porodnicích

Magazín Magazín
15. 7. 2015 10:08
V posledním desetiletí se úroveň českého porodnictví výrazně zlepšila. Jak ale vidí stav perinatální péče samy rodičky, a které nemocnice vyšly jako nejlépe hodnocené?

Praha – Sociologickým výzkumem z let 2011 a 2012 se psycholožky Lea Takács, a Jitka Seidlerová snažily zmapovat, jestli jsou ženy stěžující si na porodnickou péči v menšině a jaké nedostatky v českých nemocnicích převládají.

A závěry výzkumu? S péčí na porodnických odděleních v České republice je spokojeno na 70 procent žen a 61 procent žen z oddělení šestinedělí.

Průzkum spokojenosti žen s péčí v českých nemocnicích vychází z již dříve potvrzené studie, která potvrzuje vliv stresu, úzkosti a celkové nepohody matky na průběh porodu. Takové ženy pak zažívají větší bolest a mohou se vyskytnout i porodní komplikace.

Co české ženy považují v porodnictví za nejdůležitější, a která nemocnice v republice vyšla podle rodiček nejlépe?

Foto: Aktuálně.cz

Spokojenost s porodnickým oddělením (podle krajů v %)

Nejvíce spokojené ženy rodily v Olomouckém a Zlínském kraji. Na poslední příčky se propadlo hlavní město Praha, hlavně kvůli množství větších nemocnic, kde jsou rodičky méně spokojené kvůli neosobnímu přístupu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Filip zůstává předsedou komunistů, pro jeho odvolání při dnešním jednání v Nymburce nehlasoval potřebný počet členů ústředního výboru strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy